Підтримка військових, робота об’єктів критичної інфраструктури, безпека мешканців та допомога внутрішньо переміщеним особам – основне у 2022 році

27 Січня 2023, 13:12

Звіт міського голови Миколи БОРОВЦЯ про роботу виконавчих органів міської ради у 2022 році

Шановні депутати, шановна громадо! Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» звітую про роботу виконавчих органів міської ради у 2022 році.

На 2022 рік було багато планів та очікувань. Але 24 лютого все змінилося. Всі зусилля були спрямовані, щоб налагодити функціонування громади в умовах воєнного стану, зберегти людські життя, об’єкти стратегічної інфраструктури від ймовірних руйнувань та захоплень, максимально підтримати Збройні Сили України, добровольчі формування. Містяни йшли у військкомат, тероборону, волонтерити, або ж стійко, на повну силу працювали на своєму робочому місці, забезпечували надійний тил.

Вже о 7 ранку 24 лютого було оприлюднено моє звернення до громади про стан справ у зв’язку з повномасштабним воєнним вторгненням російського агресора в Україну та загрозою бойових дій і в нашій громаді.

Відразу ж провели засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

Того ж дня, і ви про це пам’ятаєте, відбулося друге пленарне засідання 18 сесії міської ради, де присутніми були майже всі депутати міської ради. Планували розглядати питання щодо спрямування бюджетних коштів на проекти розвитку (це і фонтан, і дороги, і молодіжний центр та хірургічний корпус), а довелося виділяти кошти на підтримку ЗСУ, матеріальний резерв, створювати добровольчі формування. Ми поставили на паузу всі стратегічні плани розвитку і зосередились на оперативних завданнях.

Отже, 10 місяців гострої фази війни у 2022 році, році жорсткої агресії росії проти України. Якими вони були для Звягельської міської територіальної громади? Які управлінські рішення довелося приймати?

Підтримка військових та оборонні питання

З перших днів повномасштабного вторгнення у громаді розпочав роботу Штаб оперативного управління, до складу якого увійшли досвідчені бойові офіцери, які всі свої знання, вміння направили на зведення укріплень, блокпостів, налагодження дієвої лінії оборони, інші мобілізаційні та оборонні питання.

Було утворено добровольчі формування, завезено зброю.

Відповідно змінили і пріоритети в бюджетному фінансуванні. На підтримку оборони, військових протягом 2022 року  з місцевого бюджету було спрямовано близько 30 млн грн.

На фронт громада спрямовувала і продовжує передавати все, що може знадобитись та допомогти захисникам: від будівельних матеріалів, одягу  до дронів та автівок.

Звягельці відправили і продовжують відправляти на передову військовим, а також постаждалим громадам десятки тонн допомоги.

Для посилення безпеки в громаді надавали підтримку й відділу національної поліції та ДСНС.

 

Запобігання надзвичайним ситуаціям, оповіщення населення, укриття

Першочерговими завданнями також були забезпечення оповіщення населення про загрози, питання укриттів.

Проведено обстеження та створено реєстр фонду захисних споруд цивільного захисту, який постійно оновлювався шляхом пошуку нових укриттів та взяттям їх на облік.

На облаштування укриттів та захисних споруд установ бюджетної сфери (закладів галузей освіти, охорони здоров’я, культури та спорту) спрямовано 12,6 млн грн. Це дало змогу привести їх у готовність для безпечного та більш комфортного перебування там людей.

Для налагодження системного оповіщення населення про небезпеку з перших днів повномасштабної війни був створений Центр оповіщення. Оповіщення також проводилося на офіційних інформаційних ресурсах міської ради, через місцевий телеканал.

Згодом в усіх районах громади було встановлено 10 точок сирени «Увага всім». З початку використовувався великий людський ресурс для обслуговування даних точок, але впродовж кількох місяців в громаді було розроблено автоматизовану систему, яка дозволила керувати усіма сиренами відразу завдяки одному пульту управління.

Паралельно ми розв’язували питання пунктів незламності, щоб заздалегідь були продумані та створені пункти обігріву. У громаді наразі створено 9 “пунктів незламності”.

