Бездоглядні діти в нашому суспільстві

1 Серпня 2016, 2:11

Діти – це майбутнє держави і турбота про формування їх особистості повинна бути головною метою всього суспільства. Зростаюча з року в рік бездоглядність дітей – слідство соціальних і економічних потрясінь в суспільстві.  Нестабільність життя в країні і в світі в цілому завдає удару по родині, а в кінцевому підсумку – по дитині. Від ставлення держави до дітей, до їхніх прав, розуміння їхніх потреб, проблем, інтересів залежить доля кожної дитини і розвиток суспільства в цілому. Разом з тим, гострі проблеми дитинства в Україні як і раніше актуальні, а темпи їх рішення – явно недостатні, що створює серйозну загрозу майбутньому країни.

Слід пам’ятати, що дитинство є найважливішим, самобутнім і неповторним періодом у становленні особистості. Саме в дитинстві закладаються фундаментальні якості особистості, які в майбутньому забезпечують її психологічну стійкість, позитивні моральні орієнтації, життєздатність, цілеспрямованість. Ці духовно-моральні основи не з’являються спонтанно, вони потребують позитивного соціального оточення, родинних зв’язків, позитивних прикладів і любові батьків. Причини дитячої бездоглядності можуть бути різними, але результат загальний – діти змушені жити в не придатних для життя умовах, в підвалах, не маючи нормального харчування, не отримуючи освіти. У них формується стійка відраза до норм цивілізованого гуртожитку, презирство до навчання і продуктивної праці. Причиною бездоглядності також є криза сімей: зростання бідності, погіршення умов життєдіяльності і руйнування моральних цінностей і виховного потенціалу сімей. Більшість таких сімей, як правило, перебувають у складному матеріальному, психологічному, емоційному становищі. Виїзд батьків на заробітки за кордон та залишення дітей під наглядом бабусь, дідусів та інших родичів – осучаснена причина дитячої бездоглядності. Відносини дітей з батьками перетворюються на грошові, вони віддаляються одні від одних, не знають потреб та проблем членів сім’ї.  

Отже, бездоглядність може бути як явищем, яке має місце при певних умовах з певними, цілком конкретними індивідами, так і процесом, який має тимчасові рамки і характеризується переходом з одного стану в інше.

Бідняцтво сімей з дітьми утрудняє багатьом дітям доступ до базових соціальних послуг і розвитку. Гострою соціальною проблемою стали насилля по відношенню до дітей, дитяча безпритульність і бездоглядність, соціальне сирітство. До найбільш вразливих категорій дітей, потребуючих насамперед соціальної реабілітації і адаптації, інтеграції в суспільство, відносяться діти-сироти і діти, що залишилися без піклування батьків , діти-інваліди , діти, що знаходяться в соціально небезпечному положенні.

Важливим є своєчасне надання необхідних соціальних послуг сім’ям і дітям, що знаходяться в скрутній життєвій ситуації. Дитина без нагляду більш схильна до впливу негативних соціальних чинників і засвоєння негативного соціального досвіду і своєчасне виявлення, вилучення з такої «сім’ї», застосування заходів, направлених на успішну  соціальну адаптацію – є найважливішим завданням. Слід зазначити, що конкретної допомоги з боку соціальної служби потребує кожна  сім’я .

Новоград-Волинський міський центр для сім’ї, дітей та молоді надає соціальні послуги спрямовані на допомогу у створенні й поліпшенні умов життєдіяльності сім’ї, можливостей її самореалізації, стає на захист її прав та інтересів. Центр  виступає посередником між сім’єю, державою, громадськими організаціями та законодавчими органами, його робота спрямована на надання допомоги сім’ї з метою подолання сімейних конфліктів, кризових станів, дисгармонії у взаємостосунках, тимчасових або постійних труднощів у життєдіяльності сім’ї, які з’являються внаслідок тяжких захворювань, майнових витрат, конфліктних взаємостосунків, а також допомоги тим, хто опинився у стані безвихідності, безпорадності чи самотності. Соціальні послуги, які надаються міським центром сім’ї, дітей і молоді мають інформаційний, консультативний характер, метою яких є надання психолого-педагогічної, правової, соціально-медичної, матеріальної підтримки сім’ям. В разі потреби можна звернутися до спеціалістів центру, фахівців з соціальної роботи за телефоном 2-12-07, або за адресою вул. Шевченка,31, для надання необхідної  підтримки та отримання необхідної соціальної послуги.

І.Л. Гончаренко,

залучений спеціаліст

Новоград-Волинськогно міського центру для сім’ї, дітей і молоді

 

Чат-бот Гаряча лінія