«Безпечна кров для всіх»

12 Червня 2019, 16:30

Служба крові є однією з основних складових ефективної діяльності системи охорони здоров’я України. Забезпечення достатніх запасів безпечної донорської крові вимагає створення координованої на національному рівні служби переливання крові, що діє на основі добровільного і безоплатного донорства.  Вперше в Україні уряд ухвалив рішення про системну трансформацію системи крові. Головна мета реалізації стратегії – забезпечення рівноправного та своєчасного доступу пацієнтів до якісних та безпечних компонентів донорської крові у достатній кількості. До 2022 року запрацюють нові механізми фінансування й управління, що відповідають загальним принципам трансформації усієї системи охорони здоров’я. Завдяки втіленню стратегії буде впроваджено європейські стандарти та практики діяльності системи крові, адже ці зміни запроваджуються, зокрема, в рамках наближення України до ЄС. Нові підходи ґрунтуються на принципах безпечності, доступності, підзвітності, інноваційності та фінансової ефективності.

Стратегія передбачає створення трирівневої системи крові: на національному, регіональному та госпітальному рівнях. Так, на національному рівні вперше заплановано створити Трансфузіологічний центр, що здійснюватиме управління та координацію системи крові й моніторинг її функціонування. На регіональному рівні центри крові централізовано заготовлятимуть, тестуватимуть, перероблятимуть, зберігатимуть та розподілятимуть донорську кров та її компоненти. А відділення трансфузіології мають трансформуватися в лікарняні банки крові у складі закладів охорони здоров’я (госпітальний рівень).

Розвиток системи крові в Україні базуватиметься на безоплатному добровільному донорстві крові, як це відбувається у всіх розвинених країнах світу і зокрема, в Європейському Союзі. Уперше буде впроваджено єдиний національний реєстр донорів та електронну медичну інформаційну систему в установах системи крові та закладах охорони здоров’я для оперативного контролю обігу компонентів крові.

На виконання стратегії передбачено перегляд і розробку нових нормативно-правових актів, що регулюватимуть питання організації донорства, заготівлі, переробки, тестування, розподілу, транспортування та належного застосування донорської крові на нових принципах.

Фінансування потенційно здійснюватиметься з кількох джерел: державний та місцевий бюджети, кошти міжнародних партнерів, а також за рахунок механізмів державно-приватного партнерства. Загалом за рахунок усіх можливих джерел фінансування реалізація запропонованого плану модернізації та підтримки нової національної системи крові оцінюється приблизно у 6,5 млрд грн до 2022 року.

Стратегія також передбачає проведення загальнонаціональних інформаційно-просвітницьких кампаній для популяризації добровільного безоплатного донорства крові. 

Щорічно 14 червня всі країни світу відзначають Всесвітній  день донора крові.  Цьогорічна тема кампанії – «Безпечна кров для всіх», яка направлена на  підвищення усвідомлення загальної потреби в наявності безпечної крові для надання медичної допомоги та усвідомлення того, що добровільне донорство крові має вирішальне значення для досягнення загального охоплення послугами охорони здоров’я.

У 1995 році затверджено звання – «Почесний донор України», а у 2001 році – «Заслужений донор України». В Україні нараховується більше 100 тисяч осіб, що отримали звання «Почесний донор України» і понад 60 мають почесне звання «Заслужений донор України». Це люди, які безоплатно здали кров або її компоненти в кiлькостi 100 i більше разових максимально допустимих доз. Одному із донорів присвоєно високе звання «Герой України».

У Житомирській області удостоєні звання «Почесний донор СРСР» та звання «Почесний донор України» мають понад 2000 осіб, «Заслужений донор України» – 3 людини.

У Новоград-Волинському районі високе звання «Почесний донор СРСР» мають  67 осіб,   «Почесний донор України» –  53 особи.

Пацієнти нашої лікарні сподіваються на активність сучасної молоді в розвитку добровільного безоплатного донорства крові та її компонентів. Молодь може внести важливий внесок у розвиток донорства, здаючи кров та спонукаючи інших молодих людей стати донорами. Добровільне донорство крові та її компонентів дозволяє щорічно рятувати мільйони людських життів.

Сергій Павлович Гнатюк,

лікар- трансфузіолог КНП «Новоград-Волинське міськрай ТМО»

 

Чат-бот Гаряча лінія