Промова міського голови Миколи Боровця на святковій сесії Новоград-Волинської міської ради восьмого скликання з нагоди 30-ї річниці Незалежності України

24 Серпня 2021, 13:35

Дорога громадо!

24 серпня ми відзначаємо одну з найважливіших та найбільш значимих подій для нашого народу – День, коли Україна здобула незалежність. Рівно тридцять років тому здійснилася мрія українців – бути господарями на своїй рідній землі. Українській народ сказав своє рішуче «Так!» незалежній та правовій державі.

Саме цей день повинен і має закарбуватися в пам’яті кожного українця, як найдорожчий, найзаповітніший, як відлік початку життя суверенної України. Ми почали новий шлях, за який боролися цілі покоління патріотів – ціною власної свободи та ціною власного життя. І нині ми відстоюємо державний суверенітет та обороняємо територіальну цілісність кордонів України.

Українська козацька держава передала нам тверде переконання – кожен має свої права та кожен має шляхетний обов’язок боронити їх. Наші славетні предки пройшли науку честі та гідності, рівності і демократії. Перша в Європі Конституція Пилипа Орлика – безсмертна слава української свободи. Вся наша подальша історія засвідчила – в народній пам’яті прагнення свободи залишилось назавжди.

Новоград-Волинський – місто військової слави, адже саме тут дислокуються славетні військові частини Збройних Сил України: 30-а окрема механізована бригада імені князя Костянтина Острозького, 12-й окремий полк оперативного забезпечення, 54-й окремий розвідувальний батальйон та 181-й окремий батальйон тилового забезпечення. Наші військовослужбовці, а це – сини та дочки, батьки та матері, чоловіки та жінки, брати та сестри, друзі та знайомі вже восьмий рік оберігають мир та спокій в країні.

Революція гідності та російсько-українська війна завдали болю та ран кожному з нас. За період 2014-2021 роки загинуло 52 наших земляка. З метою увіковічнення пам’яті подвигу героїв у 2017 році встановлено пам’ятний знак Небесній сотні та загиблим учасникам АТО. Долі тих, хто пішов, тривожним дзвоном лунають у душах тих, хто залишився.

Прошу хвилиною мовчання вшанувати всіх Героїв, які віддали своє життя за Батьківщину, за її волю та народ.

За роки Незалежності України трансформувалась кожна із сфер життєдіяльності громади. Змінювались підходи, концепції та бачення, але незмінним лишалось одне – це мета, а вона була у всіх спільна – потужна та розвинена громада. З 2020 року утворено Новоград-Волинську міську територіальну громаду, яка включає 15 населених пунктів – місто Новоград-Волинський та 14 сіл колишніх Дідовицької, Великомолодьківської, Пилиповицької, Майстрівської та Наталівської сільських рад. Ми стали єдиною родиною і разом розбудовувати нашу громаду.

Запорукою успішності кожної громади є розвинена місцева економіка. За 30 років здійснено перетворення економічних відносин, проведено приватизацію підприємств державної власності, реформування колишніх колгоспів у сільськогосподарські товариства, створено малі та спільні підприємства, товариства різного рівня відповідальності, кооперативи, фермерські господарства.

На території Новоград-Волинської міської територіальної громади успішно здійснюють свою господарську діяльність 15 промислових підприємств основного звітного кола.

Налагоджено виробництво продукції хімічної, машинобуднівної, харчової, легкої, деревообробної та інших галузей економіки. Динаміка реалізованої продукції промисловими підприємствами має стабільну тенденцію до зростання.

За роки Незалежності на території міста Новограда-Волинського започаткували свою діяльність:

  • 1996 рік – Товариство з обмеженою відповідальністю фірма «Новофарм-Біосинтез» – спеціалізується на виробництві високоякісних інфузійних та ін’єкційних розчинів;
  • 2001 рік – Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрмедпак» займається виготовленням виробів медичного призначання;
  • 2004 рік – Товариство з обмеженою відповідальністю «Реді Гармент Технолоджі Україна» є одним з українських підприємств відомої європейської компанії по обробці готових виробів з текстилю;
  • 2004 рік – Товариство з обмеженою відповідальністю «Виробниче об’єднання «Техна»  – спеціалізується на виготовленні кліткового обладнання для промислового птахівництва, обладнання для тваринництва;
  • 2004 рік – Товариство з обмеженою відповідальністю «Нові ласощі – Житомир» – спеціалізується на виготовлені солодощів, з використанням натуральних та екологічно чистих складників;
  • 2010 рік – Товариство з обмеженою відповідальністю «Ековудс», яке здійснює виробництво паркету, паливних брикетів та лісоматеріалів для розпалювання камінів;
  • 2012 – Товариство з обмеженою відповідальністю «Факро-ТЛ» –займається  виробництвом дерев’яних будівельних конструкцій і столярних виробів.

