Земельні відносини

Деякі питання земельних відносин у період дії воєнного стану

  1. Згідно статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів, ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
  2. Рішенням міської ради від 25.11.2021 №404 „Про затвердження Положення про порядок надання земельних ділянок громадянам із земель комунальної власності Новоград-Волинської міської територіальної громади” затверджено Положення, яке розроблене і буде використовуватись за умови наявності вільних земельних ділянок та відповідності їх цільового призначення містобудівній документації.

Основною метою запровадження Положення є створення рівноправних та прозорих умов виділення земельних ділянок за відповідним цільовим призначенням, забезпечення доцільного, економічного та ефективного використання і розпорядження землями, задоволення потреб жителів територіальної громади та справедливої реалізації прав громадян на отримання земельної ділянки. Отримання земельних ділянок мають право усі громадяни України.

Переважним правом на безоплатне отримання земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд користуються такі категорії громадян (за умови надання підтверджуючих документів):

  • учасники бойових дій – першочерговому забезпеченню ділянками підлягають сім’ї загиблих, що брали участь в проведенні АТО/ООС, в другу чергу – учасники АТО/ООС, що отримали поранення, в третю чергу – інші учасники бойових дій;
  • багатодітні сім’ї;
  • лікарі;
  • педагогічні працівники.

Клопотання підлягають обліку, який проводиться по черговості, що відповідає даті його подачі. По мірі надходження клопотань з визначеними документами проводиться їх розгляд на засіданнях постійної комісії міської ради з питань містобудування, архітектури та земельних відносин, що засвідчується протоколами засідань.

У відповідності до виду цільового призначення земельних ділянок визначено критерії та вимоги, відповідно до яких надаються земельні ділянки громадянам, а саме:

для будівництва і обслуговування житлового будинку,

господарських будівель і споруд (код 02.01)

Інженерна інфраструктура та благоустрій мікрорайону передбаченого для відведення земельних ділянок під будівництво і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд проводиться за рахунок коштів забудовників.

Фізичні особи, які мають у користуванні земельні ділянки, один із подружжя скористався правом на безоплатне отримання земельної ділянки, сім’ї забезпечені житлом не мають переважного права на відведення земельних ділянок для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. Особи які були забезпечені житлом або отримали компенсацію на його придбання за рахунок коштів державного бюджету чи бюджету міської територіальної громади не мають право на відведення земельної ділянки для здійснення індивідуальної забудови житла.

У разі подання клопотання громадянином з документами, перелік яких відповідає статті 118 Земельного кодексу України та цьому Положенню таке клопотання розглядається позачергово, але у відповідності до вимог цього Положення.

Обов’язковою умовою при розгляді клопотання громадянина на отримання земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку є реєстрація на території населеного пункту, або фактичне проживання, що входить до складу Новоград-Волинської міської територіальної громади не менше п’яти останніх років.

для будівництва індивідуальних гаражів (код 02.05)

Відведення земельних ділянок для будівництва індивідуальних гаражів з метою зручності користування проводиться у територіальній близькості до місця реєстрації громадянина. До клопотання додатково додається копія свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу.

Не підлягають задоволенню клопотання громадян, що отримали земельні ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (мають на праві власності чи користуванні земельні ділянки з таким цільовим призначенням).

Земельні ділянки під гаражами, що виділялись командуванням військових частин підлягають оформленню (без обмеження терміну) згідно з затвердженим рішенням міської ради від 30.10.2003 №196 „Про порядок оформлення земельних ділянок в гаражних масивах”.

для ведення особистого селянського господарства (код 01.03)

Встановити максимальний розмір земельної ділянки, що виділяється громадянам для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель, що передані у комунальну власність з державної не більше 0,5 га у відповідності до розпланування масиву.

Відведення земельних ділянок проводиться:

– громадянам, які мають в користуванні земельні ділянки на підставі рішення сільської ради, прийняті до 2002 року про приватизацію земельної ділянки для ведення особистого підсобного господарства, витяг з погосподарської книги або технічна документація із землеустрою;

– спадкоємцям житлових будинків за наявності рішень сільської ради про передачу у власність земельних ділянок спадкодавцям (витягів з погосподарської книги), враховуючи норми статті 116 ЗКУ;

– громадянам, які проживають та зареєстровані на території старостинського округу, якщо жоден із подружжя не має у власності земельної частки (паю).

Однак у зв’язку введенням воєнного стану, відповідно до підпункту 5 пункту 1 Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану” від 24.03.2022 №2145 безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, забороняється на період дії воєнного стану. Розгляд клопотань щодо відведення у приватну власність земельних ділянок комунальної власності буде відновлено після закінчення воєнногостану.

 

Чат-бот Гаряча лінія