Актуальне про вакцинацію

19 Квітня 2021, 18:50

Стратегічною метою охорони здоров’я України є колективний імунітет від COVID-19.

Боротьба з COVID-19 має кілька складових:

1) Створення ліжкового та кисневого фонду з перепрофілюванням лікарень у відділення для лікування хворих на COVID-19;

2) Введення гнучких карантинних заходів для балансу між економікою і протидією поширення хвороби;

3) Проведення кампанії з вакцинації, як основу боротьби з COVID-19.

24 лютого в Україні стартувала кампанія з вакцинації населення від COVID-19. Процес реалізації вакцинації у 2021-2022 роках передбачає наступних п’ять етапів:

– КРИТИЧНИЙ РИЗИК (медпрацівники, які працюють з хворими COVID-19; мешканці будинків для людей похилого віку, військовослужбовці ООС на передовій).

– НАДЗВИЧАЙНО ВИСОКИЙ РИЗИК (соцпрацівники, медпрацівники, люди за 80 років).

– ВИСОКИЙ РИЗИК (люди 65-69, 70-79 років); ДСНС, МВС (зокрема поліція), Нацгвардія, СБУ, ЗСУ; працівники сфери освіти).

– ПІДВИЩЕНИЙ РИЗИК (люди 60-64 років), дорослі із супутніми захворюваннями; люди у місцях позбавлення волі, інші категорії в групі ризику).

– ЛЮДИ, ЯКІ НЕ ВВІЙШЛИ ДО ПРІОРИТЕТНИХ ГРУП.

Вакцинація в Україні здійснюється лише на добровільній та безоплатній основі.

Україна вже отримала вакцини трьох виробників:

1. Вакцину британсько-швецького виробника AstraZeneka «CoviShield». Поставляється в десятидозових флаконах.

2. Вакцину «CoronoVac» від китайської кампанії Sinovac Biotech. Поставляється в однодозових флаконах.

3. 16.04.2021 року в Україну доставили вакцину в рамках механізму COVAX — безпрецедентної ініціативи світової солідарності щодо забезпечення глобального доступу до вакцин від COVID-19. 117 тисяч доз вакцини Pfizer/BioNTech. Вакцина Pfizer/BioNTech потребує дотримання температурного режиму -60-90 градусів та спеціального холодильного обладнання. Тому її розподіл буде проводитись лише по обласним центрам. Вакцинація пріоритетних груп населення буде проводитись медичними працівниками, які проходили навчання саме по вакцині Pfizer.

Дві вакцини вже планово розподілені та наявні у регіонах, в тому числі у нашому КНП «ЦПМСД» Новоград-Волинської міської ради. Станом на 19.04.2021 р. КНП «ЦПМСД» Новоград-Волинської міської ради отримано 2600 доз вакцини, з них 2400 доз вакцини «CoviShield» та 200 доз вакцини «CoronoVac».

Вакцинацинальна кампанія в місті проводиться мобільними бригадами з вакцинації на виїзді та медичними працівниками в пунктах щеплень.

На сьогодні працює один пункт по вул. Наталії Оржевської,13 каб.407,408. Ще два пункти будуть залучатися до процесу вакцинації по мірі надходження вакцини.

Станом на 19.04.2021 р. правакциновано 2290 осіб вакциною «CoviShield» та 61 особа – «CoronoVac».

Є ряд важливих питань, що стосуються процесу вакцинації, які турбують жителів нашої громади. Зокрема:

1. Чи буде ревакцинація вакциною AstraZeneka «CoviShield»?

На державному рівні планується ревакцинація тією ж вакциною, яку отримали на першу дозу. За глобальною ініціативою COVAX планується черговий транш вакцини AstraZeneka виготовленої на індійській платформі або вакцини AstraZeneka виготовленої на корейській платформі. Вакцина має надійти у квітні, коли будуть врегульовані всі питання поставок на рівні міністерства закордонних справ та міністерства охорони здоров’я України. На кінець другого кварталу в Україну має надійти AstraZeneka, яка має покрити всю потребу другого етапу вакцинації.

2. Як буде здійснюватись виклик на другу дозу вакцини?

Більша половина людей вакцинована в першому та другому етапі – це були організовані колективи, яким проводилась вакцинація в певний день, тому через 90 днів буде проводитись ревакцинація для вакцинованих вакциною AstraZeneka «CoviShield», та через 28 днів вакциною «CoronoVac» Sinovac Biotech. Бригади вже планують свій приїзд в ці організовані колективи для проведення другого туру вакцинації.

3. Як будуть отримувати другу дозу ті, що першу дозу отримали не там де постійно проживають?

Якщо буде дефіцит вакцини, то другу дозу будуть вводити там же де проводилась перша. Якщо на момент введення другої дози в Україну надійде більше 1 млн доз, то вакцинація буде проводитись по місцю проживання.

4. Як визначались пріоритетні групи в «Дорожній карті»?

Розподіл здійснювався за віковими та професійними групами.

5. Чи можна прививати усіх бажаючих, при відсутності бажаючих із пріоритетних груп?

До завершення 2021 року планується вакцинація близько 70% дорослого населення України – це близько 24 млн. При наявності близько 1 мільйону доз вакцини в Україні буде поєднано всі етапи та залучено до вакцинації усі групи.

6. Чи можна буде вибирати вакцину для щеплення?

Ні. На державному рівні членами оперативного штабу визначається на які групи та на яких осіб буде розподілено вакцину, що надійшла в Україну.

7. На який період захищає вакцина ?

Ще проходять дослідження, поки що є дані, що на 6 місяців.

8. Де розміщується інформація про те, що ви щепилися?

Вся інформація про те, що проведено щеплення та коли воно проводилось вноситься до електронної системи охорони здоров’я України. Жодного папірця не заповнюється. Вся інформація зберігається в ЄСОЗ.

9. Коли будуть видаватися документи про проведену вакцинацію?

Документ буде видаватись після отримання другої дози вакцини від COVID-19 розроблений під міжнародне свідоцтво про проведення вакцинації та відповідатиме усім Європейським медико-санітарним правилам.

Зараз оновлюється паспорт вакцинації в Європейських країнах в т. ч. і в Ізраїлі, де планується запровадити «зелений паспорт». Наша IT- сфера вже активно працює з Євросоюзом і Ізраїлем, щодо включення до нашого документу усіх вимог Євросоюзу.

Особи що отримали вакцинацію в неорганізованих колективах (у пункті щеплень) будуть запрошені на вакцинацію Push-повідомленням, SMS-повідомленням або телефонним дзвінком у визначений строк.

10. Чи буде Україна видавати для вакцинації від COVID-19 форму міжнародного зразка вакцинації для перетину кордону?

Ще в жодній країні світу офіційно не впроваджено таке свідоцтво, тому поки що ні.

Отже, кампанія щеплення від COVID-19 триває. Вакцинація – це чи не єдина можливість для кожного з нас уберегти себе від хвороби, що охопила увесь світ та вже рік як зміна наше життя.

Нажаль, навколо процесу вакцинації відбувається дуже багато маніпуляцій, розповсюджується недостовірна інформація.

Саме тому наші медики, які безпосередньо працюють з хворими на COVID-19, власним прикладом закликають людей до участі у кампанії з вакцинації.

Інна Вошко, директор КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Новоград-Волинської міської ради

 

Чат-бот Гаряча лінія