18 квітня – День пам’яток історії і культури
18 квітня в Україні традиційно відзначається День пам’яток історії і культури.
Наказом Міністерства культури та інформаційної політики України від 1 жовтня 2020 року № 2157 затверджено історико-архітектурний опорний план міста, в якому визначено охоронні зони та режим використання усіх памʹяток, що розташовані на території міста. В опорному плані вперше наводиться повний список обʹєктів, що можна вважати культурним надбанням міста, який містить в собі 119 пунктів. Разом з памʹятками та обʹєктами культурного надбання сіл старостинських округів міської територіальної громади загальна кількість об’єктів культурної спадщини становить – 138.
Найбільшу кількість складають памʹятки часів Другої світової війни, але є пам’ятки, пов’язані з перебуванням у місті видатних діячів української культури та культурнаціональних меншин, увічнені події різних історичних періодів, події, пов’язані з такими трагічними сторінками історії, як голодомор 1933-34 років та Чорнобильська техногенна катастрофа. Останнім часом інтерес громади зосереджується на більш стародавніх памʹятках, які свідчать про багату на події історію Звягеля.
Перлиною серед них є памʹятка історії національного значення – Будинок, в якому народилася і жила поетеса та громадська діячка Леся Українка. Приваблюють увагу також залишки середньовічної фортеці Костянтина Острозького – памʹятка архітектури місцевого значення, памʹятка монументального мистецтва місцевого значення – памʹятник Лесі Українки, памʹятка археології місцевого значення – городище у с. Городище Пилиповицького старостинського округу.
Також цікавим є той факт, що нещодавно на площі Лесі Українки відкрито історичну знахідку періоду 16-18 століття. На даний час готується експертний висновок Національного інституту археології України щодо даного об’єкту.
Матеріальні залишки минулого, крім суто меморіального значення, мають велику наукову цінність. Вони є не лише живим свідченням героїчної історії українського народу, а й являють собою матеріалізовану працю і думку минулих поколінь. Нерозривний взаємний зв’язок минулого, сьогодення і майбутнього – це, мабуть, основне, для чого треба вивчати та охороняти пам’ятки.
Цінуймо, вивчаймо, пишаймося і бережімо свою історію.