Під час пленарного засідання дванадцятої сесії міської ради восьмого скликання, що відбулася 9 вересня, розглянуто питання про результати діяльності в галузі освіти у 2021 році
Як зазначила у своєму виступі начальник управління освіти і науки міської ради Тетяна Ващук, четвертий рік постіль триває реформування галузі освіти, впроваджуються стандарти Нової української школи. Оскільки реформа на рівні держави має фінансове підґрунтя – відчутні зміни в оновленні матеріально-технічної бази закладів освіти, проводяться ремонтні роботи.
Визначено три пріоритетні напрями спрямування коштів: придбання дидактичних матеріалів, сучасних меблів, комп’ютерного обладнання, мультимедійного контенту. На ці цілі для нашої громади у 2021 році надійшло 1 млн 544 тис. грн державної субвенції та 661 тис. грн. виділено з міського бюджету на умовах співфінансування.
Суттєвих змін зазнала галузь освіти внаслідок децентралізації – до мережі закладів освіти Новоград-Волинської міської територіальної громади з січня 2021 року приєдналися чотири школи старостинських округів. Щоб покращити рівень освіти, планується створити опорний заклад освіти.
У закладах освіти наразі працює 1583 працівники, з них 905 педагогічних працівників.
У 2021-2022 навчальному році освітній процес здійснюватимуть 18 закладів загальної середньої освіти: три заклади І ступеня, два заклади І-ІІ ступеня та 13 закладів І-ІІІ ступеня. В 304 класах навчатиметься 7496 учнів. У закладах освіти, що розташовані у сільській місцевості та мають у класах менше п’яти учнів, організовується індивідуальне навчання або навчання в клас-комплектах (з’єднаних класах).
Як зазначалося у доповіді, змінено і систему підвищення кваліфікації вчителів: запроваджено принцип «гроші ходять за вчителем на підвищення кваліфікації», що створить додаткову конкуренцію на ринку освітніх послуг і сприятиме підвищенню якості їх надання.
Водночас, у 2020/2021 н. р. з огляду на пандемію COVID-19 та запроваджені карантинні обмеження, перед системою освіти постали нові виклики, пов’язані з забезпеченням неперервності освітнього процесу, спроможністю закладів усіх рівнів освіти забезпечити якість і сталість здобуття освіти в умовах карантинних обмежень, необхідністю розвитку дистанційної форми здобуття освіти. Усе це спонукало посилювати складові реформи освітньої галузі, пов’язані з діджиталізацією освітнього середовища передусім, із забезпеченням закладів освіти швидкісним доступом до мережі Інтернет, а здобувачів освіти і педагогічних працівників – цифровими пристроями та електронними освітніми ресурсами. Тому з метою фінансового та методичного забезпечення впровадження реформ рішенням міської ради від 04.03.2021 №83 прийнято Програму розвитку освіти Новоград-Волинської міської територіальної громади на 2021-2025 роки.
Зазначалося, що упродовж останніх трьох років зберігається тенденція до зменшення кількості вихованців закладів дошкільної освіти. Так, порівняно з попереднім навчальним роком вихованців ДНЗ зменшилося на 169 дітей. З січня 2021 року до мережі закладів дошкільної освіти міста долучилися чотири заклади сільської місцевості. З січня 2019 року в закладах дошкільної освіти організовано інклюзивне навчання для дітей з особливими освітніми потребами. Кількість таких дітей за цей період зросла: з чотирьох у 2019 році до 40 дітей у цьому навчальному році. Ввели 10 посад асистентів вихователів, а на 2021-2022 навчальний рік планується введення ще шести посад.
Також Тетяна Ващук поінформувала депутатів міської ради, що в громаді як і в державі загалом розпочато реформу шкільного харчування.
Реформування системи шкільного харчування проходить за ініціативи та під патронатом дружини президента України Олени Зеленської. З 1 вересня року набуває чинності постанова Кабінету Міністрів від 24 березня 2021 року № 305 «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку». Позитивними критеріями стали кращий асортимент, свіжість, актуальність та привабливість страв. Серед новацій – складання орієнтовного чотирьохтижневого сезонного меню замість двотижневого. Це повинно урізноманітнити харчування, забезпечити достатній цикл зміни страв, формування норм харчування, поетапне зменшення кількості солі у стравах, розрахунок норми харчування на конкретний прийом їжі, відповідність енергетичних потреб рекомендаціям ВООЗ. Адміністрація закладів зобов’язана постійно підтримувати функціонування принципів системи НАССР на харчоблоках. У нашій громаді система НАССР діє у всіх закладах дошкільної освіти. Роботу у цьому напрямі розпочали суб’єкти господарювання, які надають послуги з організації харчування у закладах загальної середньої освіти.