 

Перелаштовано роботу всього управлінського механізму – внесені зміни в структуру виконавчих органів міської ради

В перші дні російської агресії працівники виконавчих органів не злякалися, не втекли, а об’єдналися заради спільної мети – наближення Перемоги. Було оперативно перелаштовано роботу всього управлінського механізму – внесені зміни в структуру виконавчих органів міської ради.

Я вдячний тим людям, які були поряд зі мною, які відповідально працювали день і ніч, 7 днів на тиждень, забезпечували розв’язання невідомих до того часу проблем, які виникали щодня у зв’язку з введенням воєнного стану – це і продовольча безпека, це і логістика, це проблема з дефіцитом пального, аби працювали лікарні, аптеки, хлібозавод, пункти забезпечення продовольством та багато іншого.

Було видано розпорядження міського голови «Про закріплення завдань за працівниками виконавчих органів міської ради на період воєнного стану».

Працівники виконавчих органів міської ради виконували додаткові завдання щодо забезпечення роботи Гуманітарного координаційного центру, а саме: допомога внутрішньо переміщеним особам, забезпечення цілодобового чергування в системі відеоспостереження та відеоаналітики на території громади, проведення цілодобового консультування громадян через єдину телефонну «гарячу лінію», здійснення цілодобового оповіщення жителів громади про оголошення тривоги та відбій тривоги через офіційні інформаційні ресурси міської ради, медична підтримка військових частин та формувань, оформлення компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб тощо.

У вересні 2022 року виникла потреба і було створено відділ по роботі з внутрішньо переміщеними особами управління соціального захисту населення міської ради (за рахунок 1 посади відділу ведення Державного реєстру виборців міської ради та оптимізації відділів в самому управлінні).

На вимогу часу, у жовтні 2022 року у відділ з питань цивільного захисту міської ради було введено 2 посади (за рахунок посад в управлінні містобудування, архітектури та земельних відносин і управління у справах сім’ї, молоді, фізичної культури та спорту).

Оцінюючи ситуацію уже за результатом минулого надважкого року, хочу впевнено сказати – ми справилися.  Все вдавалося у тісній співпраці виконавчих органів міської ради з бізнесом, перевізниками, благодійниками та волонтерами, усією громадою, яка показала, наскільки вона сильна, згуртована і патріотично налаштована.

 

Створено Гуманітарний координаційний центр

Для забезпечення нагальних потреб гуманітарного характеру ми зрозуміли, що необхідне єдине управління, яке дасть змогу координувати діяльність гуманітарної та соціально-економічної сфери громади на період воєнного стану задля підтримки населення, осіб, що прибувають з місць активних бойових дій, військовослужбовців, належної організації прийнятя, обліку та видачі  гуманітарної допомоги, яка прибувала до нас щоденно.

Було створено Гуманітарний координаційний центр, основними підрозділами якого були:

– Підрозділ допомоги з тимчасовим поселенням, житлом та харчуванням внутрішньо переміщених осіб. Організовано цілодобову роботу консультантів на телефоні «гарячої лінії».

– Підрозділ медичної підтримки – організовував, координував та відповідаєв за медичну підтримку військових, добровольчих формувань, медичних закладів, медичних пунктів, добровільних медичних бригад, медичне забезпечення осіб, які постраждали від російської агресії, взаємодіяв з мережею аптек всіх форм власності, громадськими організаціями та волонтерами.

– Підрозділ гуманітарної допомоги – організовував, координував та відповідав за роботу створених в громаді пунктів видачі гуманітарної допомоги, ведення обліку гуманітарної допомоги.

– Підрозділ інформаційно-комунікаційної підтримки – це інформаційне висвітлення діяльності центру, оперативне доведення важливої інформації до жителів громади.

– Підрозділ юридичної підтримки – організовував, координував та відповідав за юридичний супровід діяльності Центру.

– Підрозділ соціальної підтримки – відповідав за роботу підпорядкованих соціальних установ та організацій. Здійснював контроль за роботою складів отримання та зберігання гуманітарної допомоги, видачі/передачі гуманітарної допомоги, в тому числі отриманням, збереженням, охороною, розподілом та обліком гуманітарної допомоги.

