3 грудня – Міжнародний день людей з інвалідністю

3 Грудня 2022, 21:17
Ініціатором проведення цього символічного дня стала ООН, яка в 1992 році запропонувала заснувати такий день на честь закінчення Десятиліття інвалідів, проголошеного в 1983 році.
Ця подія має на меті сприяти кращому розумінню проблем, з якими стикаються люди з інвалідністю, реалізації їх прав та усвідомлення того, які переваги має залучення осіб з інвалідністю до участі в різноманітних галузях політичного, соціального, економічного та культурного життя нашого суспільства.
??Україна була однією з перших держав, які відгукнулись на заклик ООН щодо щорічного проведення цієї дати та закріпили його на законодавчому рівні. Зокрема, 28 листопада 1992 року було прийняте Розпорядження Президента України «Про відзначення Міжнародного дня інвалідів в Україні», 27 листопада 1993 року – Указ Президента України «Про Міжнародний день інвалідів в Україні», 3 грудня 1998 року – Звернення Верховної Ради України з нагоди Міжнародного дня інвалідів. З метою захисту прав людини з інвалідністю в Україні були ухвалені Закони України: «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», «Про реабілітацію інвалідів в Україні», ратифікована Конвенція ООН про права інвалідів.
Усунення бар’єрів на шляху до самореалізації людини з інвалідністю, гарантування доступу до гідної освіти і робочих місць на сьогодні є одним із пріоритетних напрямів соціальної політики України.
Пропонуємо вам ознайомитися з сучасною термінологією, вона є найбільш коректною по відношенню до людей з інвалідністю.
✅ Єдиним коректним терміном сьогодні є «людина (особа) з інвалідністю». Коли ми говоримо «інвалід», ми ніби навішуємо на людину тавро. Але інвалідність — це тільки одна з ознак людини, при цьому вона може бути чиєюсь дружиною, донькою, сином чи братом, з темним чи рудим волоссям, професіоналом у якійсь справі, спортсменом, з купою досягнень і т. ін. Тому коректно в такому випадку дотримуватися принципу «person first language», тобто пам’ятати, що на першому місці завжди людина, а вже потім її ознака, якщо це необхідно вказати.
https://bf.in.ua/invalidnist/?fbclid=IwAR1_5Jk_bcnn34luf3RPqz700DtKSxJmv8UxNGDJCeY9rbjUTBIY5Q2B4n8
Чат-бот Гаряча лінія