РАК – одне з найстрашніших і згубних захворювань сучасної цивілізації

15 Лютого 2016, 3:44

Протягом останніх 100 років за рівнем захворюваності та смертності в світі онкопатологія змістилась з десятого на друге місце, поступаючись лише хворобам серцево-судинної системи. За даними ВООЗ, в світі щорічно виявляється 10 млн. нових випадків злоякісних новоутворень. На думку фахівців ВООЗ, смертність від раку до 2030 року збільшиться на 45%, в порівнянні з рівнем 2007 року.

Україна посідає друге місце в Європі за темпами поширення онкологічних захворювань. За останні 10 років кількість хворих збільшилось на 25%, загальна кількість населення скоротилась на 4 млн. чоловік. Захворюваність на рак  стабільно збільшується на 2,6–3% в рік, натомість рак продовжує «молодіти». Відомо, що виникнення 43% ракових захворювань можна було б запобігти  дотримуючи елементарних норм здорової поведінки. В 2015 році в Житомирській області виявлено 3499 хворих з вперше в житті встановленим захворюванням злоякісного новоутворення. На сьогодні в нашій області проживає 28879 особи, які перенесли онкологічне захворювання. Померло від злоякісних новоутворень  2269 хворих. Через запізнілу діагностику онкологічних захворювань залишається значною кількість хворих,  які помирають протягом року після  встановлення діагнозу (28,1%).

По Новоград-Волинському районустаном на 1 січня 2016 року на диспансерному обліку онкозахворюваності знаходиться – 202хворихв т.ч.– 16 дітей. Взято на облік в 2015 р. – 256 хворих, померло – 188 хворих.

У структурі захворюваності по Новоград –Волинському району провідні місця займають злоякісні пухлини жіночих статевих органів – 442, шкіри -325, молочних залоз – 293, товстого кишківника -160, нирок – 92, щитовидної залози – 81, шлунку – 66, крові – 61 , легенів та бронхів – 55.

Цьому сприяє цілий ряд факторів: погана екологічна ситуація, не раціональне харчування, недотримання правил здорового способу життя, шкідливі звички, несвоєчасне проходження профілактичних оглядів, стресові ситуації, різні хронічні захворювання, на фоні яких можуть виникнути новоутворення, тобто передпухлинні захворювання, тощо.

Оскільки мова йде про найбільш поширені форми раку такі як, жіночих статевих органів в т.ч. шийки матки, шкіри, молочних залоз, товстого кишківника в т. ч. прямої кишки та ін. необхідно звернути увагу на ознаки передпухлинних станів. Симптомами передпухлинних станів має насторожити:

·               шийки матки – не регулярні місячні, рання поява місячних, ранній клімакс, спонтанні кровотечі.

·               шкіри – поява поодиноких темно-червоного кольору гладких шорсткуватих бляшок, поява на тілі плям темно-сірого кольору з шорсткуватою поверхнею, що лущиться, шкірного рогу, себорейних бородавок, папілом, пігментних невусів, хронічних запальних процесів шкіри,  трофічні виразки, рубці, норцеві ходи;

·               молочних залоз – поява поодинокого вузла, збільшення однієї із молочних залоз в об’ємі, виділення із соска секрету різного характеру, біль в молочних залозах незалежно від менструального циклу, поява щільних дископодібних утворів без чітких контурів, наявність болючих округлої форми утворень, так званих кіст. Це може спостерігатись й у молодому віці;

·               прямої кишки – поява поліпів, які можна виявити при обстеженні під час профоглядів, кров’янисто-слизових виділень із відхідника, прямокишкових кровотеч, тріщин відхідника, що довго не загоюються, а також поява проносів зі слизом, кров’ю, гноєм;

·               шлунку – дискомфорт в ділянці шлунку, зокрема болі, нудота, блювота, відрази від м’ясної їжі;

·               легенів та бронхів – стискаючі болі в грудині, кровохаркання (з домішками алої крові);

Профілактика раку можлива тільки на основі здорової імунної системи, якій сприяє здоровий спосіб життя, що є основою первинної профілактики раку.

З метою раннього виявлення клінічних ознак захворювань, своєчасного направлення на лікування важливу роль відіграє проходження профоглядів: це  щорічна флюорографія, огляд в жіночій консультації, огляд в чоловічому оглядовому кабінеті та додаткові методи дослідження. Не можна нехтувати медичними профілактичними оглядами, адже своєчасність — це запорука вашого здоров’я.

Також велику роль  в профілактиці відіграє  здоровий спосіб життя; раціональне харчування (їжа має бути якісна з дотриманням режиму харчування, збалансована, збагачена вітамінами та мікроелементами, з низьким вмістом цукрів ,жирів, кухонної солі, уникати смажених, копчених, консервованих страв тощо); дотримання режиму праці і відпочинку; рухова активність; загартовування організму; відмова від шкідливих звичок; психогігієна взаємин між людьми; своєчасне звернення до лікаря – діюча форма профілактики онкологічних захворювань сьогодення.

В.І. Сімак,

завідувач хірургічним відділенням поліклініки КДД

 

Чат-бот Гаряча лінія