20 березня – Всесвітній день здоров’я ротової порожнини
20 березня відзначається Всесвітній день здоров’я ротової порожнини. Його було започатковано у 2007 році. Мета цього дня – підвищення інформованості широкої громадськості в питаннях гігієни порожнини рота, а також розширення наукової бази з вивчення впливу захворювань порожнини рота на загальний стан здоров’я і розробка ефективних методів профілактики.
Цифри і факти
- Згідно з оцінками, на захворювання порожнини рота страждає майже 3,5 мільярда людей.
- За оцінками, карієс постійних зубів мають 2 мільярди людей у світі, а 514 мільйонів дітей мають карієс змінних зубів.
- Щороку в Україні від раку ротової порожнини помирають 1500-1600 осіб.
- У 2022 році Всесвітня асамблея охорони здоров’я (ВООЗ) ухвалила Глобальну стратегію з охорони здоров’я ротової порожнини, концепція якої полягає в тому, щоб до 2030 року забезпечити загальне охоплення людей і громад послугами охорони здоров’я з охорони здоров’я порожнини рота.
- Багато захворювань безпосередньо пов’язані зі здоров’ям порожнини рота. Серед них – група серцево-судинних захворювань, остеопороз і діабет.
Фактори ризику для ротової порожнини
- Нездорова їжа — із високим вмістом цукру.
Споживання цукру активує бактерії в роті, які перетворюють цукор на кислоти, що починають розчиняти зубну емаль. Загроза карієсу зростає, якщо ви вживаєте цукор більше чотирьох разів на день або коли споживаєте понад 50 г (приблизно 12 чайних ложок) на день.
- Куріння або жування тютюну.
Куріння підвищує ризик захворювання ясен і раку ротової порожнини, а також змінює колір зубів, зумовлює неприємний запах із рота, передчасну втрату зубів, утрату смаку та нюху.
- Зловживання алкоголем.
Вживання алкоголю є головним фактором ризику появи раку ротової порожнини, гортані, глотки та стравоходу. Алкоголь може діяти як подразник, особливо в роті й горлі. Якщо пошкоджені алкоголем клітини спробують відновитися, це може призвести до змін у ДНК – а це потенційний крок до раку ротової порожнини. Крім того, в алкогольних напоях часто підвищено кислотність і вміст цукру, що збільшує ризик карієсу.
- Недостатня гігієна порожнини рота.
Поганий догляд за зубами призводить до накопичення в роті бактерій, утворення бактеріальної плівки на зубах, унаслідок чого виникають карієс, гінгівіт, пародонтоз. Карієс може зумовлювати дискомфорт, біль, неприємний запах із рота і врешті-решт призвести до соціальної ізоляції людини. Невилікована інфекція ясен може призвести до втрати зубів, підвищити ризик діабету або захворювань серця.
Найпоширеніші захворювання порожнини рота
- зубний карієс;
- хвороби пародонту (ясен);
- онкологічні захворювання порожнини рота;
- внутрішньо-ротові прояви ВІЛ-інфекції;
- травми порожнини рота і зубів;
- розщеплення губи та піднебіння.
Профілактика хвороб порожнини рота
- Зуби бажано чистити щоразу після вживання їжі. Але це не завжди можливо – тому можна скористатися водою.
- Обов’язкове чищення зубів – двічі на день: вранці та перед сном.
- Зубна щітка видаляє не всю їжу, що залишилася, і для позбавлення від її залишків в інших місцях використовується нитка. Вона видаляє їжу з внутрішньої сторони зубів і з проміжків між ними.
- Доглядати слід не тільки за поверхнею зубів, а й за проміжками між зубами.
- Варто використовувати спеціальний ополіскувач для видалення мікробів, що залишилися. Деякі різновиди ополіскувачів покликані зміцнювати ясна.
- Двічі на рік слід відвідувати стоматолога. За наявності будь-яких тривожних симптомів звертатися до нього негайно — адже хвороба може негативно позначитися на роботі всього організму.
Відділ комунікації, організаційної та інформаційно-роз’яснювальної роботи ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України»