Про зміни у законодавстві щодо призначення державних соціальних допомог та житлових субсидій – на черговому засіданні виконкому міської ради
26 жовтня відбулося 52 засідання виконавчого комітету міської ради восьмого скликання. Відповідно до порядку денного членами виконавчого комітету розглянуто та затверджено 12 питань, значна частина яких стосувалась сфери соціального захисту населення.
Головним питанням, яке має особливу актуальність, було про зміни у законодавстві щодо призначення державних соціальних допомог та житлових субсидій. Як проінформувала у своїй доповіді усіх присутніх т.в.о. начальника управління соціального захисту населення міської ради Надія Шатило, що Управління надає більше 50 видів соціальних послуг, які отримують понад 12 тисяч осіб. Зокрема, на обліку в управлінні перебуває 5,3 тис. осіб з інвалідністю та 331 дитина з інвалідністю, 3,3 тис. ветеранів війни, 758 осіб постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС, 5,3 тис. отримувачів різних видів державних соціальних допомог і компенсацій, серед яких 2,1 тис. отримувачів допомог сім’ям з дітьми та 2826 внутрішньо переміщених осіб.
Фінансування соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів державного і місцевого бюджетів, загальний обсяг яких передбачено на 2022 рік 193 млн 6 тис. грн., в тому числі, з державного 148 млн 300 тис.грн., з міського бюджету 45 млн. 3 тис. грн.
Найбільш запитуваними на даний час є допомоги:
– Надання субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива;
– Призначення пільги на придбання палива, у тому числі рідкого, скрапленого балонного газу для побутових потреб;
– Призначення пільги на оплату житла, комунальних послуг;
– Призначення державної допомоги при народженні дитини;
– Призначення грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка»;
– Призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям;
– Призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям
– Призначення щомісячної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання.
– Надання компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб, які перемістилися у період воєнного стану.
За період з 01 січня по 30 вересня 2022 року до відділу державних соціальних допомог управління соціального захисту населення міської ради надійшло більше 7 тис. звернень від громадян нашої громади.
Зазначалося, що на сьогодні головним механізмом соціального захисту населення в умовах підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги залишається Програма житлових субсидій. Отож, громадяни, які не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, мають звернутись за призначення субсидії на комунальні послуги.
Житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг – мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком та витрати на комунальні послуги в такому будинку.
Житлова субсидія призначається у розмірі різниці між вартістю житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами і розміром обов’язкової частини платежу, визначеної для домогосподарства.
Призначення житлової субсидії на опалювальний період 2022-2023 року домогосподарствам, які отримували житлову субсидію в не опалювальному сезоні, буде проводитися без звернень громадян.
Для уникнення переплат необхідно звернутися отримувачам субсидії, в яких:
– будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї має у володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації та з дати випуску якого минуло менше п’яти років, або родина має у володінні більше ніж один транспортний засіб, що підлягає реєстрації і з дати випуску минуло менше ніж 15 років (крім мопеда і причепа);
– будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї протягом 12 місяців перед зверненням здійснив купівлю земельної ділянки, квартири, транспортного засобу, цінних паперів, віртуальні активи, іноземну валюту, банківські метали, будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку на суму, що перевищує 50 тисяч гривень;
– будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї має у володінні більше ніж одне житлове приміщення, крім житла, яке отримане в спадщину або розташоване на тимчасово окупованій території, та які розміщені в сільській місцевості;
– будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї на дату призначення житлової субсидії має на депозитному рахунку кошти в сумі, що перевищують 100 тис. грн.
Як отримати субсидію в 2022 році
Згідно з постановою КМУ від 16 вересня 2022 р. № 1041, для призначення субсидій потрібно подати заяву та декларацію до таких установ:
– структурному підрозділу з питань соціального захисту населення, посадовим особам виконавчого органу, центру надання адміністративних послуг за зареєстрованим/задекларованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи – за фактичним місцем проживання);
– органу Пенсійного фонду України з 1 грудня — незалежно від місця проживання. Наприклад, громадяни, які проживають в Донецькій чи Київській області, зможуть звернутися за її призначенням у місті Новограді-Волинському.
Заява та декларація тепер можуть бути надіслані:
– поштою;
– в електронній формі через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України з 1 грудня;
– через мобільний додаток Пенсійного фонду України з 1 грудня;
– через портал «ДІЯ»;
– через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики.
Тепер передбачено надання права на отримання житлової субсидії особам, які:
мають у власності декілька житлових приміщень або будинків, право власності на які набуто шляхом успадкування;
належать до складу домогосподарства і перебувають за кордоном у період дії воєнного стану;
мають заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг, яка утворилась в період дії воєнного стану.
Також змінилися критерії надання житлових субсидій особам, яким надається допомога по частковому безробіттю, а також людям, які втратили роботу в період воєнного стану. Тепер призначення субсидії можливе особам з урахуванням фактично отриманих доходів у розмірі допомоги по безробіттю.
Крім того, для нарахування субсидії не будуть враховувати:
допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам;
компенсацію для покриття понесених витрат, пов’язаних з розміщенням у своєму житловому приміщенні внутрішньо переміщених осіб за програмою «Прихисток».
Станом на 01.10.2022 року управлінням соціального захисту населення призначено субсидію на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період 5 962 домогосподарствам та 223 домогосподарствам на придбання скрапленого газу та твердого палива, на загальну суму 52 млн. 622 тис.грн. Як поінформувала Надія Шатило, середній розмір субсидії становить на неопалювальний період становить 79 гривень, на опалювальний 1022 гривні.
Також під час засідання йшлося про те, що в Україні згідно чинного законодавства майже третина населення держави має право на пільги – за соціальними, віковими, професійними та іншими ознаками. Основним принципом, за яким нараховуются пільги, є їх адресність та встановлення соціальної справедливості.
На засіданні виконавчого комітету розглянуто ряд інших питань, зокрема «Про надання адресної грошової допомоги громадянам на лікування», «Про надання адресної грошової допомоги громадянам в зв’язку з погіршенням матеріального стану», «Про надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів», «Про внесення змін до заходів з підготовки галузей господарського комплексу Новоград-Волинської міської територіальної громади до роботи в осінньо-зимовий період 2022-2023 років» тощо.
Рішенням виконавчого комітету затверджено фонд захисних споруд цивільного захисту Новоград-Волинської міської територіальної громади. Про вищезазначене рішення громадськість буде проінформовано додатково.
Пряма трансляція 52 засідання виконавчого комітету міської ради восьмого скликання за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=5B4u2CbZGpk