Традиційно до Дня медичного працівника ми пишемо про супергероїв у білих халатах. У нашому архіві є чимало гарних історій. Цього року ми вирішили написати про стан медицини в громаді. Усі обмеження, які були введені у зв’язку з COVID, скасували. Та й за минулий рік в лікарню надійшло чимало різної допомоги. Про все це ми розпитали в Алли Боришкевич, начальниці відділу з питань охорони здоров’я та медичного забезпечення Звягельської міської ради. Приготуйтеся до лонгріду.

“Завдяки налагодженій комунікації усіх ланок медичної допомоги заклади охорони здоров’я Звягельської міської територіальної громади безперебійно працюють та надають усі види медичної допомоги в умовах воєнного стану. Консультативну, лікувальну та профілактичну роботу забезпечують понад 1300 працівників. Заклади охорони здоров’я працюють у режимі підвищеної готовності, забезпечують своєчасне надання всіх видів медичної допомоги жителям громади, військовослужбовцям та вимушено переміщеним особам”, – розповідає Боришкевич.

Як функціонувала охорона здоров’я у 2022-2023 роках?

“Протягом 2020 та 2021 років система охорони здоров’я докладала максимум зусиль у боротьбі з COVID-19, і здавалося, що більших випробувань бути не може. 2022 став роком непередбачуваних та непрогнозованих випробувань. Він був складний для кожного з нас і, зокрема, для галузі охорони здоров’я. Виклики війни, з якими ми стикнулися, вимагали ухвалення складних і водночас швидких рішень.

Завдяки налагодженій комунікації усіх ланок медичної допомоги заклади охорони здоров’я міської тергромади продовжували безперебійно працювати та надавати всі види медичної допомоги в умовах воєнного стану, – продовжує Алла Боришкевич. – У КНП “Звягельська багатопрофільна лікарня” функціонує клініко-діагностична лабораторія, 14 відділень, які забезпечують стаціонарну допомогу, а прийом вузьких спеціалістів здійснюється в поліклініці консультативно-діагностичної допомоги.

Хочу зазначити, що проводяться не лише УЗД і рентгенологічні обстеження, а різні види ендоскопічних послуг: фіброгастроскопія, уретроскопія, бронхоскопія, колоно- й ректороманоскопія, гістероскопія, артроскопія та низка інших.

Саме використання інструментальної діагностики дає змогу своєчасно діагностувати різні соматичні захворювання. У закладі також функціонує апарат комп’ютерної томографії.

Для проведення інструментальних досліджень необхідно мати скерування від сімейного лікаря чи лікаря вузької спеціальності.

У 2022 році завдяки роботі персоналу пологового відділення прийнято 700 пологів.

На рівні КНП “Центр первинної медико-санітарної допомоги” лікарі загальної практики – сімейні лікарі та педіатри проводять щоденний прийом пацієнтів, надають консультації в телефонному режимі.

За раціональний розподіл ресурсів, впевнені ринкові позиції, досягнення значних результатів діяльності, вагомий внесок в економіку України підприємство нагороджене почесним званням “Лідер року” у 2021 році. Також увійшло в перелік 100 найкращих за результатами аналізу діяльності суб’єктів господарювання України.

Протягом 2020-2021 років працівники закладу успішно протистояли поширенню епідемії COVID-19. В умовах воєнного стану вони не на добу не припиняли вакцинацію від COVID.

Медичні фахівці первинної ланки продовжують реалізовувати:

– державну програму з реімбурсації лікарських засобів “Доступні ліки”. У 2022 році вона значно розширилася і на сьогодні дає змогу забезпечити лікарськими засобами пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями, цукровим діабетом І-ІІ типів, бронхіальною астмою, психічними захворюваннями;

– державну програму щодо забезпечення допоміжними засобами реабілітації (технічні засоби догляду за пацієнтами);

– програму із забезпечення громадян, які страждають на рідкісні (орфанні) захворювання, лікарськими засобами та відповідними харчовими продуктами для спеціального дієтичного споживання.

