Будьте уважні – дифтерія

31 Жовтня 2019, 15:41

З-поміж інфекційних хвороб дифтерія є особливою. Традиційні ускладнення у хворих на цю недугу, іноді навіть загрозливі для життя з одного боку, і можливість попередити хворобу з іншого, спонукають задуматись над цим кожного пересічного громадянина.

Ускладнення епідемічної ситуації з дифтерії впродовж останніх тижнів (захворіло 15 осіб в м. Ужгород та 1 дитина в м. Київ) вимагають рішучих заходів.

Наразі, за інформацією МОЗ, в Україні низький рівень охоплення щепленнями від дифтерії – 70% вакцинованих дітей, а ось відсоток дорослих, які зробили ревакцинацію, ще нижчий. У 2018 році, за даними лікарів, кожен другий дорослий не зробив необхідного щеплення. Доречі ситуація стає керованою лише коли відсоток вакцинованих складає 95% і більше.

Як можна захворіти на дифтерію?

Збудник дифтерії – коринебактерія – може зберігатися у зовнішньому середовищі до 15 діб. Єдиним джерелом інфекції є людина. Хвороба передається повітряно-крапельним шляхом, рідше – через предмети побуту, яким користувався хворий. Інкубаційний період захворювання – від 3 до 10 днів.

Які симптоми дифтерії?

Перші симптоми дифтерії нагадують ангіну: підвищення температури, біль у горлі, утруднене дихання та ковтання, осиплість голосу. Мигдалики при цьому гіперемовані, вкриті щільни білим налетом. Будь-які спроби самостійно зняти цей наліт марні – мигдалики кровоточать, а наліт з’являється знову.

Іншими ознаками дифтерії є збільшення та болючість шийних лімфатичних вузлів, набряк слизової носоглотки та м’яких тканин шиї. Проте найнебезпечнішими для життя ознаками цієї хвороби є ураження нервової системи та серця. Саме ураження серця (міокардит) та нервів (поліневрит) є головною причиною інвалідизації та смерті хворих.

Єдиний спосіб захиститися від дифтерії та запобігти розвитку небезпечних ускладнень – це вакцинація у дитячому віці та ревакцинація у дорослих кожні 10 років.

Якщо дорослому не робили щеплення, то вам потрібно провести триразову вакцинацію протидифтерійною вакциною.

Процедура вакцинації вимагає обов’язкового огляду у вашого сімейного лікаря і є безкоштовною. Пацієнту слід звернутись в амбулаторію загальної практики сімейної медицини і, вакцинувавшись, захистити себе від цієї грізної недуги.

Віталій Хомович Корпач,
лікар-інфекціоніст поліклініки КДД

 

Чат-бот Гаряча лінія