14 червня – Всесвітній день донора крові

13 Червня 2016, 2:46

Щоденно медичні установи потребують значну кількість крові та її компонентів. Мільйони зовсім різних людей, щоденно в різних ситуаціях потребують допомоги донорів: в операційних, пологових будинках, потерпілих в дорожньо-транспортних пригодах при бойових діях, тощо.

Кожна людина перед тим, як стати донором задає собі або медпрацівнику запитання, чи впливає забір крові на здоров’я? Здавати кров звісно корисно для організму, якщо немає протипоказів. Донори володіють підвищеним імунітетом і більш активною кровотворною системою, що має меншу вірогідність до серцево-судинних захворювань. Кров донора, як правило за певний період оновлюється. Звичка здавати кров може врятувати життя. Стійкий до крововтрат організм має більше шансів вижити при серйозних травмах. Навіть втративши велику кількість крові, така людина має більше шансів дочекатися в наданні кваліфікованої медичної допомоги. Компоненти крові відповідного донора можуть зберігатись в лікарняних банках крові в умовах низькотемпературних морозильних камерах: плазма до 2-хроків, еритроцити до 1,5 місяця в залежності від консервантів.

Забір крові – суворо регламентована процедура. За один раз можливо здати не більше 450 мл. Стать донором крові можна всього п’ять разів на рік. Перериви між заборами крові мають складати мінімум два місяця, а для плазмофереза не менше – 16 днів.

Донором може бути будь-який дієздатний громадянин України віком від 18 до 60 років, який пройшов відповідне медичне обстеження і в якого немає протипоказань, визначених Міністерством охорони здоров’я (МОЗ) України. Особа, яка виявила бажання здати кров та (або) її компоненти, зобов’язана не пізніше ніж за 3 дні до дня медичного обстеження, що проводиться перед здачею крові та (або) її компонентів, повідомити письмовою заявою адміністрацію за місцем роботи чи навчання або командування військової частини, де вона проходить службу, про свій намір пройти таке обстеження і здати кров та (або) її компоненти.

Донорам, які безоплатно здали кров в кількості 40 разових максимально допустимих доз або плазму крові в кількості 60 разових максимально допустимих доз, незалежно від часу їх здачі, набувають статусу Почесного донора України. Такі особи користуються багатьма пільгами: безоплатне позачергове зубопротезування; пільгове придбання ліків (зі знижкою 50% їх вартості) за рецептами; безоплатне забезпечення донорською кров’ю та її препаратами, необхідними для їх особистого лікування; першочергове придбання за місцем роботи або навчання путівок для санаторно-курортного лікування та першочергове лікування у закладах охорони здоров’я загальнодержавної та комунальної власності; використання чергової щорічної оплачуваної відпустки у зручний для них час; отримання надбавки до пенсії у розмірі 10% затвердженого прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць;

Якщо Ви вирішили стати донором, Вам необхідно навчитися берегти себе заради інших. Здоровий спосіб життя донора передбачає правильне харчування і прийом вітамінів, відмова від надмірного вживання алкоголю, бажано – і куріння, дотримання інтервалів між дачами крові. Важливо, щоб `донорство не заподіяло шкоди ні донору, ні реципієнту. При дотриманні простих правил донорство буде корисним для Вашого здоров’я і може на довгі роки стать стилем життя. Адже якщо Ви – донор, означає, Ви здорові.
 

Сергій Павлович Гнатюк,

лікар-трансфізіолог Новоград-Волинського міськрайТМО

 

Чат-бот Гаряча лінія