– Підрозділ координації освітньої діяльності та психолого-педагогічної підтримки – відповідав за роботу центру психологічної допомоги дітям та дорослим та за організацію освітнього процесу в громаді, в тому числі для внутрішньо переміщених дітей.

– Підрозділ волонтерської діяльності – співпрацював з волонтерами щодо підтримки та допомоги військовим, внутрішньо переміщеним особам, сім’ям, які опинилися в складних життєвих обставинах. Відповідав за комунікацію з містянами, які готові допомагати (надання частини житла, житла в оренду, продуктів харчування, інших видів гуманітарної допомоги).

– Підрозділ підтримки малого і середнього бізнесу – координував взаємодію з керівниками малого і середнього бізнесу, аграріями.

Діяльність кожного працівника в Гуманітарному координаційному центрі – це була життєва його позиція, це титанічна праця, особистий внесок у Перемогу України над окупантом. Щиро вдячний за це.

Стабільність критичної інфраструктури

З перших днів повномасштабної війни ще одним із пріоритетних завдань було забезпечення роботи критичної інфраструктури громади. Потрібно було підтримувати подачу тепла та гарячої води до завершення опалювального сезону, зберегти стабільність роботи громадського транспорту та комунальних підприємств, вивезення відходів, прибирання міста тощо.

Розуміючи, що новий опалювальний період буде надважким, що ворог буде бити по інфраструктурі України, ми ще влітку розпочали підготовку до опалювального сезону 2022-2023 року, був створений спеціальний робочий штаб.

На заходи з підготовки до зими КП «Звягельтепло» використано 19,8  млн грн,  в т.ч. 17 млн.грн – кошти  місцевого бюджету та 2, 8 млн грн  – власних коштів  підприємства. Підприємство провело реконструкцію тепломереж  на котельнях, заміну та технічне переоснащення котлів, закуплено комунальну техніку, а також здійснено інші заходи для стабільної роботи підприємства.

Тариф на послугу з постачання теплової енергії залишився на рівні 2020 року. Будемо сподіватися, що тягар щодо компенсації різниці в тарифі буде відшкодовано з державного бюджету в повному об’ємі та наше підприємство і надалі буде займати лідируючі позиції.

Спільно з вами, шановні депутати, ми  продовжили підтримку стабільної роботи КП «Звягельводоканал». Для здійснення ремонтних робіт, для закупівлі комунального транспорту та матеріалів для ремонту мереж цього року виділено близько 30,7 млн грн.

Завдяки цьому вдалося виконати наступні заходи: ремонт водопроводу на вул. Михайла Вербицького, реконструкція частини каналізаційної мережі на вул. Соборності. Завершено ремонт аварійної частини каналізаційної мережі на вул. Героїв Майдану.

Також вже розпочаті роботи з виготовлення проектно-кошторисної документації, щодо проведення робіт на каналізаційному колекторі на вул. Лесі Українки та розпочаті роботи з проектування КНС на вул. Гоголя та обвідного колектору (район “Машзаводу”).

Закуплено 4 насоси для стічних вод та шафу керування на ГКНС. Закуплено та на стадії встановлення 3 насоси та шафа управління на ЦКНС.

На водопровідній насосній станції 2-го підйому змонтовано електролізну установку з виробництва гіпохлориту натрію та очікується монтаж станції автоматичного дозування реагентів.

Для налагодження обліку піднятої та поданої води на водопровідних насосних станціях закуплено 9 комплектів витратомірів, з них вже 6 встановлено.

Завдяки співпраці з програмами міжнародної технічної допомоги проведений комплексний енергоаудит підприємства, а також отримано новий екскаватор. Від польських колег отримано 2 нові насоси.

Тариф на послугу з централізованого водопостачання та водовідведення залишився для потреб населення на рівні 2021 року, але зріс для бюджетних та господарюючих установ. Фінансовий тягар щодо компенсації різниці в тарифі для потреб населення був покладений на плечі бюджету територіальної громади, виділено 20,9 млн грн.

