1 грудня – Всесвітній день порозуміння з ВІЛ-інфікованими

1 Грудня 2021, 11:59

Традиційно 1 грудня увесь світ відзначає Міжнародний день порозуміння з ВІЛ-інфікованими в ім’я соціальної терпимості та розширення обміну інформацією про пандемію, що швидкими темпами розповсюджується по усіх регіонах земної кулі.

Проблема поширення ВІЛ-інфекції впродовж майже 30 років усе ще залишається актуальною для світової співдружності. Сьогодні масштаби поширення вірусу імунодефіциту людини набули глобального характеру і постають реальною загрозою соціально-економічному розвитку більшості країн світу.

Проблема епідемії ВІЛ/СНІДу продовжує залишатись актуальною як в світі, так і в цілому в Україні.

В період з 1995 року по 01.10.2021 рік в місті Новограді – Волинському та районі зареєстровано – 794 ВІЛ – інфікованих (місто – 557 чол., село – 237 чол.), з них у 286 хворих діагностовано СНІД. Під наглядом в КНП «Новоград-Волинське міськрайТМО» знаходиться 312 осіб (мешканців міста – 205, мешканців села – 107). Померло від СНІДу – 135 хворих.

ВІЛ – це вірус імунодефіциту людини, який вражає, в основному, імунну систему, яка відповідає за захист організму від хвороб.

СНІД – це синдром набутого імунодефіциту, що є кінцевою стадією ВІЛ-інфекції.

Про проблему ВІЛ/СНІДу має знати кожна людина. Щоб не стати ВІЛ – інфікованим необхідно знати, як уберегтися від зараження цим вірусом.

Людина, яка живе з ВІЛ, може виглядати та почуватися добре протягом багатьох років і навіть не знати, що вона інфікована. Потім імунна система слабне, і людина стає вразливою до хвороб, багато з яких зазвичай можна уникнути. Це свідчить про розвиток синдрому набутого імунодефіциту.

Основні шляхи передачі ВІЛ-інфекції:

– під час статевого контакту сперма або вагінальні виділення інфікованої людини потрапляють на слизову оболонку статевих органів, або прямої кишки, через які вірус проникає у кров іншої людини;

– у разі порушення цілісності шкірних покривів гострим предметом, зокрема голкою, лезом або інструментів для нанесення татуювань, якими перед цим користувалася інфікована людина і її кров залишилася на ньому, а також при переливанні крові яка містить ВІЛ.

– від інфікованої матері під час вагітності, пологів або під час годування груддю.

Починаючи з 2008 року, українці найчастіше інфікуються через незахищений секс. Якщо в 2005 році через сексуальні контакти (незахищений секс) інфікувалися 33% людей, у яких була виявлена ВІЛ-інфекція, то в 2012 році цей відсоток зріс до 51%, в 2017 році цей показник склав 64%.

Більшість випадків інфікування ВІЛ в Україні сьогодні реєструються у молодих людей віком від 15 до 30 років.

Вірус імунодефіциту не передається при:

– спільному користуванні верхнім одягом з людиною, яка інфікована ВІЛ;

– рукостисканні;

– користуванні загальним туалетом, плаванні в басейні;

– контакті у транспорті;

– чханні та кашлі;

– обіймах та поцілунках;

– спільному користуванні: губкою, милом, рушником, дверима ручки;

– укусах комарів та інших комах.

Щоб вберегти себе від інфікування ВІЛ, необхідно:

– уникати спільного користування з іншими людьми медичними та косметичними інструментами колючого або ріжучого характеру;

– бути розбірливими у сексуальних контактах, та у будь – якому випадку використовувати презервативи;

– якщо Ви наркозалежна людина, то для введення наркотиків використовуйте одноразові шприци та голки, а доцільніше відмовитись від внутрішньовенного вживання наркотичних речовин замінивши їх на таблетовані препарати для замісної терапії. Замісна підтримуюча терапія видається лікарями наркологами.

В разі ризику інфікування ВІЛ (випадкового сексуального контакту, зґвалтування, травмування забрудненим предметом наприклад інфікованою голкою, лезом), для Вашої ж безпеки необхідно на протязі максимум 3-х діб, а краще на протязі першої доби звернутися в кабінет інфекційних захворювань, де лікар надасть Вам консультацію, проведе необхідне обстеження і у разі потреби буде призначене противірусне лікування, яке попередить розвиток ВІЛ – інфекції.

Якщо ж ви в своєму житті наражались на ризик інфікування доцільно пройти обстеження на ВІЛ – інфекцію в кабінеті інфекційних захворювань, який знаходиться в корпусі №6 (корпус протитуберкульозного відділення) КНП «Новоград-Волинське міськрайТМО», тел.: 3-50-83. Обстеження на ВІЛ є безкоштовним, добровільним і конфіденційним.

Вчасне виявлення ВІЛ-інфекції в організмі людини вже не звучить, як вирок. Сьогодні в Україні є доступне специфічне лікування ВІЛ-інфекції, яке якісно покращує та продовжує життя інфікованої людини.

Лікар-інфекціоніст КНП «Новоград-Волинське міськрайТМО» Ірина ДІДИК

 

Чат-бот Гаряча лінія