Простори, голосування, реалізація: як закінчилась Громадська асамблея у Звягелі
Минулими вихідними у Звягелі завершила роботу перша в Україні Громадська асамблея. Її ініціювала та профінансувала Рада Європи за підтримки Звягельської міської ради. Підсумком стали пропозиції для урбаністичних просторів, які учасники запропонували втілити в життя. Ці два дні були значно цікавіші за попередні, адже обговорювали конкретні кроки та складали плани дій та найголовніше – влада розповіла, які кроки вже зробили, щоб реалізувати пропозиції учасників. Про це повідомляє Новоград.City.
Коротко нагадаємо вам про те, що відбувалось на минулих двох сесіях.
Перший вікенд. Почалося все з того, що 45 учасникам пояснили принципи відбору за допомогою системи Panelot для забезпечення репрезентативності. Потім зосередились на конкретних проєктах розвитку міських просторів – від оновлення центрального парку до створення реабілітаційного центру для військових.
Другий вікенд. Пріоритетом обговорення стали: оновлення центрального парку, облаштування набережної, створення реабілітаційного центру для військових та покращення інфраструктури міста. Особливу увагу приділили питанням інклюзивності та доступності міських просторів. Учасники розробили конкретні пропозиції щодо кожного з проєктів, які передали на розгляд міської ради.
Фінал асамблеї відбувся 2-3 листопада. Першого дня всі зібралися в укритті, адже на Житомирщині була затяжна тривога. Метою цього дня було:
- проконсультуватися з владою громади щодо проєкту рекомендацій;
- проголосувати за проєкт рекомендацій;
- почати розроблення деяких рекомендацій;
Міський голова Микола Боровець під час виступу зазначив, що створення урбаністичних просторів задекларовано у Стратегії розвитку громади, яку нещодавно створили фахівці разом із мешканцями громади. “Потрібно розставити пріоритети”, – зазначив Микола Боровець.
Далі заступник міського голови з питань ЖКГ Дмитро Гудзь розповів про реконструкцію парку, над якою працюють ще з 2016 року. Він показав відео про можливе оновлення парку, яке розробили у міськраді. Щоб втілити все задумане в життя, потрібні великі кошти, тому влада поступово реалізовуватиме проєкт, заручившись підтримкою бізнесу. Наприклад, щоб зробити вхідну центральну частину, потрібно 24 мільйони гривень. А якщо реконструювати фонтан, то, за оцінками 2017 року, потрібно 12 мільйонів. Микола Боровець зазначив, що влада за кошти бюджету планує зробити лише центральну частину, решту – коштом бізнесу. Намір вписати в загальну концепцію реконструкції парку одну з центральних будівель – “Літній” – підтвердив і її власник Микола Андрущенко. Проте, за словами керівника бізнес-клубу Звягеля, остаточного бачення, якою буде ця споруда, немає.
Секретар міськради Оксана Гвозденко розповіла про наступну локацію – Парк захисників у мікрорайоні “Болгари”. Зазначила, що поліпшення локації розпочали ще до повномасштабного вторгнення не за бюджетні кошти, а за допомогою мешканців громади. Спочатку розчистили хащі обабіч доріжок, висадили дерева. Нещодавно облаштували під’їзд до парку, де вже з’явилась калинова алея на честь загиблих захисників, висадження якої ініціювала громадська організація, що очолює Олена Чернявська. Продовжив цю тему Олег Годун. Він зазначив, що реконструкція знову ж таки потребує чималих коштів. Наприклад, щоб відремонтувати доріжки, а це 937 метрів, потрібно на один квадратний метр асфальту разом із підготовчими роботами – 1800 гривень, якщо це найпростіша плитка – 2000, гранітна бруківка – 4500. “Ми розуміємо, що є інші пріоритети під час війни”, – зазначив Годун.
Про план реконструкції набережної розповіла головна архітекторка громади Наталія Демяненко. Вона показала проєкт, де зображені різні зони, які охоплюють потреби різних вікових категорій.
Важливу тему – очищення річки Случ – презентував Микола Боровець. Він розповів, що фахівці детально вивчили стан річки та напрацювали етапи очищення. У межах цього і придбали багатофункціональну установку класу амфібія Truxor T-40, яка вже почала цьогоріч працювати. Також розповів на що і скільки виділили коштів для водоканалу. Наприклад, це реконструкція очисних, придбання нової системи очищування води та встановлення сонячних панелей.
