5 травня – 75-річниця створення Ради Європи

5 Травня 2024, 15:00

Рада Європи — міжнародна організація 47 держав-членів в європейському просторі, була створена 5 травня 1949 року. Членство відкрите для всіх європейських держав, які визнають принцип верховенства права і гарантують основні права людини і свободи для своїх громадян. Один з найбільших успіхів Ради, це Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, яка слугує основою для Європейського суду з прав людини.

Україна приєдналася  до Ради Європи 9 листопада 1995 р., стала 37-ю державою-членом Організації.

Рада Європи через співпрацю всіляко сприяє зусиллям країни, спрямованим на узгодження своїх законодавства, інституцій та практики з європейськими стандартами у сфері прав людини, верховенства права й демократії і, відтак, підтримує Україну у виконанні своїх зобов’язань як держави-члена Ради Європи.

Для підтримки України у виконанні своїх зобов’язань як держави-члена Ради Європи з 2005 року виконується План дій Ради Європи для України на 2023-2026 роки «Стійкість, відновлення та відбудова». У рамках Плану імплементується низка проєктів щодо сприяння дотриманню в Україні прав людини, демократії і верховенства права. План дій передбачає чотирирічну програму співпраці та забезпечує гнучкість, необхідну для реагування на мінливі потреби у поточному нестабільному контексті та середовищі високого ризику. Це динамічний документ, який оновлюватиметься відповідно до ситуації в країні, щоб адаптувати пріоритети до нових потреб. Стратегії зменшення ризиків і загроз, а також механізми управління будуть оцінені й обговорені з органами державної влади України. Загальний бюджет чотирирічної програми співпраці складає орієнтовно 50 мільйонів євро.

16-17 травня 2023 року на Саміті Ради Європи у Рейк’явіку в Ісландії глави держав і урядів 46 країн-членів Організації вирішили створити Реєстр збитків, заподіяних агресією Російської Федерації, як перший крок до міжнародного Компенсаційного механізму. Лідери домовилися зміцнити Раду Європи та її роботу у сфері прав людини, демократії та верховенства права шляхом ухвалення декларації про принципи демократії, підтвердження зобов’язань щодо Європейської конвенції з прав людини та розробки інструментів для розв’язання нових проблем у сфері технологій і довкілля.

Співпраця Звягельської громади з Офісом Ради Європи в Україні розпочалася в травні 2021 року в рамках проекту «Зміцнення громадської участі у демократичному процесі прийняття рішень в Україні».

Експерти проекту допомогли розробити Статут громади з урахуванням найкращих європейських практик та залучення громадськості. 24 серпня 2021 року на урочистій сесій міської ради Статут було затверджено.

Також експерти проекту супроводжували процес повернення місту історичної назви Звягель, приймали участь у громадських слуханнях із зазначеного питання.

Задля зміцнення стійких демократичних процесів через запровадження ефективних механізмів громадської участі розроблено та затверджено Положення про проведення публічних консультацій з громадськістю. Також експерти проекту провели онлайн консультації із зацікавленими сторонами та напрацювали рекомендації до розробки положення про житло для внутрішньо переміщених осіб.

За підтримки експертів проекту розроблено Програму сприяння розвитку волонтерства на 2023-2025 роки, яку затверджено на сесії в листопаді 2022 року. Вже другий рік поспіль за підтримки Офісу Ради Європи в Україні проводиться волонтерський форум, метою якого є популяризація ідеї волонтерства серед мешканців громади, обмін досвідом та сприяння у  створенні умов для розвитку волонтерської діяльності.

Також у лютому цього року підписано грантову угоду між Радою Європи та Звягельською міською радою щодо впровадження проекту «Активна громада – сталість розвитку сільських територій «Молодіжний простір – Молодь Діє», головною метою якого є створення соціального простору для саморозвитку мешканців сільських територій громади та ВПО.

У 2023 році розпочато співпрацю в рамках проекту «Зміцнення стійкості демократичних процесів через громадську участь під час війни та в післявоєнний період».

Зокрема, Експерти проекту надають підтримку із впровадження шкільного громадського бюджету (у грудні 2023 року прийнято рішення міської ради щодо затвердження Положення про громадський бюджет).

На втілення проєктів шкільного громадського бюджету виділено з міського бюджету 680 000 грн. На розгляд конкурсних комісій подано 53 учнівські проєкти. Проєкти виносяться на розгляд конкурсної комісії, шляхом голосування учнями 6-11 класів обирається проєкт-переможець, який в подальшому буде реалізований у межах закладу освіти протягом одного бюджетного року. Так діти теж впливають на розвиток громади, свого закладу.

Наразі триває розробка проекту Стратегії розвитку Звягельської міської територіальної громади до 2030 року із залученням механізмів широкого громадського обговорення та експертної підтримки Ради Європи. У рамках цього процесу ми широко залучали громадськість шляхом публічних консультацій та участі у цільових групах.

Із вищесказаного слід зазначити, що громада вже має певний досвід залучення громадськості до прийняття рішень і в цьому звичайно ж велика заслуга команди з Офісу Ради Європи в Україні, за що щиро дякуємо пані Дарині Соколовій та усім залученим експертам проекту за підтримку та супровід усіх наших ініціатив.

Разом з тим, перед громадою стоїть ще ряд важливих викликів і проблем. Впевнені, що без залучення громадськості якісно і швидко вирішити їх не буде можливим. Тому наша громада має потребу у нових моделях залучення мешканців до спільного напрацювання шляхів розв’язання проблем. І саме деліберативна демократія може  стати тим інноваційний механізмом, який дозволить досягти успіху.

15 березня 2024 року, був підписаний Меморандум про співпрацю між Звягелем та Офісом Ради Європи в Україні, що гарантує подальшу плідну та ефективну роботу на благо та розвиток нашої громади. Громада отримала можливість отримати експертну допомогу щодо імплементації механізму деліберативної демократії у Звягельській громаді, який стане запорукою подальшого її розвитку.

20 березня 2024 року Голова Офісу Ради Європи в Україні Мачей Янчак перебував з візитом у Звягелі.

Як символ співпраці Микола Боровець та Мачей Янчак висадили дерево у центрі міста. Дерево зростатиме разом з кількістю реалізованих спільно проєктів та нагадуватиме про візит почесного гостя.

Щиро вітаємо наших партнерів із 75-річницею створення Ради Європи та сподіваємося на подальшу продуктивну співпрацю!

Чат-бот Гаряча лінія