Поряд з новоствореними, на території міста впевнено продовжують свою діяльність підприємства, осередки яких були засновані на початку минулого століття:

  • Приватне акціонерне товариство «Новоград-Волинський хлібозавод», яке засновано в 1944 році, і є одним з найбільших регіональних виробників хліба та хлібобулочної продукції в Житомирській області.
  • «Виробничо-комерційна фірма «Леся» було засноване в 1965 році, яка спеціалізується на пошитті одягу преміальної якості.
  • «Меблева фабрика «Мірт» – міжнародна компанія, яка спеціалізується на проектуванні, виробництві і оснащенні об’єктів класичної та сучасної архітектури. MIRT впізнаваний і затребуваний бренд на ринках України і далеко за її межами.
  • Приватне акціонерне товариство «Новоград-Волинськсільмаш» підприємство створене на базі Новоград-Волинського механічного заводу в 1907 році. Підприємство виробляє сільськогосподарську техніку та металоконструкції.
  • Приватне акціонерне товариство «Біоветфарм» – створене на базі заводу кормових антибіотиків, який було збудовано в 1905 році. Товариство працює тривалий час на ринку екологічно-чистих препаратів на для захисту тварин і рослин від шкідників.
  • Державне підприємство «Новоград-Волинське досвідне лісомисливське господарство» створене у 1936 році. Основним видом діяльності є лісівництво та пов’язані з ним послуги; лісозаготівля; лісопильне та стругальне виробництво; виробництво паркету.

За роки Незалежності масового розвитку набула підприємницька діяльність. Малі та середні підприємства створюють переважну більшість робочих місць у бізнес-секторі економіки громади. У структурі кластерів за видами економічної діяльності переважають сфери невиробничого характеру. Найбільш привабливою для малого бізнесу залишається сфера торгівлі та послуг.

Новоград-Волинська громада пишається здобутками своїх аграріїв – Приватно-орендне сільськогосподарське підприємство «Світоч», Фермерське господарство «Золотий нектар», Фермерське господарство «Баур – ММ» (с. Великий Молодьків), ПрАТ «Новоград-Волинський льонозавод» (с. Наталівка) та Приватно-орендне сільськогосподарське підприємство «Колос» (с.Пилиповичі). Підприємства успішно здійснюють господарську діяльність у галузі рослинництва, тваринництва і бджолярства. На території громади  зареєстрована  найбільша в області пасіка.

Шлях становлення пройшла кожна галузь нашої. Одним із пріоритетних напрямків є збереження та підвищення рівня здоров’я населення. За 30 років Незалежності України змінювалась медична галузь у нашій громаді. Зроблено все, щоб забезпечити доступність до якісних послуг з охорони здоров’я.

За роки Незалежності у місті відкрито діагностичне відділення, створено «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Новограда-Волинського», розгорнуто мережу амбулаторій загальної практики – сімейної медицини, наразі у громаді функціонує 10 таких амбулаторій.

У 2012 році розпочато будівництво хірургічного корпусу комунального некомерційного підприємства «Новоград-Волинське міськрайонне територіальне медичне об’єднання». В 2018 році цей об’єкт включено в проект ДФРР та планується завершити до 2024 року.

У 2021 році закінчено реконструкцію приймального відділення комунального некомерційного підприємства «Новоград-Волинське міськрай ТМО». У відділенні екстреної медичної допомоги встановлено новий сучасний томограф та відремонтовано приміщення всередині.

Приділяється увага покращенню матеріально-технічної бази, зокрема кожного року медичні заклади громади поповнюються сучасним обладнанням.

На сьогодні наша лікарня є однією із найпотужніших лікувальних закладів у Житомирській області. Вона є провідною, як з якості обсягу надання медичної допомоги, так і впровадження передових технологій та реформування галузі.

