26 квітня 2017 року – тридцять перша річниця Чорнобильської катастрофи

26 Квітня 2017, 6:50

На гірку долю нашої України весна 1986 року принесла страшне горе і чорний смуток. Найстрашніші наслідки аварії на Чорнобильській атомній електростанції проявляються дотепер.

26 квітня 2017 року виповнюється 31 рік, як відбулася наймасштабніша техногенна катастрофа за весь час використання атомної енергетики – аварія на Чорнобильській атомній електростанції.

Згідно з архівними даними, 26 квітня 1986 року, вночі о 1:23 на четвертому енергоблоці ЧАЕС в результаті серії теплових вибухів був повністю зруйнований реактор. Значна кількість радіоактивних речовин потрапила в навколишнє середовище. Аварія розцінюється як найбільша у своєму роді за всю історію ядерної енергетики, як за кількістю загиблих та постраждалих від її наслідків людей, так і за економічними збитками.

Кожного року ми повертаємося пам’яттю і серцем до незабутніх трагічних подій, щоб ще раз осягнути, кому зобов’язані мирним небом над головою, можливістю жити і ростити дітей та онуків. Віддаємо данину шани і вдячності тим, хто пожертвував найдорожчим, хто пішов у вічність заради життя і майбутнього свого народу та всього людства.

До пам’ятної дати затверджено план заходів, щодо відзначення трагічних подій, пов’язаних з аварією на Чорнобильській АЕС. Відповідно до цього плану були проведені зустрічі з представниками громадської організації потерпілих від аварії на ЧАЕС, засідання  з питань соціального захисту постраждалих громадян.

Законом України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено ряд соціальних пільг:  компенсація за продукти харчування, щорічна допомога на оздоровлення, медичне обслуговування, пільги на житлово-комунальні послуги, транспорт,  зв’язок та інші. 

Основним завданням сектору з питань постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи департаменту праці та соціального захисту населення Новоград-Волинської міської ради є  виконання державних програм  щодо  соціального захисту потерпілих громадян.

На даний час в місті проживає 1197 потерпілих громадян з них:  ліквідаторів, інвалідність яких пов’язана з наслідками аварії на ЧАЕС – 52 чол., 2 категорії –  225 ліквідаторів та 21 ліквідатор 3 категорії.

Згідно Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” для фінансування пільг і компенсацій потерпілим громадянам на 2017 рік передбачені  кошти в сумі 1,8  тис. грн..

Розписом обласного бюджету за бюджетною програмою «Пільги на медичне обслуговування громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на наше місто передбачені кошти в сумі 77 147 грн.: на забезпечення ліками 67 647 грн. та зубопротезування 9 500 грн.

Для отримання санаторно-курортної путівки в 2017 році звернулося потерпілих  громадян 1 категорії – 68 громадян та  четверо матері і дитини. Так з 2017 року визначено новий механізм оплати послуг із санаторно-курортного лікування громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесених до категорії 1 та дітей-інвалідів, інвалідність яких пов’язана з наслідками Чорнобильської катастрофи, а саме безоплатне забезпечення путівками проводитиметься шляхом надання щорічної грошової допомоги для компенсації вартості путівок через безготівкове перерахування санаторно-курортним закладам та закладам відпочинку за надання послуг із санаторно-курортного лікування або відпочинку.

Він, зокрема, передбачає укладання трьохсторонньої угоди між санаторно-курортним закладом, постраждалою особою та департаментом праці та соціального захисту населення. При цьому постраждала особа має право вільного вибору санаторно-курортного закладу та за бажанням здійснювати доплату за надання додаткових послуг за рахунок власних коштів у разі недостатності суми грошової допомоги для компенсації вартості путівки у вибраному закладі.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. №1029 «Про встановлення розміру грошової допомоги для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам і закладам оздоровлення та відпочинку у 2017 році»:

1. Встановлені розміри грошової допомоги для компенсації у 2017 році вартості путівок шляхом безготівкового перерахування санаторно-курортним закладам і закладам оздоровлення та відпочинку, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, за надання послуг із санаторно-курортного лікування або оздоровлення чи відпочинку осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а саме:

осіб, віднесених до категорії 1, — 5 250 гривень;

осіб, віднесених до категорії 1, із захворюваннями нервової системи (з наслідками травм і захворюваннями хребта та спинного мозку) — 17 390 гривень;

дітей, яким установлена інвалідність, пов’язана з Чорнобильською катастрофою, — 10 840 гривень.

В 2016 році оздоровлено 65 потерпілих громадянам 1 категорії та троє  матері та дитини, інвалідність якої пов’язана з наслідками аварії на ЧАЕС, іншим 6 громадянам пропонувалися, але не оздоровилися за сімейними обставинами.

26 квітня — День національної жалоби. Руйнування будівельних конструкцій блоку призвело до величезного викиду радіоактивності, наслідки якого відчутні дотепер, і ще довго відчуватимуться і сучасниками, і прийдешніми поколіннями. Забруднення повітря, ґрунтів, вод, загроза здоров’ю десятків і сотень тисяч людей – такі результати аварії на Чорнобильській АЕС.

Про те, що сталось, не можна забувати. Багато з тих, хто прийняв на себе перший удар ядерної стихії, на жаль, уже пішли у безсмертя, залишивши смуток та біль у наших серцях. Лише пам’ять і вдячність тих, хто живе на обпаленій радіацією землі, може бути хоч якоюсь винагородою тим, хто поклав на цей «атомний вівтар» своє здоров’я та життя. Пам’ять — це данина живих усім, хто загинув, рятуючи інших. Нехай ніколи не замовкають дзвони людської пам’яті, що не даватимуть забути про трагедію.

Л.В. Хрущ,

директор департаменту праці та

соціального захисту населення міської ради

 

Чат-бот Гаряча лінія