1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДОМ

У 1988 році Всесвітня організація охорони здоров’я прийняла резолюцію, в якій 1 грудня офіційно оголошено Всесвітнім днем боротьби зі СНІДом. У цей день, який щороку відзначається по всьому світу, поширюється інформація про ВІЛ-інфекцію та її кінцеву стадію СНІД, про те, яким чином передається дана інфекція, методи її профілактики та лікування, а також про необхідність толерантного відношення суспільства до ВІЛ-інфікованих людей.
Кожний громадянин України має права гарантовані Конституцією нашої держави. ВІЛ-позитивні люди – громадяни нашої країни, права яких також захищає держава. Вони мають усі права громадянина на: освіту, роботу, відпочинок і дозвілля, толерантне ставлення, повагу, повноцінне життя!
Отже, пам’ятайте, що ВІЛ не передається через рукостискання, обійми, посмішку, радість та підтримку. Не позбавляйте себе спілкування з цікавими людьми через їхній ВІЛ-позитивний статус!
Вірус передається:
– при статевих стосунках з ВІЛ-інфікованою особою;
– через кров (спільні шприци та голки при внутрішньовенному введенні наркотичних речовин, забруднений кров’ю нестерильний медичний інструмент);
– дитині від ВІЛ-інфікованої матері (під час вагітності, пологів чи годування грудним молоком).
Підступність ВІЛ-інфекції полягає у тому, що після зараження людина може довгий час (8-10 років і більше) не відчувати ознаків хвороби, вважати себе здоровою і водночас заражати інших.
Хоча ВІЛ і вражає весь організм, але до цього часу не доведена можливість інфікування людини через піт, сечу, сльози, слину, оскільки кількість вірусу в цих рідинах надзвичайно мала. Хвороба не передається побутовим шляхом: через повітря при чханні, кашлі, при спільному проживанні, роботі в одному приміщенні, користуванні посудом. Не треба боятись подати руку чи обійняти інфіковану і хвору людину, не страшні також дружні поцілунки, якщо на губах відсутні виразки чи тріщинки. Безпечним щодо зараження ВІЛ є спільне відвідання місць громадського користування – лазні, сауни, басейну, туалету. ВІЛ/СНІДом не можна заразитись в громадському транспорті.
На сьогодні ВІЛ-інфекція не має радикальних засобів лікування, тому головною зброєю в боротьбі з поширенням вірусу є попередження нових випадків інфікування. У зв`язку з цим, необхідно:
– вести здоровий спосіб життя;
– уникати випадкових статевих контактів, особливо з особами, що вживають наркотики;
– пам`ятати, що венеричні хвороби підвищують ризик інфікування ВІЛ, а тому їх потрібно терміново лікувати;
– не застосовувати вже використані, брудні шприци та голки;
– знати, що вагітні ВІЛ-інфіковані жінки можуть запобігти народженню ВІЛ-інфікованої дитини, якщо вони своєчасно стануть на облік в жіночій консультації.
Робота з протидії поширенню ВІЛ – інфекції/СНІДу багатогранна та потребує залучення працівників охорони здоров’я, соціальних служб, громадських урядових та неурядових організацій, пересічних громадян.