У 2022 році вдалося здійснити оновлення парку автотранспорту комунальних підприємств: завдячуючи спільним зусиллям з депутатським корпусом міської ради придбано техніки на суму понад 23 млн грн.

Наразі придбано:

– вакуумну машину (мулосос) – 2 млн  грн,

– 2 самоскиди – 5, 5 млн грн,

– автомобіль вантажний бортовий 7-ми місний – 1, 2 млн грн,

– автомобіль – аварійно ремонтна майстерня – 3 млн грн,

– автомобіль грузопасажирський – 800 тис. грн,

– екскаватор – навантажувач JCB – 3, 9 млн грн,

– бульдозер – 1, 7 млн грн,

– автогідропійомник – 1, 25 млн грн,

– багатофункціональний міні навантажувач з навісним обладнанням – 3, 8 млн грн).

Енергетична безпека під час війни змусила вирішувати проблему альтернативних джерел живлення – закуповували генератори та отримували їх від наших закордонних партнерів.

Наразі встановлено  потужні генератори на основному виробництві КП «Звягельводоканал».  Генераторами забезпечені ряд котелень КП «Звягельтепло», заклади освіти, охорони здоров’я, культури.

На сьогодні громада в закладах бюджетної сфери, на комунальних підприємствах має 58 генераторів різної потужності, які придбані як за кошти місцевого бюджету (4,97 млн грн), а також отримані від закордонних партнерів.

В міськрай ТМО облаштували сонячні панелі.

 

Логістика та продуктова безпека

Від початку повномасштабного вторгнення росії важливим напрямком діяльності виконавчих органів міської ради був логістичний.

В торгових точках почав з’являтися дефіцит певних товарів. Напівпорожніми були полиці аптек. Було розпочато пошук нових постачальників як для місцевої торгівельної мережі, так і для створення місцевого матеріального резерву. Ми сформували запаси таких стратегічних продуктів, як борошно, цукор, олія, сіль, вода, консерви. Здійснювався моніторинг наявності продуктів харчування соціально значимих товарів та ціни на них у торгових точках громади.

Ще в перші дні війни, коли, здавалось, що громада завмерла, ми звернулися до бізнесу з закликами повертатися до роботи. І я дякую усім тим підприємства та торгівельній мережі, які не зупинились і змогли забезпечити громаду найнеобхіднішим – продуктовою безпекою, робочими місцями, а значить заробітними платами, сплатою податків до бюджетів різних рівнів, а це – підтримка держави, ЗСУ, громади.

 

Міжнародні зв’язки.  Економіка.

Міжнародні зв’язки – один із значимих ресурсів розвитку громади.    Ми зараз знаходимося на шляху до вступу в Євросоюз й цілком закономірно, що наші підприємці теж перейдуть на європейські стандарти, тому вбачали потребу починати працювати в цьому напрямку, починати переорієнтовуватися. Власне, з цією метою й організовували поїздки представників бізнесу громади та муніципалітету до Європи.

У 2022 році відбулися інституційні візити до міст: Белхатув, Ломжа (Республіки Польща) та Банська Бистриця (Словаччина). Ми презентували Звягельську  громаду як достойного ділового партнера, представили й продовжуємо представляти  потенціал нашої громади та можливості для інвестицій.

У минулому році наша громада серед пріоритетів роботи мала налагодження міжнародної співпраці, пошук донорів гуманітарної допомоги. Була проведена значна робота із залучення інвестицій, а співпраця з міжнародними фондами дала значний результат.

– Звягельська міська територіальна громада в липні 2022 року стала учасником Програми дій Північної екологічної фінансової корпорації НЕФКО «Підтримка ЄС для нагальних потреб розміщення внутрішньо переміщених осіб в Україні». Програмою передбачена грантова підтримка на реконструкцію будівель під житло для переселенців на суму 2460 тис. EUR (ремонтно-будівельні роботі будуть виконані у 2023 році). Дане житло буде надано ВПО, які працюють на підприємствах, що водночас стане підтримкою для бізнесу.