Наявність  ефективної системи надання соціальних послуг та забезпечення ними тих, хто їх потребує – запорука успішного функціонування кожної громади Щодо розбудови та розвитку установ соціального захисту варто відзначити, що за роки Незалежності у Новограді-Волинському створено три установи соціального спрямування: територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг), Новоград-Волинський міський центр соціальних служб та Центр комплексної реабілітації дітей з інвалідністю.

Наразі загальна чисельність отримувачів соціальних послуг всіх відділень територіального центру становить 1495 осіб. За період незалежності було створено два відділення: організації надання адресної натуральної та грошової допомоги, денного перебування.

У галузі освіти за роки Незалежності відбулось чимало змін та перетворень. Беззаперечно, що одним із пріоритетних завдань є забезпечення ефективної діяльності установ освіти.

На сьогодні на території Новоград-Волинської міської територіальної громади функціонують 16 закладів дошкільної освіти, 18 закладів загальної середньої освіти, 2 заклади позашкільної освіти. Освітній процес забезпечують 905 педагогічних працівники. У громаді діють: 1 заклад професійно-технічної освіти, 3 заклади фахової передвищої освіти та військовий ліцей з посиленою фізичною підготовкою. 

За 30 років незалежності України в галузі освіти:

  • 1991 рік – побудовано гімназію імені Лесі Українки (сьогодні – Ліцей №1);
  • 1994 рік – Новоград-Волинська середня загальноосвітня школа І-III ступенів №11 (сьогодні – Ліцей №11);
  • 1998 році – здано в експлуатацію нову будівлю загальноосвітньої школи № 10, а у 2005 році відкрито нове приміщення спортивної зали;
  • 2011 рік – нове приміщення Новоград-Волинської загальноосвітньої школи І-ІII ступенів №8.

У 1997 році розпочато функціонування Новоград-Волинського економіко-гуманітарного коледжу як самостійного вищого навчального закладу I рівня акредитації. У 2018 році відкрито комунальну установу «Інклюзивно-ресурсний центр» Новоград-Волинської міської рали.

У 2020 році у нашій громаді розпочав свою діяльність Новоград-Волинський ліцей із посиленою військово-фізичною підготовкою Житомирської обласної ради, який є закладом спеціалізованої освіти військового профілю.

З 2018 року працює «Нова українська школа» – реформа шкільництва Міністерства освіти та науки, яка передбачає створення школи, де діти будуть навчатися через діяльність, «у якій буде приємно навчатись і яка даватиме учням не тільки знання, а й вміння застосовувати їх у житті».

Створено Центр позашкільної освіти шляхом реформування двох закладів позашкільної освіти: Палацу дітей та молоді та Центру науково-технічної творчості учнівської молоді.

За ці роки наші педагоги отримали звання: «Заслуженого працівника освіти України» – 7 осіб та «Заслуженого вчителя України» – 2 особи». Тому нам є чим пишатись, у нас чудові освітяни та учні, які мають потужний потенціал.

Запорукою здорової нації є формування здорового способу життя молоді. Для цього важливо популяризувати рухові активності, налагоджувати контакт із молоддю та пропагувати здоровий спосіб життя. Управління у справах сім’ї, молоді, фізичної культури та спорту Новоград-Волинської міської ради успішно втілює державну політику у сфері молодіжної, сімейної політики, фізичної культури та спорту.

У Новоград-Волинській міській територіальній громаді діє значна кількість спортивних секцій, тому молодь має можливість розвивати спортивний дух та проводити активно дозвілля.

У місті функціонує Новоград-Волинська дитячо-юнацька спортивна школа (ДЮСШ) ім. Володимира Єрмакова управління у справах сім’ї, молоді, фізичної культури та спорту Новоград-Волинської міської ради, яка відкрила свої двері 16 листопада 1992 року (рішення виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради Житомирської області №394 від 16.11.1992 р.).

У дитячо-юнацькій спортивній школі (ДЮСШ) ім. Володимира Єрмакова працює 13 відділень, зокрема і для осіб з інвалідністю.

З метою створення умов для реалізації державної політики у сфері зміцнення здоров’я населення створено центр фізичного здоров’я  населення «Спорт для всіх», який сприяє створенню умов для реалізації розвитку масового спорту та залучення широких верств населення.