Жителі Звягельської громади отримують безперебійно стоматологічну планову та невідкладну допомогу. У вихідні надається ургентна допомога лікаря-стоматолога.

З 1 квітня Національна служба здоров’я України ухвалила рішення про припинення оплати послуг з надання невідкладної стоматологічної допомоги дорослому та дитячому населенню. На жаль, це означає, що тепер пацієнти будуть змушені оплачувати ці послуги власним коштом.

У цей непростий час, щоб захистити вразливі категорії населення, забезпечити якісною стоматологічною допомогою дитяче населення, міська рада прийняла Програму з надання невідкладної стоматологічної допомоги дорослому та дитячому населенню міської територіальної громади на 2023 рік. Відповідно до ухваленого рішення стоматологічна допомога дитячому та дорослому населенню при зверненні з гострим болем, а також проведення хірургічної допомоги дитячому населенню (видалення молочних зубів) без використання дорогих матеріалів надається безоплатно. Нещодавно призначили нового директора підприємства – Віктора Михайловича Пашкевича.

Комунальне підприємство “Аптека № 217” – заклад, що забезпечує населення і лікувально-профілактичні установи лікарськими препаратами, проводить пільговий відпуск медикаментів та бере участь в державній програмі “Доступні ліки”.

На жаль, комунальні аптеки сьогодні закриваються в багатьох регіонах. Одна з вагомих причин – це розгалужена мережа приватних аптек, з якими комунальні не можуть конкурувати.

Керівництво громади, депутати міської ради докладають максимум зусиль для збереження функціонування саме комунальної аптеки.

У 2022 році створені спостережні ради при закладах охорони здоров’я, як дорадчого органу, який бере участь в управлінні закладами охорони здоров’я, вивчає та проводить аналіз фінансово-господарської діяльності, надає пропозиції щодо покращення організації якісної медичної допомоги, сприяє у розв’язанні питань покращення матеріально-технічної бази, розгляду скарг та вирішує низку інших питань.

Інвестиційні та грантові проєкти

Участь в інвестиційних та грантових програмах – це шлях пошуку додаткових джерел фінансування та розвитку підприємства. Тому кожний заклад намагається максимально скористатися цією нагодою. У 2021 році лікарня успішно пройшла конкурсний відбір проєктів муніципального партнерства “Проєкти місцевого розвитку регіонального значення” Програми “U-LEAD з Європою”. У 2022 році проєкт “Відкриття відділення комплексної реабілітації для подолання наслідків та відновлення після перенесених важких хвороб” мав реалізовуватися, але, на жаль, війна внесла свої корективи. Тому капітальний ремонт відділення, придбання обладнання почали втілювати в життя за кошти державного, міського бюджетів та благодійників. 19 липня відбулося відкриття відділення. Важливість його функціонування – це насамперед покращення якості життя пацієнтів з перенесеним гострим мозковим інсультом, ураженням опорно-рухового апарату, а також і військовослужбовців після кульових поранень, мінно-вибухових травм, ендопротезування суглобів, перенесених мозкових травм, травм хребта і спинного мозку тощо.

За сприяння ГО “ЕКО-клуб” у лікарні встановили сонячну станцію, кошти на яку зібрали під час благодійного марафону в США. Це один із перших кроків до залучення природних джерел забезпечення електроенергією. Це в перспективі дасть змогу не лише зекономити кошти бюджету громади, а й попри обстріли та руйнування енергосистеми в Україні, лікарня буде забезпечена альтернативним джерелом.

Міжнародний благодійний фонд “Український Жіночий Фонд”/Ukrainian Women’s Fund за підтримки Представництва Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні/UNFPA та Міністерства закордонних справ Данії в гінекологічному відділенні облаштували кабінет безбар’єрного доступу для жінок. Для комфорту пацієнток кабінет оснащений сучасним медичним обладнанням з урахуванням потреб людей з інвалідністю, зокрема спеціалізованим гінекологічним кріслом-трансформером. Також є препарати й засоби для надання першої медичної допомоги, захисту репродуктивного здоров’я, профілактики статевих інфекцій та ВІЛ/СНІД.