– З серпня  2022 року міська територіальна громада стала учасником проекту USAID «Підвищення ефективності роботи та підзвітності органів місцевого самоврядування» («ГОВЕРЛА»). Завдяки участі наша громада отримує підтримку для зміцнення спроможності органів місцевого самоврядування та активізації залучення громадськості на всіх рівнях. Проект триватиме 5 років.

В рамках проекту в громаду вже надійшли генератори та обладнання для ліквідації надзвичайних ситуацій, зокрема, екскаватор, генератори, мотопомпи, бензоінструмент, рятувальне обладнання та інше) на 4 млн грн.

Співпрацюємо з ЮНІСЕФ. З метою облаштування безпечного перебування дітей в закладах освіти громада отримала грантове фінансування для поліпшення навчального середовища у Пилиповицькому ліцеї на суму 3 тис. дол. США. Очікуємо також надходження 3 млн. грн від програми для облаштування укриття в ліцеї № 4.

Продовжуємо багаторічну тісну співпрацю з ПРООН. Під час повномасштабного вторгнення росії за фінансової підтримки Програми розвитку ООН вдалося закупити інструмент (бензопили) та продукти харчування довготривалого зберігання на суму 280 тис. грн.

Фахівці ПРООН здійснили енергетичні аудити садочку №16, школи № 7 та поліклінічного корпусу лікарні.

Реалізовуємо проект із створення в громаді освітньо – безпекового центру «SAFE HUB». Метою якого є організація якісного освітнього процесу з цивільного захисту  та надання  домедичної допомоги шляхом впровадження  інноваційної практичної програми для здобувачів освіти різних вікових груп. Фінансування від ПРООН складає біля 26 тис. дол США.

– Вже другий рік поспіль триває співпраця з нашими німецькими партнерами в сфері енергоефективності  / GIZ

Влітку 2022 року експертами проекту здійснено енергоаудит КП «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства».  За фінансування проекту отримано обладнання, яке допоможе скоротити енергоспоживання на підприємстві.

Також на стадії впровадження проект щодо підвищення енергоефективності будівлі місцевого ліцею № 4 вартістю понад 6 млн. грн.

ГО “Екоклуб” – профінансував встановлення сонячної електростанції потужністю 32 кВт для нашої лікарні вартістю 948 тис.грн.

Загалом сума грантової допомоги (без урахування гуманітарної допомоги), яку або вже отримала громада, або заключені грантові угоди, складає близько 111 млн грн.

 

Освіта. Відновлення навчально-виховного процесу

В умовах повномасштабної війни головне завдання в галузі освіти – зробити освітній процес безпечним, не втративши якості. Тому, викликами 2022 року стали:

– створення безпекових умов в закладах освіти;

– пошук нових форматів організації освітнього процесу;

– організація харчування;

– оптимізація мережі та продовження впровадження державної реформи освітньої  галузі.

Основною вимогою для навчання в умовах війни була наявність укриттів у закладах освіти.

З першого дня повномасштабного вторгнення в Україну організовано роботу чергового закладу дошкільної освіти. Пізніше організовано роботу у 8 закладах дошкільної освіти громади: 6 – в місті, 2 – в сільській місцевості.

Постійно працювали всі заклади загальної середньої освіти та позашкільної освіти, застосовуючи різні формати навчання. Заклади освіти, враховуючи запити батьків та місця перебування учнів (вихованців) в Україні, чи за кордоном, застосовували різні форми здобуття освіти. Найбільш оптимальним форматом у 2022-2023 навчальному році стало змішане навчання через поєднання очної форми з дистанційною.

Головною умовою функціонування закладів освіти в умовах воєнного стану стало створення безпекових умов через облаштування захисних укриттів. З цією метою проведені ремонтні роботи в захисних укриттях 14 закладів освіти на суму понад 7 млн грн.

Для обігріву приміщень закладів освіти за кошти бюджету громади закуплено 84 обігрівачі на суму 338 тис. грн. Окрім того, 10 обігрівачів одержано благодійно.

Адаптували до умов війни й шкільне харчування. Його забезпечували буфетною продукцією.