Зазначалося, що упродовж останніх років спостерігається значне збільшення кількості учнів, які отримують освіту в інклюзивних класах закладів загальної середньої освіти. На 2021 рік для придбання відповідного обладнання та оплату корекційно-розвиткових занять передбачено 1 млн 191 тис. 125 грн, 68 учнів навчатимуть в 48 інклюзивних класах і для цього необхідно забезпечити введення ще семи посад асистентів вчителів. Сім шкіл громади забезпечено безперешкодним доступом до закладу – встановлені пандуси або підйомники.
Відбулися перетворення і в системі позашкілля. Цього року створено комунальний заклад «Центр позашкільної освіти» Новоград-Волинської міської ради шляхом злиття Палацу дітей та молоді і Центру науково-технічної творчості учнівської молоді. У закладі працюватиме 35 гуртків, 87 груп та займатиметься 1605 вихованців. Враховуючи побажання батьків та дітей, відкриють нові гуртки: комп’ютерне програмування, 3D моделювання, судномоделювання, школа місцевого самоврядування, журналістика та інші.
Обговорили під час пленарного засідання й фінансування галузі освіти. Зокрема зазначалося, що найбільшою за обсягом є освітня субвенція на оплату праці педагогічного персоналу сфери повної загальної середньої освіти. Розподіл обсягу субвенції на учнів закладів загальної середньої освіти здійснюється на основі розрахункової наповнюваності класів – середнього рівня наповнюваності класів закладів загальної середньої освіти відповідної адміністративно-територіальної одиниці за умови раціональної організації шкільної мережі. Середня вартість навчання у місті одного учня в рік складає 23 тис. 890 грн, в сільській місцевості – 67 тис. 151 грн.
Бюджет галузі освіти у 2021 році становить 323 млн 134 тис. 886 грн, що на 37 % перевищує показник минулого року. З них кошти освітньої субвенції – 132 млн 933 тис. 285 грн, що становить 41 %, на харчування передбачено 16 млн 494 тис. 900 грн, на енергоносії – 21 млн 128 тис. 860 грн, на капітальний ремонт – 13 млн 944 тис. 800 грн, на проведення поточних ремонтів – 3 млн 756 тис. 600 грн, на заходи пожежної безпеки та охорони праці – 1 млн 112 тис. 100 грн тощо.
У закладах освіти суттєво оновлено матеріально-технічну базу. Так у грудні 2020 року в десятьох школах міста встановлено системи доочистки води. За рахунок коштів міського бюджету капітально відремонтовано вхідну групу та прилеглу територію ЗОШ № 9, завершується ремонт фойє ліцею № 4, перекриття та покриття спортзалу Дідовицької ЗОШ. Розпочали добудовувати спортивний зал Наталівської ЗОШ, тривають закупівельні процедури з будівництва артезіанської свердловини та ремонту актової зали у Пилиповицькій ЗОШ. Виготовлено проєктно-кошторисну документацію на капітальний ремонт дахів Великомолодьківської ЗОШ, приміщення їдальні ЗОШ № 3. Коштом обласного бюджету, за сприяння депутата обласної ради Віктора Мельника, замінено 20 віконних блоків у ліцеї № 11 та спрямовано 100 тис. грн на капремонт фойє ліцею № 4. За сприяння народного депутата Дмитра Костюка розпочали реконструкцію спортивного майданчика на території ЗОШ № 3 та буде виготовлена проєктно-кошторисна документація на капітальний ремонт їдальні і харчоблоку ЗОШ № 3 за кошти державної субвенції у сумі 6 млн 118 тис. 800 грн. Також за кошти міського бюджету у сумі 1 млн грн. у закладах освіти міста замінено 160 віконних блоків. Заплановані й інші ремонтні роботи задля вдосконалення матеріально-технічних баз закладів освіти.
Під час пленарного засідання депутати міської ради задавали багато запитань та надавали пропозиції щодо покращення якості освітнього процесу, матеріально-технічного забезпечення, створення наглядових рад при закладах освіти та інші.