29 жовтня – Всесвітній день боротьби з інсультом

28 Жовтня 2016, 3:33

Інсульт, згідно зі статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я, в т. ч. нашого району займає першість серед інших захворювань так, як відноситься до класу серцево–судинних захворювань.  По Новоград – Волинському району захворюваність на інсульт лишається на рівні минулого року, так за 9 місяців 2016 р. вперше виявлених 140 хворих (2015 р.- 139 хворих), із них сільська мережа – 60; місто – 80. Четверту частину – 27 хворих 2016р. складають люди працездатного віку із них місто -18; сільська мережа – 9. В неврологічному відділенні Новоград-Волинського міськрайТМО проліковано 98% хворих на дану патологію. Померло в поточному році 23 хворих проти 40 в 2015році. Разом з тим, не дивлячись на статистичні дані, інсульт завдає величезної шкоди як хворому так і економіці, враховуючи витрати на лікування, медичну реабілітацію, втрати у сфері виробництва.

Інсульт – гостре порушення мозкового кровообігу з пошкодженням судин мозку і, як наслідок, порушенням його функцій. Залежно від перебігу хвороби відбувається крововилив у мозок або закупорка (тромбоз) мозкових судин. Це досить поширена патологія головного мозку, яка є однією з найактуальніших медико-соціальних проблем сучасності. Це хвороба, яка на жаль, часто супроводжується тривалою втратою працездатності, інвалідністю, а то й смертністю.

Більш поширеним у медичній практиці є ішемічний інсульт, який виникає через недостатнє надходження крові до мозку внаслідок закупорки артерій. Тому, за статистикою, приблизно 80 відсотків складають ішемічні інсульти, а двадцять – геморагічні, тобто з крововиливом.

Інсульт це завжди невідкладний стан, який потребує надання екстреної медичної допомоги та госпіталізації в заклади охорони здоров’я. У випадку інсульту кожна хвилина на рахунку. Не чекайте, навіть якщо симптоми інсульту починають зникати. Чим пізніше почати лікування інсульту, тим більша ймовірність пошкодження мозку. Щоб забезпечити максимальну ефективність лікування інсульту, необхідно доставити хворого в лікарню якнайшвидше, не пізніше 60 хвилин від появи перших симптомів. Оскільки своєчасне надання медичної допомоги може звести до мінімуму пошкодження головного мозку і можливих ускладнень, що в подальшому знижують інвалідизацію та смертність.

Зверніть увагу на наявність нижче вказаних симптомів, також запам’ятайте коли вони розпочались, оскільки їх тривалість може мати велике значення для подальшого лікування: порушення ходи, порушення мови і розуміння слі, параліч або оніміння на одній стороні обличчя або тіла, порушення зору з одного або двох боків, головний біль (раптовий сильний, який може супроводжуватись блювотою, запамороченням або порушенням свідомості).

Якщо ви помітили будь яку з вказаних вище ознак, навіть якщо вона змінюється або зникає, негайно викликайте швидку допомогу.

Під час очікування швидкої: забезпечте хворому горизонтальне положення, почніть штучне дихання рот в рот, якщо у людини зупинилось дихання, при виникненні блювоти, поверніть голову хворого на бік, щоб попередити потрапляння блювотних мас у легені, не давайте хворому їсти і пити.

Основне значення для попередження інсульту мають виявлення факторів ризику.

Фактори ризику, яких неможливо позбавитись: вік (частота нових випадків інсульту втричі збільшується в кожній наступній віковій групі населення яка відрізняється на 10 років), стать (інсульт в 1,25 раз частіше в чоловіків, проте, у зв’язку з довшою тривалістю життя жінок, сумарна кількість інсультів у жінок більша), спадковість (наявність інсульту у родичів, батька чи матері, вказує на збільшення ризику цього захворювання у майбутньому в їхніх дітей).

Фактори ризику, які можуть бути усунені або виправлені: артеріальна гіпертензія, серцево – судинна патологія (ІХС, порушення ритму), цукровий діабет, куріння та зловживання алкоголю, наркотичних речовин, спосіб життя – низький рівень фізичної активності, характер харчування, емоційний стрес, надлишкова вага тощо.

Попередження інсульту: контроль та лікування високого кров’яного тиску ( гіпертонії ), зниження рівня холестерину і насичених жирів у вашому раціоні, відмова від шкідливих звичок (куріння, алкоголю), контроль діабету, підтримка здорової ваги, дотримання дієти, а саме зменшення вживання повареної солі в їжу, відмовитися від копчених та смажених страв. Більше надавати переваги  фруктам та овочам, морепродуктам тощо, ведення активного способу життя (наприклад 30 хвилин діяльності – ходьба, біг, плавання або їзда на велосипеді – дають хороший результат), уникання стресів, вміння керувати своїми емоціями, організація режиму праці та відпочинку.

Ваше здоров’я залежить від Вас.

«Простіше попередити, ніж лікувати» – цей класичний вислів особливо підходить для інсульту.

П.В. ЛУМІНЕЦЬКИЙ,

завідувач неврологічним відділенням міськрайТМО

 

Чат-бот Гаряча лінія