6 березня 2015 року Всесвітній день боротьби з глаукомою

4 Березня 2016, 6:43

ЧОМУ ЛЮДЯМ САМЕ ПІСЛЯ 40 РОКІВ, НЕОБХІДНО ЩОРІЧНО ВІДВІДУВАТИ ЛІКАРЯ – ОФТАЛЬМОЛОГА
 

Глаукома – це захворювання очей, що характеризується постійним або періодичним підвищенням внутрішньоочного тиску і подальшим порушенням зору. Початкові стадії глаукоми часто протікають практично безсимптомно і тільки при ураженні майже половини нервових волокон зорового нерва хворі виявляють погіршення зору.

Про глаукому кажуть, що вона «обманює лікаря і обкрадає хворого». Почавшись непомітно, дана патологія може призвести до невиліковної повної сліпоти. В основі розвитку глаукоми лежить підвищення внутрішньоочного тиску через порушення циркуляції внутріочної рідини (водянистої вологи). Об’єм внутрішньоочної рідини дуже малий: всього два кубічних мілілітра. Однак якщо порушений баланс між припливом і відтоком, внутрішньоочний тиск підвищується, і чинить тиск на нервові закінчення.

Як проявляється глаукома.Що ж до перебігу глаукоми, то її клінічні форми бувають різними. Початкова глаукома характеризується затуманенням зору, появою райдужних кіл, відчуттям тиску в оці або тупого болю як в оці, так і в області лоба. Такий стан, який частіше спостерігається вранці, може тривати від кількох годин до кількох тижнів і навіть років, після чого функції ока відновлюються. На превеликий жаль, перші передвісники грізного захворювання людина не помічає, бо глаукома з первинними ознаками може протікати далі безсимптомно. Це найбільш небезпечний стан. Зазвичай такий хворий звертається до лікаря-офтальмолога уже сліпим на око.

Глаукома має декілька стадій перебігу. Початкова глаукома, якщо її своєчасно лікувати, призупиняється на тривалий час, зберігається нормальний зір, не звужується поле зору. За відсутності лікування або неправильного його проведення початкова глаукома переходить в розвинуту. При цьому значно погіршується зір. Звужується поле зору, інколи з’являються болі в оці, постійні головні болі, що локалізуються в лобових відділах. Розвинена глаукома переходить у дуже розвинену, при якій різко падає гострота зору, затим захворювання переходить в абсолютну форму, хворий сліпне, зір вже ніколи не відновлюється.

Якщо глаукома не прогресує, здорові функції ока зберігаються завдяки правильному лікуванню. Якщо лікування не дає позитивних результатів (призначені краплі не знижують очного тиску або знижують на незначну величину), тоді рекомендовано оперативне втручання.

Окремо хочеться виділити глаукому з  низьким внутрішньо очним тиском. Труднощі з впровадження діагнозу полягають у сформованих стереотипах, що глаукома – це високий внутрішньо очний тиск. Найчастіше в таких випадках тиск тримається у зоні верхньої межі норми, але кровообіг в нерві різко погіршено, отже його функції порушуються. Небезпека її й полягає саме на тому, що вона часто діагностується в занедбаній стадії.

Як діагностується глаукома. Для виявлення глаукоми необхідно «подолати» офтальмологічне дослідження. Провідна роль  належить даним тонометрії (яку проводять спеціальним тонометром в кабінеті офтальмолога). У здорових людей очний тиск становить від 18 до 24 тт. Тиск понад 22тт свідчить про початок захворювання. Необхідно мати на увазі, що підвищення очного тиску не завжди вдається визначити в будь-який час дня. Тому його потрібно вимірювати періодично. Зазвичай у ранкові години очний тиск буває вищий, ніж у вечірні. Підвищення очного тиску спостерігається, як правило, після 40 років. Тому так важливо у цьому віці контролювати його.

З метою раннього виявлення глаукоми, досить один раз на рік відвідати кабінет долікарняного огляду за місцем проживання у кабінеті сімейного лікаря або дільничного терапевта, де Вам виміряють внутрішньоочний тиск. При підозрі на підвищення внутрішньо очного тиску пацієнт спрямовується до офтальмолога для дообстеження в очному кабінеті. Це допоможе виявити небезпечне захворювання на ранній стадії.

Ще одним проявом глаукоми є зниження зорових функцій: зменшення гостроти центрального зору, звуження меж периферичного зору і дефекти в полі зору. При огляді очного дна, особливо на пізніх стадіях, виявляється екскавація (поглиблення) зорового нерва.

У світі зараз хворіє на глаукому 68 млн. чоловік. Якщо моя стаття врятує від глаукоми хоча б 1-2 людини в нашій області, то вважатиму, що вона принесла користь.

Бережіть зір – цей неоціненний дар Божий!
 

О.М. Стоянчук, лікар-офтальмолог Новоград-Волинського міськрайТМО

 

Чат-бот Гаряча лінія