Актуально про житлові субсидії
Фінансування соціальних гарантій в управлінні соціального захисту здійснюється за рахунок коштів державного, обласного і місцевого бюджетів загальний обсяг яких передбачено на 2021 рік 187,4млн. грн., в тому числі державний 153,9 млн. грн., який місяця збільшується після нарахування пільг та субсидій, обласний 42 тис. грн., міський бюджет 32,1 млн.грн.
Головним механізмом забезпечення соціального захисту населення при оплаті житлово-комунальних послуг є програма житлових субсидій, яка діє в Україні вже понад 25 років.
Завдяки програмі житлових субсидій малозабезпечені громадяни оплачують не повну вартість житлово-комунальних послуг, а лише частину платежу, яка залежить від розміру середньомісячного сукупного доходу домогосподарства в розрахунку на одну особу. Що менші доходи домогосподарства, то меншою є частка обов’язкової плати за житлово-комунальні послуги.
Станом на 01.01.2021 року було призначено субсидію на оплату житлово – комунальних послуг на опалювальний період – 6579 домогосподарствам та 168 домогосподарствам на придбання скрапленого газу та твердого палива, на суму – 62 млн. 548 тис.грн. Середній розмір субсидії становить 1638,21 гривні.
Житлова субсидія призначається за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами і розміром обов’язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Змінами 01.05.2021 року передбачено, що розгляд питань стосовно призначення житлової субсидії на наступний період домогосподарствам, які отримували житлову субсидію в опалювальному сезоні 2020-2021 років, буде проводитись без звернень громадян, крім домогосподарств, яким житлова субсидія:
– надавалася у грошовій безготівковій формі;
– була призначена за фактичним місцем проживання осіб (орендарі житлових приміщень (будинків); індивідуальні забудовники, будинки яких не прийняті в експлуатацію; внутрішньо переміщені особи);
– була призначена без урахування окремих осіб з числа зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), які не проживають за місцем реєстрації.
При цьому, передбачено, що рішення про призначення житлових субсидій домогосподарствам без звернень громадян буде приймайматися на підставі інформації Міністерства фінансів за результатами проведеної верифікації даних щодо одержувачів житлових субсидій у квітні 2021 року на відповідність деяким вимогам Положення про порядок призначення житлових субсидій. Зокрема, субсидія не буде призначена у разі:
– якщо, загальна площа житлового приміщення перевищує 130 кв. метрів для квартир у багатоквартирному будинку, 230 кв. метрів для індивідуальних будинків;
– наявності транспортного засобу, з року випуску якого минуло менше п’яти років (крім мопеда і причепа);
– наявності в однієї особи більше одного транспортного засобу, з року випуску якого минуло менше ніж 15 років (крім мопеда і причепа);
– здійснення протягом 12 місяців перед призначенням житлової субсидії: купівлі земельної ділянки, квартири (будинку), іншого нерухомого майна, транспортного засобу (механізму), товарів довгострокового вжитку або оплати (одноразово) будь-якої роботи або послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг) на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. грн; купівлі іноземної валюти, банківських металів на загальну суму, що перевищує 50 тис. гривень;
– наявності в однієї особи у власності більше одного житлового приміщення (квартири, будинку) крім житла, яке належить на правах спільної сумісної або часткової власності та, яке розташоване в сільській місцевості або на тимчасово окупованих територіях та територіях лінії зіткнення.
– наявність на депозитному банківському рахунку (рахунках) коштів у сумі, що перевищує 100 тис. гривень.
Також житлову субсидію не буде призначено у разі отриманням органом соціального захисту населення інформації про:
– наявність простроченої понад три місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг;
– наявність заборгованості понад три місяці зі сплати аліментів.
Підставою для непризначення житлової субсидії домогосподарству є наявність у складі домогосподарства осіб та членів їхніх сімей, які:
– не мали доходів, або сума нарахованого середньомісячного сукупного доходу менше ніж розмір мінімальної заробітної плати (за даними ДПС, ПФУ);
– не сплатили єдиний соціальний внесок (далі – ЄСВ);
– перебували за кордоном при відсутніх доходах (доходах менше мінімальної заробітної плати), несплаті ЄСВ.
З 1 травня 2021 року не передбачено призначення житлових субсидій на підставі рішень комісій. Усі випадки, коли житлова субсидія призначалася за рішенням комісії, розділені на дві групи:
– коли житлова субсидія призначається на загальних підставах (на понаднормову площу житла; за наявності заборгованості з оплати послуг за умови укладення договору про її реструктуризацію; у випадку розділених особових рахунків; за фактичним місцем проживання орендарям та внутрішньо переміщеним особам; без урахування окремих осіб з числа зареєстрованих);
– коли житлова субсидія не призначається (наявність транспортного засобу, якому менше 5 років; купівля житла, земельної ділянки, товарів або оплата послуг на суму більше 50 тис. грн.; відсутність доходу у працездатної особи або її дохід менший мінімальної заробітної плати та / або не сплата ЄСВ.
Субсидія призначається виходячи з єдиних для всієї України соціальних норм житла та нормативів споживання житлово-комунальних послуг, які встановлено постановою Уряду від 06.08.2014 № 409
Як розрахувати розмір субсидії?
Щоб розрахувати розмір субсидії, потрібно знайти різницю між вартістю житлово-комунальних послуг у межах соціальних нормативів та обсягом обов’язкового платежу.
Знаючи дохід сім’ї розмір обов’язкового платежу і орієнтовний розмір субсидії можна розрахувати самостійно.
Розмір обов’язкової частини платежу за послуги для кожної сім’ї визначається індивідуально за єдиною формулою та залежить виключно від розміру середньомісячного сукупного доходу домогосподарства в розрахунку на одну особу. Такий підхід забезпечує принцип соціальної справедливості – чим менші доходи домогосподарства, тим меншим є відсоток обов’язкової плати за житлово-комунальні послуги.
Для того щоб дізнатися розмір субсидії, потрібно від загальної вартості за житлово-комунальні послуги в межах соціальних нормативів відняти суму обов’язкового платежу.
Розрахунок субсидії на прикладі
Сім’я, в якій є працюючий чоловік, дружина в декреті, трирічна дитина і бабуся-пенсіонерка. Вони живуть у двокімнатній квартирі і повинні платити за комунальні послуги 2 800 грн. (у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг).
Зарплата чоловіка становить на місяць 7 000 грн., щомісячна допомога дружині на дитину – 860 грн., пенсія бабусі в місяць – 2 000 грн.
1-й крок: визначаємо сукупний дохід сім’ї: 7 000 грн. + 860 грн. + 2 000 грн. = 9 860 грн.
2-й крок: розраховуємо дохід на одну особу: 9860 грн. /4 (в родині чотири особи) = 2 465 грн. (на одну особу).
3-й крок: 2 465 грн. / 2 189 грн. (прожитковий мінімум з 01.01.2021)
4-й крок: і ще раз ділимо на коефіцієнт 2 і множимо на 15. В результаті буде 8,5 % – обов’язковий відсоток платежу.
5-й крок: 9 860 грн. * 8,5 % = 838 грн. – сума, яку родина обов’язково повинна платити за житлово-комунальні послуги.
6-й крок: 2 800 грн. – 838 грн. = 1 962 грн. – розмір субсидії.
Лілія Хрущ, начальник управління соціального захисту населення міської ради