Про залучення сільської молоді до розвитку громадських просторів розповіла заступниця міського голови Ірина Гудзь. Зауважила, що вже активно над цим працюють, влаштовуючи різноманітні цікаві заходи.
Про психологічну підтримку говорила Оксана Гвозденко. Вона зазначила, що кожен може звернутись до свого сімейного лікаря по таку допомогу. Торік було приблизно 480 звернень.
Далі кожна група, а їх було вісім, доопрацювала п’ять пріоритетних кроків для того чи іншого простору.
Також того дня зібрали майже п’ять тисяч гривень для благодійного фонду “Дрони Звягеля”. Серед учасників Громадської асамблеї була Світлана Горкун, майстриня, яка виготовляє зефір. Вона в обмін на солодощі запропонувала долучитися до акції на підтримку БФ “Дрони Звягеля”.
Наступного дня була фінальна сесія. Відбулося голосування за рекомендації в кожному просторі.
Найбільше голосів набрали такі рекомендації
Парк захисників України (біля Будинку офіцерів):
- облаштувати джерело “Червона калина”, зробити безпечний спуск до нього, зручний набір води, водовідвід, розмістити інформацію про склад води – 92%;
- створити в парку інклюзивний та безпечний простір: оновити та розширити доріжки як для пішоходів, так і велодоріжки зробити безбар’єрний вхід у парк, зручно розташувати лавки зі спинками та можливістю під’їзду для людей, які пересуваються на кріслі колісному; розмістити інформацію про парк (зокрема шрифтом Брайля), встановити вказівники до різних зон парку, встановити інклюзивні вбиральні, провести освітлення по всій території парку, встановити кнопки виклику поліції, облаштувати безпечний спуск до річки, оновити дитячі майданчики тощо – 92%.
Парк культури та відпочинку, центральна алея, вхідна зона:
- провести реконструкцію центральної вхідної алеї та наявних доріжок в парку з урахуванням принципів безбар’єрності та закриття аварійного фонтану – 96%.
Набережна. Від пляжу вверх по течії (правий берег):
- розчистити природоохоронну зону Случі у межах території набережної (зокрема з широким залученням мешканців громади) – 93%.
Село Майстрова Воля. Багатофункціональний парк і озеро:
- визначити обсяг і напрями робіт, які можна почати виконувати місцевим мешканцям уже зараз – 87%;
- зберегти природний ландшафт під час реалізації проєкту (мінімум втручання в природне середовище) – 87%.
Система паркування:
- розробити проєктно-кошторисну документацію на реконструкцію вулиці Шевченка від кругового перехрестя до площі Лесі Українки з облаштуванням пішохідної зони – 90%.
Очищення води:
- виявити місця викиду рідких нечистот у річку та вжити заходів щодо припинення забруднення – 98%.
Залучення сільської молоді до розвитку громадських просторів:
- залучити до Молодіжної ради представників та представниць кожного населеного пункту громади і проводити регулярні зустрічі ради в кожному населеному пункту по черзі – 90%.
Простори для психологічного відновлення та ментального здоровʼя:
- на основі дослідження потреб і вподобань ветеранів створити ветеранський хаб з облаштуванням простору навколо – 88%.
Після голосування кожна група обрала лідера, який вже, не чекаючи кроків від влади, почне працювати над своєю темою. Серед пропозицій були: організація толоки, створення соцмереж та їх ведення, зібрання активістів, які допоможуть просувати ідею тощо.
Також того дня наймолодший учасник Максим із Дідович та найстарша пані Неля зі Звягеля разом із представниками Ради Європи, місцевою владою та учасниками асамблеї посадили дерево, щоб залишити пам’ять про цю унікальну історичну подію для нашої громади.
Наприкінці кожен з учасників отримав подяку та подарунки за участь в асамблеї. До речі, окрім учасників, фасилітаторів та посадовців, у залі була присутня наглядова рада, до якої входили звягеляни різних верств населення. Вони спостерігали за тим, щоб усе було чисто і прозоро як під час самої роботи, так і під час фінального голосування.
Що ж буде далі? На це питання під час другої сесії нам відповіла Оксана Гвозденко. Вона зазначила, що зберуть позачергову сесію для депутатів, де презентують результати асамблеї й уже там визначатимуть, що і коли реалізовувати.
Партнерський матеріал Новоград.City