Успішний обмін досвідом – запорука довгострокової співпраці між містами Новоград-Волинський та Ломжа
На запрошення Президента міста Ломжа Маріуша Хшановського, з 14 по 16 серпня 2017 року делегація на чолі з секретарем міської ради Оленою Пономаренко та у складі директора департаменту праці та соціального захисту населення міської ради Лілії Хрущ і начальника відділу підприємницької діяльності міської ради Олени Данилюк з офіційним візитом перебувала у Республіці Польща. В рамках заходів, які в ці дні проходили у місті Ломжа з нагоди відзначення Свята Війська Польського, члени делегації ознайомились із економічним, соціальним і духовним життям територіальної громади міста-побратима. Також в ході зустрічей були розглянуті питання подальшої співпраці і обміну досвідом роботи у сфері місцевого самоврядування та інших сферах соціально-культурного життя.
За результатами поїздки 30 серпня у конференц-залі Будинку відбулася прес-конференція для представників місцевих ЗМІ, участь у якій, зокрема, взяли міський голова Віктор Весельський, заступник міського голови Оксана Гвозденко та керуючий справами виконавчого комітету міської ради Дмитро Ружицький. У ході заходу своїми враженнями від ознайомлення з роботою основних галузей життєзабезпечення міста-побратима поділися безпосередні учасники візиту.
Під час виступу секретар міської ради Олена Пономаренко наголосила, що головною метою даної поїздки стало підписання угоди про продовження співпраці між Новоград-Волинською міською радою та муніципалітетом Ломжі. Дана Угода була підписана в особі Президента Маріуша Хшановскі (місто Ломжа) та в особі секретаря міської ради Олени Пономаренко (Новоград-Волинська міська рада), з метою прагнення поглибити дружні та різноманітні за характером контакти, що ведуть до встановлення позитивних міжнародних відносин, а також створення умов якнайкращого взаємного розуміння.
Програма візиту була насичена різноманітними зустрічами та різносторонніми заходами. Зокрема, представники делегації разом з Президентом міста Ломжа та його заступниками, депутатами міської ради, громадськими діячами та духовенством взяли участь в урочистих заходах з нагоди відзначення Свята Війська Польського – покладанні квітів до пам’ятного знаку польським воїнам, які боролися за незалежність Польщі, та спільній молебні за Республіку Польща та військовослужбовців, які проходили у дусі патріотизму, глибокого розуміння історії свого народу, національної ідентичності та самобутності.
Також делегати мали можливість ознайомитися із роботою провідних освітніх установ міста, а також умовами розвитку підприємницької діяльності та соціального захисту. Так, було відвідано середню спеціальну школу – гімназію спортивного напрямку, в якій навчається 456 учнів. Як зазначила Олена Анатоліївна, на території закладу, який введено в експлуатацію у 2015 році, функціонує сучасна спортивна зала, яка побудована на умовах співфінансування з міського бюджету (10%) та унії (90%). За таких умов, перші п’ять років існування, приміщення зали не може бути здане в оренду. Тобто, спортивний зал та все його обладнання може використовуватись лише учнями та викладачами навчального закладу.
Крім того, на території Ломжі є два інститути, або як їх називають у Польщі – вищі школи: Приватний інститут агробізнесу та Державний інститут інформаційних технологій. Тож для новоград-волинців була презентована лабораторія харчових продуктів Державного інституту інформаційних технологій, яка оснащена найсучаснішим обладнанням. Після чого делегація побувала в гуртожитку, де проживають студенти, які навчаються у зазначених вищих навчальних закладів. Гуртожиток відремонтовано за кошти з міського бюджету у співфінансуванні з державним бюджетом. У гуртожитку розміщені приміщення спортивної та танцювальної зали, кімнати розраховані на двох осіб, всі студенти забезпечені меблями та посудом.
