14 грудня – День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС

12 Грудня 2016, 7:16

Події понад 30-річної давності ніколи не зітруться з пам’яті ні сучасних, ні наступних поколінь. Аварія на Чорнобильській АЕС є болем для всієї України. Не лише в квітневий день 26 числа, а і в грудні вже стало доброю традицією вшановувати пам’ять тих, хто пожертвував своїм життям, захищаючи нас від атомного лиха.

14 грудня в Україні відзначається День вшанування учасників ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС (більш відомий, як День ліквідатора), який був офіційно введений Президентом України в 2006 році. Надання державного статусу Дню ліквідатора ще раз нагадує суспільству про проблеми ліквідаторів-чорнобильців, людей що відали свої життя та здоров’я заради спасіння нашої землі від страшної техногенної аварії, наслідки якої не дають спокою людству і сьогодні.

Ця біда торкнулася сотень тисяч українців – ліквідаторів, переселенців, дітей та дорослих. Завдяки мужності ліквідаторів, ми сьогодні можемо з жахом згадувати про ті події. Без самовідданого героїзму тих мужніх людей, наслідки могли б бути набагато гірші. І невідомо, чи багато хто з вас, хто читає ці строки, зміг би сьогодні мати таке щастя – бути живим і насолоджуватися життям.

В нашому місті проживає 1171 громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, в тому числі 307 ліквідаторів наслідків Чорнобильської катастрофи, інвалідів Чорнобиля – 117осіб. Захворювання, які отримали учасники, щодня нагадують про ті нелегкі дні на Чорнобильській атомній електростанції, які не пройшли безслідно. Тільки в цьому році 9 наших земляків стали пам’яттю, спогадом.

Законом України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено ряд соціальних пільг: компенсація за продукти харчування, цільове медичне обслуговування, пільги на житлово-комунальні послуги, транспорт та зв’язок, компенсації сім’ям з дітьми, пільги на оздоровлення та інші.

Згідно Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” для фінансування  компенсацій потерпілим громадянам на 2016 рік передбачено 1 607,7 тис. грн.

На реалізацію програм соціального захисту громадян цієї категорії за 11 місяців поточного року з державного бюджету в місто надійшло 1 400 тис.грн., які отримали потерпілі громадяни по жовтень місяць включно.

На обліку в управлінні праці перебуває 436 потерпілих громадян, яким щомісячно нараховуються та виплачуються через банківські установи та центр поштового зв’язку компенсація на продукти харчування. Наказом Міністерства праці та соціальної політики України №42 від 25.01.16р. затверджені розміри грошової компенсації вартості продуктів харчування для громадян, віднесених до категорії І і ІІ, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи на 2016 рік: І категорії – 415,80 грн.; ІІ категорії – 207,90 грн. в місяць.

Щороку в обласному бюджеті визначаються видатки для надання пільг на медичне обслуговування постраждалих громадян, зокрема на 2016 рік були передбачені кошти для нашого міста в сумі 51 832 тис.грн. За рахунок цих коштів здійснюється забезпечення постраждалих громадян в аптечних закладах безкоштовними ліками за рецептами лікарів, а також безкоштовне зубопротезування.

Незважаючи на низку внутрішніх, в основному економічних, проблем держава намагається виконати свої обов’язки перед людьми, які зазнали згубної дії радіації. Проте, для того щоб долати наслідки на аварії на ЧАЕС, протидіяти хворобам, допомагати потерпілим, потрібні кошти, й немалі.

Аварія на Чорнобильській АЕС ще дуже довго буде важким відлунням в наших серцях.

Ми висловлюємо щирі слова подяки всім ліквідаторам за їх мужність, героїзм і самовіддачу. Наша повага і шана – тим, хто щодня бореться із страшними хворобами, викликаними катастрофою.

Чорнобиль для нас ніколи не стане минулим. Величний подвиг здійснили всі, хто брав участь у ліквідації наслідків вибуху на четвертому енергоблоці атомної станції. Від усього серця зичимо ми героям-ліквідаторам та тим хто народився в сім’ях потерпілих вже після катастрофи, – міцності духу, здоров’я і впевненості у завтрашньому дні!

На жаль, багато хто з ліквідаторів вже давно пішли з життя. Тому велика шана і уклін до землі всім героям, всім, хто не жалкував себе, всім, хто врятував нас від великого лиха.
 

Л.В.Хрущ,

начальник управління праці та

соціального захисту населення міської ради

 

Чат-бот Гаряча лінія