Важливо чути молодь та залучати її до процесів, які відбуваються в громаді, адже саме вона є рушієм змін. У Новограді-Волинському створено Молодіжну Раду, яка активно бере участь у життєдіяльності міста.

Немає нічого важливішого за дітей. Під особливою соціальною турботою – діти-сироти та діти, які позбавлені батьківського піклування, з малозабезпечених сімей та сімей, які перебувають у кризі. Контроль за дотриманням прав та законних інтересів дітей, вирішенням різного роду спорів та конфліктів щодо дітей забезпечує служба у справах дітей.

За роки Незалежності у Новограді-Волинському було створено 15 прийомних сімей та 2 дитячі будинки сімейного типу. За безпосередньої участі служби у справах дітей протягом останнього десятиліття у нашій територіальній громаді придбано 11 квартир, яким надано статус соціального житла та надано дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування та особам з їх числа.

Розвивалась та міцніла сфера культури та туризму у нашій громаді. Місто одним із перших в незалежній Україні набуло власну символіку: гімн міста, герб та прапор. У 2021 році було внесено зміни до малого та повного гербів Новоград-Волинської міської територіальної громади.

У 1991 році Палацу культури присвоєно ім’я нашої землячки, геніальної Лесі Українки. У 1994 році свято літератури і мистецтв «Лесині джерела» набуло статусу Міжнародного.

У 1995 році вперше у режисурі Міжнародного свята літератури і мистецтв «Лесині джерела» взяв участь народний артист України, почесний громадянин Новограда-Волинського Борис Георгійович Шарварко, який разом із режисером народного театру міського Палацу культури імені Лесі Українки Петром Івановичем Сураєм поставили «Лісову пісню» за твором Лесі Українки на острівку серед річки Случ. 

У 1999 році проведено урочисте відкриття приміщення музею Родини Косачів.

У 2004 за ініціативи міської влади започатковано загальноміське свято «Гордість міста» як церемонія нагородження переможців за підсумками соціально-економічного розвитку, досягненнями за діяльність в певному напрямку, які сприяли підвищенню авторитету міста та його жителів. Важливе та цікаве свято, яке стало гарною традицією у громаді.

За тридцять років Незалежності у Новоград-Волинській міській територіальній громаді поповнено літературну спадщину, презентовано серію видань про місто та його видатних жителів.

У 2018 році виділено окреме приміщення для Новоград-Волинського краєзнавчого музею.

У 2019 році Фундацією Широкопояс було започатковано Всеукраїнський фестиваль Lesia Grand Fest, який став візитівкою нашої громади.

Рішенням сесії Новоград-Волинської міської ради від 22.04.2021 № 168 при управлінні культури і туризму міської ради 1 травня 2021 року створено комунальний заклад “Новоград-Волинський туристичний центр”, діяльність якого полягає у сприянні розвитку туризму, реалізації туристичної стратегії та формуванні позитивного іміджу громади. Важливо розвивати туристичну сферу, оскільки процвітання місцевого туризму, це вагомий компонент у розвитку потенціалу її жителів.

Повсякчас потребує уваги житлово-комунальна галузь, яка є опорною та життєвонеобхідною. Докладено, не побоююсь цього слова, титанічних зусиль для її реформування. Теплокомуненерго у Новограді-Волинському одне з найкращих в Україні. Модернізовано всі котельні та замінено більше 60% мереж теплопостачання. Значним чином цьому сприяло те, що наше місто вибороло міжнародний грант по енергозбереженню. Нелегко було реорганізувати ВЖРЕПи у об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). Однак нам вдалося подолати стереотипи людей та стати флагманами в Україні в даному питанні.

16 грудня 2000 року відбулось урочисте відкриття об’їзної дороги.

З метою покращення стану природного середовища , зниження рівня забрудненості, ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ на території міста Новограда-Волинського та прилеглих територіях побудовано полігон твердих побутових відходів I та II черги, а також організовано вивіз сміття з приватного сектору та сіл міської територіальної громади.

Гарною ознакою нашого часу є новобудови, які прикрашають Новоград-Волинський. Зокрема, за роки Незалежності забудовано мікрорайон багатоповерхової забудови «Болгарбуд» з будівництвом ЗОШ №11, дитячого садочка, а також побудовано загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів № 8 на вулиці Дружби, 50. Здано в експлуатацію 25 багатоквартирних житлових будинків на території міста, газифіковано житлові масиви громади.

