Археологічний комплекс літописного міста Возвягль

12 Вересня 2019, 15:28

Археологічний комплекс літописного міста Возвягль, який складається з двох городищ (північного та південного) і посаду є пам’яткою археології національного значення.

Стародавнє місто Возвягль вперше згадується у Іпатіївському літописі в 1256 – 1257 роках., коли його вщент знищує військо князя Данила Галицького. Після дослідження значної площі пам’ятки було встановлено, що в середині ХІІІ століття обидва городища були спалені, а мешканці, які врятувалися більше не стали селитися на цьому місці, вважаючи його поганим. Як недивно цей факт є сприятливим для подальших археологічних досліджень, адже на території України дуже мало пам’яток не зіпсованих антропогенними впливами.

Існують підстави вважати, що стародавній Возвягль має більш як тисячолітню історію, так як під час розкопок на території посаду і обох городищ знайдені матеріали, що датуються часом не пізніше ІХ – Х століття. Звісно, ще не все відомо про його найдавнішу історію, але з упевненістю можна стверджувати, що літописне місто Возвягль – це попередник сучасного Новограда-Волинського.

Зручне розташування (поряд із городищами проходить автомагістраль Київ – Львів) та вагоме історичне підґрунтя робить цей об’єкт цікавим для туристів. У майбутньому тут можна було б створити експозиційні павільйони з реконструкціями стародавніх будівель та оборонних споруд. Це б сприяло популяризації стародавньої історії міста серед новоград-волинців, гостей з інших міст України, а також серед закордонних туристів.

За статтею кандидата історичних наук, наукового співробітника Інституту археології НАНУ Звіздецького Б.А. «Стародавній Звягель», яка була опублікована в матеріалах Всеукраїнської науково-краєзнавчої конференції «Звягель древній і вічно молодий», що відбулася у місті Новограді-Волинському у 1995 році.

 

Чат-бот Гаряча лінія