1 грудня виповнюється 26-та річниця Всеукраїнського референдуму на підтвердження Акта проголошення незалежності України

1 Грудня 2017, 7:51

24 серпня 1991 Верховна Рада прийняла Акт проголошення незалежності України, в якому йдеться: «Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки урочисто проголошує незалежність України та створення самостійної Української держави – України. Територія України є неподільною і недоторканною. Відтепер на території України діють виключно Конституція і закони України».

Підтвердили свою волю до незалежності українці 1 грудня 1991 року. Тоді  відбувся референдум про проголошення незалежності України, оскільки згідно з чинним на той час законодавством, питання про реалізацію права народу України на самовизначення виходило за межі компетенції Верховної Ради УРСР і мало вирішуватися виключно Всеукраїнським референдумом.

1 грудня на виборчі дільниці прийшло близько 32 мільйонів громадян (84% внесених у списки), з них майже 29 мільйонів (90.35%) підтвердили Акт проголошення незалежності України. Українці обрали  незалежність. Всенародне опитування показало, що на запитання бюлетеня «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України» абсолютна більшість населення України  відповіло: “Так, підтверджую”. Позитивну  відповідь дало населення всіх областей України і Криму, незалежно від їхнього національного складу. Не було жодного регіону, жодного населеного пункту, де ідея незалежності України не знайшла б підтримки більшості громадян. Зокрема, в Криму за незалежність проголосували 54,19 % громадян, у Севастополі – 57,07 %, у Донецькій, Луганській, Одеській та Харківській областях волю до власної держави виявили понад 80 % громадян. В Івано-Франківській, Львівській, Тернопільській, Волинській, Рівненській, Житомирській, Київській, Хмельницькій, Черкаській, Вінницькій областях «за» проголосували більш як 95 % громадян.

1 грудня 1991 року в Україні також обрали першого президента самостійної Української держави. У виборчий бюлетень були включені шість кандидатів. Перемогу здобув Леонід Кравчук. За нього проголосувало більше 61% виборців – 20 мільйонів чоловік. В результаті Леонід Кравчук став першим всенародно обраним Президентом України.

І вже 5 грудня 1991 року на урочистому засіданні Верховної ради Леонід Кравчук склав присягу народові України. Цього ж дня Верховна рада України прийняла звернення “До парламентаріїв і народів світу”, в якому наголошувалось, що договір 1922 року про утворення СРСР Україна вважає стосовно себе недійсним і недіючим.

Саме Всеукраїнський референдум наділив прийнятий Верховною Радою Акт проголошення незалежності України тією юридичною силою, яка дозволила ствердити: Радянський Союз, як об’єкт міжнародного права перестав існувати, а на політичній карті світу з’явилася нова незалежна держава – Україна.

 

За матеріалами інтернет-видань

 

Чат-бот Гаряча лінія