30 років поспіль з почуттям тривоги і болі стукають у наші серця дзвони Чорнобильської катастрофи

15 Квітня 2016, 0:10

Чорнобильська катастрофа – найбільша екологічна катастрофа сучасності, яка трапилася о 00 год. 23 хв. 26 квітня 1 986 року, коли вибухнув реактор 4-го енергоблоку Чорнобильської АЕС, розташованої у м. Прип’ять Київської області. Внаслідок вибуху реактор було повністю зруйновано, і в навколишнє середовище викинуто велику кількість радіоактивних речовин. Аварія розцінюється як найбільша у своєму роді за всю історію ядерної енергетики, як за можливою кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічними збитками. На момент аварії Чорнобильська АЕС була найпотужнішою в СРСР. Масштаби цієї події набули характеру велетенської техногенної катастрофи.

Від аварії на ЧАЕС чи не найбільше постраждали північні райони Житомирської області, яка межує з Київської. Місто Новоград-Волинський, площа 32 кв. км, населення понад 56 тис. осіб; розташоване в північно-західній частині Житомирщини за 270 км від епіцентру трагедії, що зачепила життя десятків мільйонів людей в Україні, зокрема і жителів нашого краю.

Ця біда торкнулася сотень тисяч українців – ліквідаторів, переселенців, дітей та дорослих. Завдяки мужності ліквідаторів, ми сьогодні можемо з жахом згадувати про ті події. Без самовідданого героїзму тих мужніх людей, наслідки могли б бути набагато гірші. І невідомо, хто з читачів цих рядків, зміг би сьогодні мати таке щастя – бути живим і насолоджуватися життям.

На даний час в місті проживає 1171 потерпілих громадян з них: 1 категорії, інвалідність яких пов’язана внаслідок аварії на ЧАЕС – 118 чол.(з яких 54 ліквідаторів), 2 категорії – 318 чол. (з них 230 ліквідаторів), 3 категорії – 288 (з них 20 ліквідаторів), категорії Г – 63 чол., вдови –33 чол., дітей – 351, з них 10 – є інвалідами внаслідок аварії на ЧАЕС.

Згідно Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” для фінансування пільг і компенсацій потерпілим громадянам на 2016 рік передбачено 1 591,3 тис. грн.

Станом на 12.04.2016 року компенсації згідно ЗУ «Про статус..» виплачені по березень місяць в сумі 497,7 тис. грн. За бюджетною програмою «Пільги на медичне обслуговування громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з обласного бюджету на 2016 рік передбачено кошти у сумі 51,8 тис. грн. та за 1-ий квартал 2016 року використано коштів в сумі 5,5 тис. грн.

Вшановуючи учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, ми схиляємо голови перед пам’яттю загиблих героїв і віддаємо данину пошани всім ліквідаторам аварії, які, рятуючи українців, а також народи інших країн від ядерної небезпеки, жертвували найдорожчим – своїм здоров’ям і життям. В учбових закладах та закладах культури проводяться години пам’яті, бесіди – роздуми, екологічні уроки, демонструються документальні кінострічки та фотовиставки. Про подвиг земляків, учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, розповідає експозиція у місцевому краєзнавчому музеї та фотоальбом, який зберігає світлини ліквідаторів.

Проходять роки після аварії на ЧАЕС. А біль не вщухає, тривога не покидає людей, пов’язаних із скорботним часом ядерного апокаліпсиса. Чорнобильська біда надовго залишиться у нашій пам’яті. Ми ще довго будемо відчувати на собі її наслідки, ще довго чутимемо її дзвони, вони лунатимуть за тими, кого вже немає, кого не стане завтра, хто заплатив за чиюсь помилку своїм здоров’ям, життям. Людство повинно усвідомити масштаби чорнобильської аварії через долі тисяч постраждалих від неї людей; визнати необхідність примирення між людиною, наукою і технологіями; осмислити уроки трагедії у всіх сферах життя; стати застереженням для поколінь наступного тисячоліття.

Хай залишиться у минулому й ніколи не повториться жах чорнобильської катастрофи. А пам’ять про ті події навчить нас цінувати мир, спокій і процвітання.
 

Л.В.Хрущ,
начальник управління праці та
соціального захисту населення
Новоград-Волинської міської ради

 

Чат-бот Гаряча лінія