КНП “ЦПМСД” взяли участь та здобули перемогу у таких грантах:

– проєкт ЮНІСЕФ ГО “НУО In Touch Ukraine”;

– проєкт USAID “Розширення обов’язків/повноважень медичних сестер”;

– проєкт ЮНІСЕФ “Програма інтеграції універсально-прогресивної моделі патронажних візитів”;

– проєкт USAID “Підтримка зусиль у протидії туберкульозу в Україні”.

Участь в цих грантах сприяла покращенню мотивації та обізнаності працівників щодо вакцинальної кампанії, удосконаленню навичок догляду за новонародженими, здійснення долікарського прийому пацієнтів та заходів з інфекційного контролю.

Удосконалення матеріально-технічної бази закладів охорони здоров’я протягом 2022-2023 років

Всупереч воєнному стану, завдяки підтримці міської ради, в закладах охорони здоров’я проводять ремонтні роботи та купують необхідне обладнання.

КНП “Звягельська багатопрофільна лікарня”: встановлено додаткову кисневу станцію; проводиться поточний ремонт в інфекційному, хірургічному відділеннях та лікувальному корпусі із заміною системи водопостачання та водовідведення, вікон і дверей, ремонт споруд цивільного захисту, ліфтів.

Придбали: генератори, лампи УФО, відеогастроскопи, лампи операційні, інкубатор для новонароджених, пристрій неонатальний для фототерапії та обігріву, дефібрилятор, обладнання для реабілітації та низку іншого медичного обладнання.

КНП “ЦПМСД” ЗМР: придбали автомобіль Renault Duster; проведено реконструкцію системи опалення в амбулаторії с. Великий Молодьків; введено в експлуатацію ліфт в амбулаторії с. Наталівка; облаштовано вхідну групу медичного пункту тимчасового базування с. Маковиці; розпочато ремонтні роботи в амбулаторіях №№ 2, 3, 4, 10; розпочато реконструкцію приміщення на вулиці Соборності, 13 для облаштування АЗПСМ та низку інших заходів.

Заклади медицини отримували гуманітарну допомогу з різних джерел, і вона була досить різноманітною: це лікарські, технічні засоби, дитяче харчування, медичне обладнання, інструменти, акушерські набори, деззасоби, антисептики, засоби індивідуального захисту, меблі, ліжка та інші вироби медичного призначення.

Замість висновків

Крім жителів нашої громади, протягом 2022-2023 років отримали консультацію та медичну допомогу у сімейних лікарів, лікарів-педіатрів, оглянуто вузькопрофільними працівниками, отримали стоматологічну та стаціонарну допомогу понад 10000 осіб з-поміж внутрішньо переміщених та військовослужбовців.

На черговій сесії міської ради передбачені кошти на придбання дороговартісного обладнання, ремонт дорожнього покриття та різні ремонтні роботи.

Крім позитивних моментів, залишається і низка невирішених проблем. Це і будівництво хірургічного корпусу, покращення умов роботи медичних працівників та надання послуг у сільській місцевості, придбання дорогого обладнання, створення у кожній амбулаторії автоматизованих робочих місць для медичних сестер та розв’язання кадрових питань.

Нині заклади охорони здоров’я потребують лікаря загальної практики – сімейного лікаря, педіатра, рентгенолога, епідеміолога, лаборанта, неонатолога, хірурга-онколога, ортопеда-травматолога, нейрохірурга, лікаря-стоматолога-ортодонта.

На завершення хочу зазначити, що 30 працівників закладів охорони здоров’я служать у лавах Збройних сил України.

Шановні колеги! З нагоди професійного свята щиро бажаю кожному міцного здоров’я, оптимізму, впевненості й витримки. Дякую за вашу віддану працю, мудрість та толерантність, професіоналізм та честь. Гарного настрою і разом до Перемоги!” – сказала Алла Боришкевич.

Матеріал виготовлено за підтримки ГО “Інститут масової інформації” в межах проєкту міжнародної організації Internews Network

Джерело: https://novograd.city/articles/302050/pro-medicinu-v-gromadi-velike-intervyu-z-alloyu-borishkevich