24 березня – Всесвітній день боротьби із захворюванням на туберкульоз

22 Березня 2019, 20:28

 ВИЯВЛЕНИЙ ТУБЕРКУЛЬОЗ НЕ Є ЗАГРОЗОЮ ДЛЯ ЖИТТЯ ХВОРОГО І ОТОЧУЮЧИХ, ЗАГРОЗОЮ Є НЕВИЯВЛЕНИЙ ТУБЕРКУЛЬОЗ.

За статистичними даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, Житомирська область входить у п’ятірку регіонів з високими показниками розповсюдження туберкульозу, що свідчить насамперед про напружену епідемічну ситуацію, стале проведення значних обсягів профілактичних оглядів з метою виявлення туберкульозу.

На диспансерному обліку в Новоград–Волинському протитуберкульозному відділенні перебуває  363 хворих на туберкульоз, у т. ч. є 2 дітей. В 2018 році виявлено 58 хворих на туберкульоз, із них  місто – 30, село – 28. В поточному році виявлено 14 хворих, із них місто – 5, село – 9 з подвійним захворюванням туберкульоз/СНІД.

Єдиний спосіб подолання туберкульозу – це консолідація зусиль громадськості та державних структур усіх рівнів, підприємств усіх форм власності в питаннях організації протитуберкульозних заходів: профілактики, діагностики, лікування туберкульозу.

Саме тому в області та районах  протягом місяця (з 13 березня по 13 квітня) триватиме акція профілактики туберкульозу. Тема цьогорічного Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом, який відзначається 24 березня – «Пора діяти». Управління охорони здоров’я проводить цю акцію вже 6-й рік поспіль. У рамках заходу передбачено проведення масових та групових заходів, використовуючи для цього можливості засобів масової інформації, Інтернет-видань, поширюючи соціальну рекламу та різноманітні санітарно-просвітницькі матеріали з інформацією про здоровий спосіб життя, попередження захворювання на туберкульоз та асоційовані із ним соціально небезпечні хвороби. Цим ми можемо значно вплинути на суспільну свідомість наших співвітчизників в їх ставленні до туберкульозу та до хворих на туберкульоз. ВООЗ закликає всіх партнерів об’єднати зусилля під гаслом: «Виявити, лікувати свіх # лікувати ТБ», для того щоб ніхто не залишився без уваги.
 

Що таке туберкульоз?

Туберкульоз – це небезпечне інфекційне захворювання, що викликається мікобактерією відомою під назвою палички Коха.

Збудник туберкульозу передається повітряно-крапельним шляхом, тому заразитись можна навіть не маючи безпосереднього контакту з хворим на туберкульоз.

Захворювання відрізняється тривалістю перебігу хвороби і здатністю мікобактерій розвивати резистентні до терапії штами. Туберкульозом також хворіють тварини.

 

Які органи вражаються при туберкульозі? 

При туберкульозі можуть уражатись практично всі органи, за виключенням нігтів та волосся. Найчастіше уражаються органи дихання.

Захворювання туберкульозом частіше виникає у людей, в яких знижений імунітет (опірність) до інфекцій у зв’язку з несприятливими умовами життя, хворобами, недостатнім харчуванням, зловживанням алкоголем, наркотиками, тютюном.

Які симптоми туберкульозу?

 

·         Кашель, що триває більше 3-х тижнів.

·         Підвищення температури тіла впродовж більше тижня (підвищення може бути невеликим до 37,5°).

·         Втрата апетиту, підвищена втомлюваність.

·         Втрата ваги.

·         Підвищена пітливість, особливо вночі.

·         Біль в грудній клітці, задишка.

·         Поява крові в харкотинні.

 

Що робити при появі симптомів туберкульозу?

Негайно звернутись у амбулаторію до сімейного лікаря чи до медпрацівника ФП.

Втрата часу може призвести до ускладнень, а також загрожує зараженням рідних та близьких. Крім того, лікування на ранній стадії збільшує шанси на повне одужання.

Чи виліковується туберкульоз?

 

Так. Своєчасне застосування ефективних ліків у необхідній комбінації призводить до швидкого зникнення проявів туберкульозу та одужання. Однак, лікування повинно тривати не менше 6 місяців за умови чутливості збудника до протитуберкульозних препаратів та відсутності ускладнень.

В нашому місті та районі лікування хворих на туберкульоз організовано наступним чином: перші 2 місяці лікування в стаціонарі обласного протитуберкульозного диспансеру при наявності бактеріовиділення. Особи із закритою формою (відсутнє бактеріовиділення)  лікуються амбулаторно.

Завершення лікування – амбулаторно.

Важливим є дотримання безперервності та систематичності в лікуванні.

Лікування туберкульозу здійснюється під безпосереднім контролем медичного працівника та керівництвом лікаря-фтизіатра, потребує від хворого максимум зусиль для завершення всього призначеного курсу лікування.

В поточному році Благодійний фонд «Нехай твоє серце б’ється» реалізує в Житомирській області проект «Забезпечення ДОТ та психосоціального супроводу пацієнтів з ТБ, ХРТБ, ВІЛ/ТБ на амбулаторному етапі», метою якого є забезпечення контрольованого лікування на амбулаторному етапі, проведення інформаційно-просвітницької роботи з населенням, надання соціальної підтримки хворим на туберкульоз.

Які наслідки переривання лікування або відмови від нього?

 

Якщо лікування припиняється передчасно або хворий лікується з перервами, захворювання повертається знову. Майже половина  хворих, що не отримують кваліфікованого лікування, помирають протягом 1-2 років; у кожного четвертого хворого розвивається хронічний туберкульоз. Крім того, перерви в лікуванні є основною причиною формування нечутливості мікобактерій до протитуберкульозних препаратів.

Де проводиться діагностика туберкульозу та чи потрібно за це платити?

Діагностика туберкульозу проводиться всіма лікувально-профілактичними закладами міста та району, для чого використовуються рентгенологічний та лабораторний (аналіз харкотиння) методи.
 

Діагностика та лікування туберкульозу в Україні БЕЗКОШТОВНІ!

Чи існують методи профілактики туберкульозу?

Специфічних методів профілактики туберкульозу не існує.

Допоможуть Вам захиститися від туберкульозу:

·         повноцінне харчування;

·         звільнення від шкідливих звичок;

·         заняття фізкультурою і спортом;

·         регулярне прибирання та провітрювання житла;

·         обмеження контактів у місцях масового перебування людей (особливо це стосується дітей та підлітків);

·         при наявності хворого в родині – суворе дотримання правил особистої гігієни та застосування засобів дезінфекції (інфекційний контроль).

В Україні з метою своєчасного виявлення туберкульозу використовується профілактичне флюорографічне обстеження, яке повинне проводитись не рідше 1 разу на 2 роки.

У дітей та підлітків для діагностики туберкульозу використовується метод туберкулінодіагностики (проба Манту), яка проводиться щорічно і безкоштовно.

Лікарі закликають жителів міста та району пройти профілактичне обстеження (флюорографія, туберкулінодіагностика, дослідження мокротиння) і в разі виявлення захворювання на туберкульоз пройти повний курс лікування, щоб повернутися до соціально-активного і здорового життя.

О.О.Акентьєва, координатор з напрямку «фтизіатрія»,

завідуюча протитуберкульозним відділенням

КНП «Новоград–Волинське міськрай ТМО»

 

 

Чат-бот Гаряча лінія