Для Літературно-меморіального музею Лесі Українки виготовили копії вінчального віночка і бутоньєрок подружжя Косачів
У колекції Музею Лесі Українки (м. Київ) зберігаються реліквії, пов’язані з обрядом вінчання батьків Лесі Українки – Ольги і Петра Косачів. Це – вінчальний віночок і три бутоньєрки. Відтепер копії цих речей можна побачити у Літературно-меморіальному музеї Лесі Українки у Звягелі.
Як зазначено у свідоцтві про одруження, Косачі обвінчалися 22 липня 1868 року у Хресто-Воздвиженській церкві с. Пирогова на Київщині. Свідками наречених були Михайло Драгоманов, Володимир Антонович, Олександр і Василь Костяковські. У своїх спогадах Олена Пчілка згадувала, що вінець над нею під час вінчання тримав Микола Лисенко.
З огляду на те, що через декілька днів після весілля молоде подружжя Косачів приїхало до Новограда-Волинського (Звягеля), де з 1866 року Петро Косач займав посаду голови з’їзду мирових посередників, співробітниці звягельського музею письменниці ініціювали проєкт «Косачі: Освячені коханням». За мету ставили виготовлення реплік вінчального віночка і бутоньєрок для експонування на батьківщині Лесі Українки.
Проєкт був втілений у життя завдяки співпраці із завідувачкою Музею Лесі Українки (м. Київ) Іриною Щукіною і за сприяння директорки Музею видатних діячів української культури Ольгою Гураль.
Реалізувати проєкт допомогла викладачка Звягельського вищого професійного училища, майстриня народної творчості Светлана Голеня. Завдяки своєму таланту і майстерності пані Світлані вдалося успішно відтворити елементи вінчального набору Косачів. Майстриня зізналася, що участь у проєкті була для неї хвилюючою і відповідальною.
Висловлюємо щиру подяку усім причетним до підготовки і реалізації музейного проєкту «Косачі: Освячені коханням»! Нині копії реліквій Косачів представлені в експозиції музею і доступні для огляду.