Окрім того, розширено перелік учнів (вихованців), які харчувалися безкоштовно: всі учні 1-4 класів та учні 5-11 класів пільгової категорії, в тому числі, дітей, батьки яких загинули або є учасниками бойових дій внаслідок збройної агресії російської федерації. Загалом, безкоштовне харчування організовано для більше як 4000 учнів у закладах загальної середньої освіти та 450 вихованців закладів дошкільної освіти.

2022 рік став роком трансформаційних змін у закладах освіти громади відповідно до вимог законів України «Про освіту» та «Про повну загальну середню освіту». Рішеннями міської ради затверджено План трансформації мережі закладів загальної середньої освіти громади на 2022-2027 роки. Реорганізовано заклади загальної середньої освіти, що розташовані в сільській місцевості шляхом приєднання до опорного закладу освіти та створення 2-х філій (Дідовицька, Майстрівська).

З метою оптимізації мережі закладів освіти довелося ліквідувати 2 малокомплектні школи в сільській місцевості: Майстровільську та Маковицьку.

В умовах повномасштабної війни особливої уваги набуло національно-патріотичне виховання. Учасники освітнього процесу: залучалися до плетіння сіток, виготовлення окопних свічок, написання листів, виготовлення оберегів та іншої допомоги нашим захисникам. Проводились численні благодійні ярмарки та акції.

Війна – це випробування, яке кардинально змінює поняття комфорту, але освітяни громади тримали освітній фронт, змінювали освіту та ставали сильнішими, усвідомлюючи, що освіта – це інвестиція в майбутнє.

 

Охорона здоров’я

2022 рік став роком стійкості та незламності усієї системи охорони здоров’я. Завдяки конструктивній комунікації усіх ланок медичної допомоги, вчасному прийнятті управлінських рішень заклади охорони здоров’я громади продовжували безперебійно працювати та надавати всі види медичної допомоги в умовах воєнного стану.

Наші медики проявляли мужність, силу духу, героїзм та самопожертву.

У 2022 році на рівні держави встановлено зарплату лікаря на рівні не менше ніж 20 тис. грн, медсестри – не менше ніж 13,5 тис. грн. Всі гарантовані державою засади реалізовано.

Розпочато капітальний ремонт відділення комплексної реабілітації, проведено поточні ремонти в інфекційному відділенні та в укриттях, встановлено додаткову кисневу станцію.

 

Повернення місту історичної назви. Декомунізація.

2022 рік став роком дерусифікації, декомунізації, українського відродження і духовного піднесення. Війна змусила багатьох переглянути свої погляди, переосмислити цінності.

Працювали над тим, щоб сформувати в нашій громаді виключно український простір, запропонували громаді зміни, які, я переконаний, допоможуть очистити громаду від радянської спадщини, яка в тому числі  міцно закріпилась в назвах топонімів.

Зокрема у 2022 році було перейменовано 88 вулиць, 32 провулки та 1 сквер. Демонтовано та переміщено гармату, проводилася робота щодо демонтажу меморіальних дошок та пам’ятників.

Відтепер у нащій громаді є вулиці Військової доблесті, Шухевича, Європейська, Київська, вулиці, названі на честь наших загиблих воїнів-захисників – Василя Карпенка, Дмитра Герасимчука, Олександра Чернявського.

І найголовніше – відновлено історичну справедливість. Нашому місту повернуто історичну назву – Звягель.

 

Ми щоденно реагували на виклики, які ставила війна. Цей рік був роком жорстокої боротьби, втрат найкращих воїнів-Героїв.

Ми змінилися – як люди, як патріоти, як українці. Кожен став борцем, тримав свій фронт і наближав Перемогу.

Дякую нашій мужній Звягельській громаді, кожному її жителю. Дякую всім, хто був і залишається поряд. Дякую за підтримку, поради, дієву допомогу, конструктивну критику. Навіть ті, хто для себе вирішив у такий важкий рік зайняти опозицію – теж вдячний. Кожен показав – хто на що вартий, а час розставить все на свої місця.

 

Перемога буде за нами!

Слава Збройним Силам України!

Слава Україні!

 

Микола Боровець,

Звягельський міський голова

 

Чат-бот Гаряча лінія