У краєзнавчому музеї діє виставка «Портрет солдата»

30 Серпня 2022, 13:38

Дев’ять фоторобіт з відомої великої виставки військового кореспондента  Вікторії Ясинської експонуються зараз у Новоград-Волинському краєзнавчому музеї. «Портрет солдата» – фотографії, що знайомлять суспільство з людьми, які ризикували своїм життям і віддавали своє життя, боронячи свою державу.

Це обличчя українських військовослужбовців і вояків добровольчих батальйонів, які, починаючи з 2014 року, захищали кордони нашої держави на Сході України. Фотографії та роздруковані цитати з інтерв’ю з героями мають напівдокументальний характер.

Під час найзапеклішої фази російсько-української війни, що розпочалася у лютому, поширювати матеріали про виставку стало небезпечним, адже більшість АТОвців знову у найгарячіших точках. Відвідувачів просимо не фотографувати вояків та їхні висловлювання (додаються до кожного портрета), адже нашим захисникам і так загрожує смертельна небезпека. Не можна допустити, щоб вони додатково стали мішенню снайперів через їхні думки, сформовану позицію та військовий досвід.

На превеликий жаль одну роботу із галереї можна публікувати: нашому Андрію Верхогляду з позивним «Лівша» уже не страшні ні кулі, ні ракети, ні біль, ні тортури. Він на небесах, – загинув у бою від рук росіян у червні 2022 року. Народний герой України, лицар ордена Богдана Хмельницького ІІІ ступеня, командир батальйону, майор Андрій Верхогляд 1995 року народження. Він народився у Новограді-Волинському у сім’ї військовослужбовців. Через два тижні після випуску з Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного прибув у зону бойових дій. На його долю випала війна, яка безжально забирає найкращих.

«Портрет – це обличчя, очі і навіть риси характеру, а от душа людини – її дії. Наші хлопці, захисники, – це люди, які саме своїми діями розкрили перед іншими свої душі. Я намагалася лише зафіксувати цих людей для історії і показати країні, який характер мають чоловіки, що називають і відчувають себе українцями. Усіх їх поєднує  одна ідея – захищати свою землю та помститися за загиблих друзів», – пояснила у соцмережах автор фото Вікторія Ясинська. Протягом трьох років вона записувала історії війни з вуст її учасників.

Після презентації у США і столиці, виставка подорожувала найбільшими містами України. Згодом вона потрапила до деяких рідних містечок бійців, портрети яких представлено. Пересувною виставка стала з весни 2016 року. Перша експозиція нараховувала 21 роботу, зараз їх понад 40, хоча світлин значно більше. Додавати експонати автор не збиралася. Хотіла передати усю виставку на постійне зберігання до одного з архівів України, але, вочевидь, повномасштабна війна змінила плани Вікторії, тому дев’ять фоторобіт й досі у Новограді-Волинському.

Співробітники музею бережуть портрети і сподіваються зустрітися з автором особисто. Серед дев’яти, які зараз знаходяться у нашому місті, – два портрети місцевих мешканців, у тому числі Андрія Верхогляда. Решта сім фоторобіт причетні до Новограда-Волинського як до міста військової доблесті.

 

Новоград-Волинський краєзнавчий музей

Чат-бот Гаряча лінія