6 березня – Міжнародний день боротьби з глаукомою
Під глаукомою розуміють хронічне захворювання очей, що протікає з періодичним або постійним підвищенням внутрішньоочного тиску, розладами відтоку внутрішньоочної рідини, трофічними порушеннями в сітківці і зоровому нерві, що супроводжуються розвитком дефектів поля зору і атрофією зорового нерва.
Згідно статистики, 60% пацієнтів із глаукомою, це люди віком за шістдесят, але у групу ризику потрапляють після сорока років.
Розрізняють чотири стадії глаукоми, що визначаються станом поля зору і диску зорового нерва: початкова, розвинена, далеко зайшла, термінальна.
– Початкова, І стадія – коли виражених змін диска зорового нерва і поля зору ще немає, внутрішньоочний тиск (ВОТ) підвищується періодично.
– Розвинена ІІ стадія характеризується стійким звуженням меж поля зору (більш ніж на 10 С0 з боку носа).
– Далеко зайшла ІІІ стадія глаукоми – це різке звуження або збереження лише окремих ділянок поля зору.
– Діагноз термінальна глаукома ІV стадія ставлять при втраті предметного зору чи за наявності лише світловідчуття.
Коли людина опиняється у темряві, її перше бажання, щоб швидше увімкнули світло. Починаючи з тридцятилітнього віку, проходити обстеження в офтальмолога протрібно один раз на рік. У разі виявлення першої стадії глаукоми, ситуацію можна виправити, лікар встигне обрати правильну тактику і зрозуміти, яким є оптимальний ВОТ для конкретної людини. Вважається, що нормальний тиск знаходиться вмежах 10-23 мм рт. ст.
Відсутність підвищенняВОТне є 100% гарантом, що глаукоми немає. Це захворювання надзвичайно підступне. Форма глаукоми, що зустрічається найчастіше, не дає про себе знати роками. Інколи ми називаємо її «злодієм зору». Людина почуває себе нормально, не підозрюючи про страшну загрозу. Через те, що люди не стежать за своїм здоров’ям, не перевіряють зір, левова частка глауком діагностується далеко не у першій стадії. Чутливість волокон зорового нерва до тиску індивідуальна, про це потрібно знати і пам’ятати.
Лікування глаукоми починають з крапель, що знижують ВОТ. За умови належного лікуванння можна суттєво зменшити швидкість прогресування захворювання. Але найкраще попередити захворювання, акцентуючи свою увагу на правильному, здоровому способі життя.
Ще хотілося б додати декілька порад щодо профілактики: раціонально харчуватеся, не пийтебагато рідини залпом, не носіть тугих комірців, не зловживайте відвідуванням саун, маючи проблеми із зором – рідше сідайте за кермо автомобіля у темну пору, косметику наносьте після закапування ліків тощо.
Як самостійно перевірити зір? Час від часу, коли прокинулися, зупиніть свій погляд на звичному для ока предметі інтер’єру – картині, іконі, настінному годиннику тощо. По черзі закривайте одне око і порівнюйте якість «зображення». Якщо одну й ту саму ж картину Ви бачите лівим та правим, оком по-різному, або обома гірше, ніж раніше, знайте, Вам негайно потрібно відвідати офтальмолога.
Важливо дуже берегти зір, щоб не залишитися у пітьмі назавжди, саме у цьому ми лікарі – офтальмологи намагаємося Вас переконати.
С. О. Данилюк,
завідувачка офтальмологічною службоюміськрайТМО