14 червня – Всесвітній день донора

15 Червня 2017, 21:13

За статистикою, майже кожен четвертий житель України впродовж життя потребує лікування зі застосуванням лікарських засобів на основі компонентів крові. Тяжкі травми та оперативні втручання, ДТП, важкі пологи – те, від чого не застрахований жоден із нас.

На жаль, у більшості випадків питання життя і смерті, хвороби та здоров’я, які вирішуються за допомогою донорської крові та виготовлених з неї препаратів, стало проблемою хворих та лікарів, а не справою суспільства. Якщо у всьому світі безкоштовне донорство – об’єкт пропаганди й соціальної реклами, то у нас 90% донорів – це родичі тих, хто опинився у лікарні і лише 5% роблять це з власної волі.

Незважаючи на те, що слово “донор” походить від латинського “donare”, що означає подарунок або пожертвування, безоплатними донорами ставати хочуть далеко не всі. Загалом винагорода за 100 мл зданої крові – 20 грн на обід і почуття виконаного громадянського обов’язку.

Донором крові може стати кожна здорова людина віком від 18 до 60 років, незалежно від статі та професії. Звісно, є певні нюанси та захворювання, які обмежують можливість стати донором. До здачі крові не допускають осіб, легших за 50 кг або зростом нижче 150 см. Донорами також не можуть бути люди, які хворіють або перенесли деякі інфекційні захворювання (СНІД, носії ВІЛ-інфекції, сифіліс, вірусні гепатити, туберкульоз), а також ті хто має проблеми з серцево-судинною системою, нирками,  органами травлення, проблемами зору тощо. Стосується і тих хто на тілі має татуювання або пірсинг!

Для здорової людини кроводача абсолютно не шкідлива, а й лікувальна процедура. Регулярне донорство сприяє профілактиці серцево-судинних захворювань, атеросклерозу, подагри, ожирінню. Систематична дача крові омолоджує організм та покращує роботу імунної системи, печінки, підшлункової залози та інших органів травлення тощо. Тобто людина менше хворіє, або почувається абсолютно здоровою.

Загалом, без шкоди для здоров’я, чоловік може здавати кров до п’яти, а жінка до чотирьох разів на рік, але не частіше ніж раз у два місяці. За один забір зазвичай беруть 490 мл крові, з них приблизно 40 мл (6–8% від загальної маси тіла дорослої людини) йде на тестування донорської крові, решту 450 мл – безпосередньо на переливання. Тож одного бажання здати кров, виявляється, недостатньо. Головна вимога до донора – відмінне здоров’я.  

На першому етапі людина, яка щойно прийшла в Центр крові, безкоштовно проходить всі необхідні лабораторні обстеження. Її оглядає терапевт, який   дає дозвіл на забір крові.   Кров кожного донора проходять обов’язковий аналіз крові на наявність інфекцій, після чого її переробляють на складові частини, кожна з яких має свій термін зберігання.

З метою заохочення населення до здачі крові або плазми крові законодавчо передбачені відзнаки та нагороди особам, які беруть активну участь у донорському русі. Особи, які здали кров два і більше разів уже вважаються донорами. В день дачі крові донорів звільняють від роботи на підприємстві, в установі, організації, незалежно від форми власності, із збереженням середнього заробітку. За даними Міністерства охорони здоров’я, після кожного дня здачі крові, в тому числі у вихідні, святкові і неробочі дні, донору надається додатковий день відпочинку із збереженням за ним середнього заробітку. За бажанням цей день може бути приєднаний до щорічної відпустки або використаний в інший час упродовж року після дня дачі крові.

Є в Україні такі категорії як “Почесний донор України” та “Заслужений донор України”. Щоб стати почесним, кров на безоплатній основі потрібно здати 40 разів, а плазму донорської крові 75 разів і більше. Донорам, які здали кров або плазму крові 100 і більше разів, присвоюється звання заслуженого донора. Окрім посвідчення, як почесні, так і заслужені донори мають певні пільги.  Одна із найзначніших пільг –  надбавка до мінімальної пенсії.

Памятайте! Донорство – місія благородна і вкрай необхідна для суспільства. Тому ваша допомога  необхідна не тільки в день донора, а кожного дня, кожну хвилину, кожну мить.

Сергій Павлович Гнатюк,

лікар- трансфізіолог міськрайТМО

 

Чат-бот Гаряча лінія