Кому належить багатоквартирний будинок?
На сьогодні чинне законодавство України чітко визначає поняття багатоквартирного будинку та співвласників у багатоквартирних будинках, їх права та обов’язки, та хто має відповідати за всі роботи і послуги які здійснюються (надаються) в такому будинку. Згідно з законом це громадяни – співвласники багатоквартирного будинку (далі – співвласники) – власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку. Багатоквартирний будинок визначається законом як спільне майно усіх власників житла в цьому будинку.
Тобто, багатоквартирний будинок є приватною власністю громадян, а не держави чи територіальної громади!
Згідно Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» спільне майно багатоквартирного будинку це приміщення загального користування, несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі та споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія.
Отже, власникам квартир та приміщень (або співвласникам цілісного майнового комплексу) у багатоквартирному будинку на праві спільної власності належить наступне: дах, технічні приміщення під дахом, зовнішні та несучі стіни, ліфт з шахтою та механізмами, сміттєпровід, сходи та сходові майданчики, нежитлові приміщення (наприклад, парадне, місце вахтера тощо) магістральні комунікації (труби по стояках газу, води, опалення, каналізації, електропроводка, тобто всі комунікації, які обслуговують більше однієї квартири) підвал і фундамент, прибудинкова територія, з розташуванням клумб, дитячих майданчиків, стоянок, сміттєві майданчики тощо.
Лише співвласники несуть відповідальність за збереження, належний технічний стан багатоквартирного будинку та майно яке перебуває у їх спільній власності. Тільки вони приймають рішення щодо володіння, користування чи розпорядження спільним майном.
Законодавством України передбачені різні форми управління багатоквартирним будинком:
– усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю;
– всі функції з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися ОСББ (об’єднанню співвласників багатоквартирного будинку);
– співвласники здійснюють управління самостійно, без створення ОСББ.
Управління житлово-комунального господарства та екології