Ще одним із пріоритетних напрямків державної політики Польщі є підприємницька діяльність. Більш детально про умови розвитку підприємництва у місті Ломжа розповіла начальник відділу підприємницької діяльності міської ради Олена Данилюк, яка зокрема зазначила, що на території Польщі створені всі умови для розвитку бізнесу, так як він є основою економічної стабільності держави. Структура бізнесу міста Ломжа представлена наступними основними галузями: харчова промисловість, деревообробна промисловість, будівництво, туризм та агротуризм. Кожен, хто займається власною справою, має підтримку на рівні держави. За статистичними даними станом на червень 2017 року працездатне населення міста складає майже 66%, безробітнє – 10%. Основою фінансової підтримки бізнесу є: співфінансування у вигляді грантів та кредитів від національних програм; новостворені підприємства звільняються від податків на дохід – до 2 років, а від плати на майно – до 6 років. Важливою є адміністративна підтримка – наявність бізнес-парку, який містить бізнес-інкубатор. Це 2 тис. кв. м площі, яка облаштована для ведення бізнесу на пільгових умовах: без реєстрації бізнесу, пільгах в оплаті за оренду приміщення, наданні допомоги в отриманні фінансових засобів.
Крім того, у місті Ломжа є зала економічної активності, яка розташована на території площею 50 га та повністю обладнана необхідною інфраструктурою: водо-, газо-, електропостачання, під’їзні шляхи, інтернет. На сьогодні там є лише одна вільна земельна ділянка. Загалом розвиток економіки міста дає можливість створити усі умови для забезпечення високого рівня життя громадян.
Також під час офіційної зустрічі з керівництвом міста Ломжа було обговорено ряд питань соціального напрямку. Детальніше про які розповіла директор департаменту праці та соціального захисту населення міської ради Лілія Хрущ. Зокрема, Лілія Василівна, зазначила, що в рамках офіційного візиту делегація відвідала, так зване соціальне житло, а саме будинок на 56 квартир, який збудовано за кошти міського бюджету, загальною кошторисною вартістю 9 млн. злотих. Громадяни, які отримують соціальне житло та працюють, мають право в подальшому на його приватизацію. Помешкання повністю придатне для проживання, так як там проведені всі комунікації, зроблено ремонт, облаштована робоча зона на кухні, встановлена пральна машина та плита. Перший поверх відведений для людей з обмеженими фізичними можливостями, так як там створені всі необхідні умови для вільного пересування по квартирі.
Також Лілія Василівна зупинилась на соціальному забезпеченні. Зазначивши, що щомісячна державна допомога при народженні дитини складає 500 злотих та виплачується протягом одного року, що є значною підтримкою для сімейного бюджету. Щодо заробітної плати працівників освітньої галузі, то вчитель зі стажем роботи, який працює на 1,5 ставки отримує 3600 злотих, із них оплата за комунальні послуги помешкання площею 100 кв.м становить 500 злотих.
Учасники делегації зауважили, що місто Ломжа за своїми характеристиками максимально схоже на місто Новоград-Волинський, зокрема, його кількість населення складає 62 тис. осіб. Це невелике, чисте, прогресивне містечко, що має всі умови для успішного розвитку і процвітання. Як зауважила секретар міської ради Олена Пономаренко, важливу роль у цьому процесі відіграє наполегливість та сумлінна праця самих громадян. Так, мешканці Ломжі беруть активну участь у благоустрої міста. Жителі приватного сектору, окрім своїх дворів наводять лад на прилеглих до них територіях. Теж саме стосується і приватних підприємців, які створюють комфортні умови для проживання громади, прибираючи не лише свої приміщення, а й вулиці навколо них. Тож, користуючись нагодою Олена Анатоліївна через засоби масової інформації звернулась до новоград-волинців із закликом скористатися досвідом нашого міста-побратима та кожному розпочати з себе робити Новоград-Волинський кращим.
Підсумовуючи, слід зауважити, що поїздка до польського міста-побратима Ломжа була організована на досить високому рівні, вона носила максимально інформативний та емоційно-насичений характер, була сповнена нових вражень та емоцій. Такі візити є надзвичайно корисними у плані обміну досвідом, отриманні нових знань, що в подальшому є запорукою успішних проектів та довгострокової співпраці.
Відділ інформації та зв’язків
з громадськістю міської ради