Управління багатоквартирним будинком шляхом створення ОСББ

24 Лютого 2023, 11:45
 
ОСББ – це об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, яке створюють для забезпечення:
– реалізації прав співвласників на володіння та користування спільним майном;
– належного утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території;
-сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та
– виконання ними своїх зобов’язань, пов’язаних з діяльністю об’єднання.
 
Для створення ОСББ співвласникам потрібно провести установчі збори. Для прийняття рішень на зборах необхідно набрати понад 50 % голосів, що розраховують пропорційно до площі всіх квартир та нежитлових приміщень будинку (у новозбудованих багатоквартирних будинках установчі збори ОСББ можуть бути проведені після державної реєстрації права власності на більше половини квартир та нежитлових приміщень у такому будинку).
 
Основні переваги створення ОСББ у багатоквартирному будинку
– ОСББ є оптимальним способом управління для різних за кількістю квартир та нежитлових приміщень будинків, тоді як управління зборами співвласників можливе лише в невеликих будинках до 10-15 квартир.
 
– ОСББ — це ефективний спосіб прийняття рішень щодо будинку. Рішення переважно приймаються більшістю голосів співвласників.
– В ОСББ чітко визначена структура керівних органів та їхні повноваження. Загальні збори ОСББ можуть приймати будь-які рішення, а правління ОСББ, яке є його виконавчим органом, контролюватиме виконання таких рішень. А для того, щоб співвласники не хвилювалися за долю своїх коштів на рахунках ОСББ, створюється ревізійна комісія (обирається ревізор), метою існування якої є контроль за фінансово-господарською діяльністю правління.
 
-ОСББ має статус юридичної особи, що дозволяє відкривати банківські рахунки, укладати договори, наймати персонал та повноцінно розпоряджатися коштами для забезпечення потреб співвласників.
 
-ОСББ має статус неприбуткової організації. Це значить, що незалежно від того, звідки надійшли кошти на рахунок ОСББ, якщо ці кошти використовуються виключно на статутну діяльність ОСББ, з них не сплачується податок на прибуток.
 
– ОСББ може укладати будь-які угоди, замовляти різні послуги, необхідні для забезпечення утримання багатоквартирного будинку та реалізації рішень загальних зборів. Крім того, ОСББ може забезпечувати утримання будинку та його прибудинкової території навіть власними силами.
 
-Фінансування виконання ОСББ своїх функцій співвласники здійснюють шляхом сплати внесків на утримання й ремонт спільного майна, розмір та склад яких затверджуються рішенням загальних зборів об’єднання; співвласники мають повний контроль над використанням таких коштів.
Тільки будинки з ОСББ мають доступ до державної та місцевих програм енергоефективності, банківського фінансування та грантів Фонду енергоефективності України на впровадження енергоефективних заходів. (Фонд енергоефективності — державна установа, яка надає підтримку ОСББ для впровадження енергоефективних заходів шляхом надання грантів та запровадження комплексних технічних рішень з урахуванням кращих європейських практик з термомодернізації будівель. Детальна інформація – https://eefund.org.ua).
 
-Такі заходи не тільки дозволяють майже вдвічі економити на опаленні, але й значно підвищують комфорт проживання в будинку.
-Створення ОСББ означає, що в будинку з’явився справжній господар. Це дуже швидко позначається як на зовнішньому вигляді будинку та прибудинкової території, так і на терміні його експлуатації. Крім повсякденного комфорту та престижу проживання, це суттєво підвищує інвестиційну привабливість і ринкову вартість кожної квартири в такому будинку, тоді як вартість його обслуговування зазвичай знижується.
Отже, враховуючи той факт, що в ОСББ у співвласників є можливість не тільки приймати рішення на загальних зборах, а й контролювати їх виконання за допомогою чинного правління, а також не хвилюватися за долю своїх коштів та правильність їх використання завдяки роботі ревізійної комісії, така форма управління є більш ефективною порівняно з іншими. Доступ до програм енергоефективності є суттєвою додатковою перевагою.
 
Єдиним «недоліком» ОСББ є те, що для його створення необхідна активна небайдужа позиція його співвласників і готовність інвестувати час та енергію в управління своїм багатоквартирним будинком. На жаль, цим критеріям відповідає далеко не кожний будинок: у суспільстві ще занадто живі хибні настрої на кшталт «мер має відремонтувати дах нашого будинку» та «ЖЕК нехай вирішує проблеми будинку, ми йому щось платимо».
Чат-бот Гаряча лінія