Новоград-Волинський краєзнавчий музей – скарбниця історико-культурної спадщини краю
Історія краю – це велике надбання, яке необхідно берегти та примножувати, передавати як цінність майбутнім поколінням. Ажде кожному українцю відомий безсмертний вислів Максима Рильського: «Хто не знає свого минулого, той не вартий майбутнього, хто не відає про славу своїх предків, той сам не вартий пошани».
Однією з візитних карток міста Новограда-Волинського є краєзнавчий музей, експозиція якого базується на матеріалах, зібраних краєзнавцями Житомирщини.
Нагадаємо, що у жовтні 2018 року рішенням виконавчого комітету міської ради від 11.10.2018 №814 Підприємство Новоград-Волинська центральна міськрайонна аптека №217 безоплатно передало на баланс відділу культури і туризму міської ради нежитлові будівлі на вул. Соборності, 24. Отож, за багато років свого існування краєзнавчий музей отримав окреме приміщення. До цього він знаходився на другому поверсі міського Палацу культури ім. Лесі Українки.
22 січня 2020 року міський голова Віктор Весельський, секретар міської ради Олена Пономаренко, заступник міського голови Оксана Гвозденко, начальник відділу культури і туризму міської ради Лариса Заєць та її заступник Леся Адамович завітали до краєзнавчого музею.
Директор музею Олена Жовтюк провела присутніх експозиційними залами, проінформувала про зроблену роботу та ремонтні роботи, які ще необхідно виконати.
Не зважаючи на те, що нове приміщення краєзнавчого музею ще переоблаштовується, музейний заклад активно приймає відвідувачів. У виставковій залі функціонує ретро фотозона, де всі охочі можуть зробити фото на згадку, а також презентуються виставка «Птахи Новограда» (автор – Іван Лавренчук) та виставка «Шляхами Скіфів».
Загалом, з травня 2019 року у музеї було представлено: фотовиставку «Поляки Житомирщини вчора й сьогодні» до 100-річчя Української державності та незалежності Польщі, художню виставку Світлани Ткачук «Митці, поєднанні Волинню» та фотовиставку «Почаїв. Паралелі історії» (ретрофотографії міста 1907-1930 р.р. та сучасні фотографії 2018 року), виставку Всеукраїнського мистецького проекту «Мамай мандрує» за участю творчих робіт юних художників м. Новограда-Волинського, м. Вінниця, м. Одеса та інших, виставку «Страчені голодом: геноцид українців».
Окрім тематичних виставок, у музеї проводяться екскурсії на платній основі. Також, після облаштування окремого залу, тут буде розміщено музей льону, який до цього знаходився у музеї родини Косачів.
Зазначимо, що на капітальний ремонт нового приміщення краєзнавчого музею у 2019 році з бюджету міської об’єднаної територіальної громади профінансовано 403 тис. грн. Під час засідання 38-ї сесії міської ради сьомого скликання, 20 грудня 2019 року, для продовження проведення ремонтних робіт було виділено ще 200 тис. грн.
Також, задля можливості забезпечення належного функціонування краєзнавчого музею, окрім однієї посади директора закладу, рішенням міської ради від 16.05.2019 № 716, у штатний розпис додатково введено посаду наукового працівника, 0,5 ставки – зберігач фондів, посаду прибиральниці та 0,5 ставки – музейний доглядач.
Відтак, директор краєзнавчого музею Олена Жовтюк висловила подяку очільнику міста Віктору Весельському, заступнику міського голови Оксані Гвозденко, начальнику відділу культури і туризму міської ради Ларисі Заєць, депутатам та членам виконавчого комітету міської ради за розуміння, підтримку та збереження скарбниці неповторних зразків матеріальної та духовної культури Поліського краю. В свою чергу, очільник міста запевнив, що і надалі сприятиме розвитку музейної справи.
Музей знаходиться за адресою: вул. Соборності, 24. Графік роботи: вівторок – п’ятниця: з 8.00 до 17.15 год., субота: з 8.00 до 16.00 год., вихідні дні: неділя, понеділок. Тел.: 063-620-83-89.
Оксана Талько, начальник відділу інформації
та зв’язків з громадськістю міської ради