За часи Незалежності було залучено більше 1 млн. євро безповоротної технічної допомоги шляхом участі у міжнародних проектах та грантах, налагоджено двосторонні відносини шляхом підписання Угод про співробітництво із зарубіжними громадами: Ломжею, Белхатувом, Опочно, Пясеченським Повітом (Республіка Польща), Хашурі (Грузія), Суомуссалмі (Фінляндія) та Рогачевим (Республіка Білорусь) та українськими містами Долина, Миргород, Галич, Коломия, Борислав.

З 1996 року Новоград-Волинський є членом Асоціації міст України, Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування, а з 2008 року – членом Асоціації «Енергоефективні міста України».

З 2005 року Новоград-Волинський співпрацює з Програмою розвитку ООН (ПРООН). Саме співпраця з проектом ПРООН дала можливість реалізувати такі важливі для громади проекти:

– реконструкція діагностичного центру;

– реконструкція молодіжного центру;

– облаштування бюветів питної води та відновлення природних джерел;

– реалізація енергоефективних проектів для ОСББ;

– створено міський центр екологічної освіти для молоді – еколого-натуралістичний парк;

У 2018 році розпочато провадження проекту Бюджет участі у м. Новограді-Волинському.

Зазначу, що це далеко не повний перелік того, що вдалося реалізувати. Попереду у нас ще багато планів та проектів. Ми будемо створювати комфортне життя для громадян – працювати, допомагати один одному для загального добра, миру та злагоди.

Вищезазначені напрацювання та здобутки досягнуто завдяки сприянню та діяльності народних депутатів України Миколи Горбатюка, Валентина Савицького, Володимира Литвина, Дмитра Костюка; міських голів попередніх каденцій Анатолія Ринки, Василя Неука, Миколи Мартинюка, Олександра Костеченка, Миколи Іванюка, Володимира Загривого, Віктора Весельського; попередніх депутатських скликань міської, обласної ради, знаних земляків.

Історію становлення України творили люди. У розбудові шляху проголошення Незалежності України брали участь наші земляки, члени міської організації «Народний рух України», а саме Роман Куриленко, Михайло Кот, Юрій Тарар, Володимир Ванченко, Борис та Володимир Нємец, Михайло Чаюк, Володимир Кучківський, Олександр Андрійчук, Анатолій Шевчук, Адам Паламарчук, Ніна Бабенко-Чумак, Валерій Чумак, Едуард Солонин, Петро Дуда, Микола Рокунець, Юрій Хрупенко, Микола Боярський, Олександр Зайченко, Віктор Бень, Юхим Олендер, Микола Гончарук, Стас Жогло, Олександр Гавронський, Андрій Мазур, Володимир Васильчук.

У нас дуже багато завзятих людей, які готові змінювати та змінюють громаду на краще, а це – громадські активісти, ініціативні жителі, активна молодь.

У кожного із нас є відчуття власної відповідальності за нашу громаду, тому ми спільно генеруємо бачення та напрацьовуємо ідеї в одне ціле, щоб крок за кроком будувати комфортну та затишну малу батьківщину. Головна ідея, яка пронизує діяльність керівництва громади – залучення її жителів до управління справами, щоб люди полюбили свою громаду, як свій дім. І щоб у такій довірливій атмосфері, вони бачили у владі партнера, що є головним у місцевому самоврядуванні.

Щиро зичу всім добробуту й затишку в родинах, міцного здоров’я, щедрої долі, успіхів у справах та починаннях, мирного неба над головою. Нехай національна гордість та козацький дух допоможуть нам вистояти та перемогти у боротьбі за Незалежність. Молимось, щоб кожен захисник та захисниця, які боронять територіальну цілісність на Сході України якнайшвидше повернулись до своїх рідних. Надіємось та разом з всією світовою громадою докладаємо максимум зусиль для подолання пандемії коронавірусу. Нехай наша віра додає сил лікарям, які мужньо охороняють здоров’я та життя.

Наша міць у єдності! Лише разом ми зможемо подолати всі виклики сьогодення. Україна буде могутньої соборною державою щасливого народу, який з вірою, надією та любов’ю крокує вперед! 

З Днем Незалежності, рідна Україно!

Зі святом, дорогі земляки!

Слава Україні!

Героям Слава!

 

Чат-бот Гаряча лінія