26 квітня – день пам’яті про аварію на Чорнобильській АЕС

26 Квітня 2023, 14:01

Сьогодні відзначається 37 річниця аварії на Чорнобильській атомній електростанції – найбільшої в історії ядерної енергетики. Аварія забрала життя сотень людей і завдала непоправної шкоди екології Європи. День пам’яті жертво трагедії відзначається щорічно 26 квітня. Нагадаємо, що під час російського вторгнення 24 лютого 2022 року в Україну, Чорнобильська АЕС була окупована російськими військами. Станцію звільнили 31 березня того ж року.

26 квітня 1986 року сталася аварія на четвертому енергоблоці. З різницею в дві секунди відбулися два вибухи на четвертому реакторі Чорнобильської АЕС. Обвалилася частина будівель, почалася велика пожежа. Величезна кількість радіоактивних речовин було викинута в атмосферу.
Багатоденну пожежу намагалися загасити сотні пожежників та працівників аварійних служб. Багато з них згодом померли від променевої хвороби. Понад 100 тисяч жителів найближчих населених пунктів були евакуйовані після аварії.
Щоб запобігти подібним аваріям у майбутньому, наприкінці 1986 року четвертий реактор накрили спеціальним “саркофагом” і Чорнобильську АЕС знову ввели в експлуатацію. У наступні роки через великі пожежі відключили інші три реактори.
У 2019 році над станцією запустили новий “саркофаг”, оскільки старий був уже непридатний. У наш час Чорнобильська АЕС готується до повного зняття з експлуатації.
Точне число жертв аварії встановити не вдалося, оскільки багато людей вмирали через роки. За приблизними розрахунками, від аварії на ЧАЕС померло близько 4000 осіб. 30 співробітників АЕС померло в перші дні і тижні аварії, ще сотні тисяч людей померли в наступні кілька років від онкологічних захворювань і променевої хвороби.
26 квітня є днем пам’яті про саму катастрофу і загиблих в ній, а також героїзму працівників станції, ліквідаторів, пожежників, медиків і всіх людей причетних до ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Проходять роки після аварії на ЧАЕС. А біль не вщухає, тривога не покидає людей, пов’язаних із скорботним часом ядерного апокаліпсиса. Чорнобильська біда надовго залишиться у нашій пам’яті. Ми ще довго будемо відчувати на собі її наслідки, ще довго чутимемо її дзвони, вони лунатимуть за тими, кого вже немає, кого не стане завтра, хто заплатив своїм здоров’ям, життям. Людство повинно усвідомити масштаби чорнобильської аварії через долі тисяч постраждалих від неї людей, визнати необхідність примирення між людиною, наукою і технологіями, осмислити уроки трагедії у всіх сферах життя, стати застереженням для поколінь наступного тисячоліття.
У день пам’яті про аварію керівництво громади та району, члени громадської організації «Спілка-Чорнобиль» та громадськість поклали квіти до пам’ятного знаку жертвам Чорнобильської катастрофи.

Дякуємо усім причетним до ліквідації наслідків атомної катастрофи та пам’ятаємо усіх тих, хто віддав своє життя.

Чат-бот Гаряча лінія