Cезонні захворювання, грип та грві
Аналіз багаторічних даних свідчить, що серед інфекційних захворювань, які офіційно реєструють в Україні, грип та ГРЗ у загальній сукупності стабільно становлять 90-92%. Цими хворобами щороку в Україні хворіє від 10 до 15 млн. людей, помирають хворі переважно від ускладнень.
До цих хвороб призвичаїлись. Інколи хворі ставлять самі собі діагноз, лікуються, не звертаючись до лікаря, не замислюючись про підступність особливо грипу, який нерідко викликає вторинні ускладнення: гайморити, пневмонії, плеврити, менінгоенцефаліти, менінгіти, отити, трахобронхіти, загострення хронічних захворювань серцево – судинної, нервової та сечовидільної системи.
Джерело зараження грипом та подібними до нього захворюваннями (ГРЗ) – хвора людина, яка є небезпечною, починаючи з інкубаційного періоду і до видужування.
Вірус грипу розмножується у клітинах слизової оболонки носоглотки. При розмові, кашлю, чханні він потрапляє у повітря, на відстані до 2-ох метрів від хворого здорова людина заражається. Інкубаційний період, тобто час від моменту зараження до перших проявів хвороби, становить 1-2 дні, іноді він скорочується до кількох годин.
Захворювання починається підвищенням температури тіла, лихоманкою, ломотою у тілі. Залежно від важкості захворювання, ступінь реакції організму може бути різною – від невисокої температури до 39-40 градусів і вище. У зв’язку зі зниженням імунітету захворювання часто починається і протікає при нормальній або невисокій (37-37,5 градусів) температурі тіла.
Отже, в сім’ї грип. Що ж робити? Передусім, хворого необхідно ізолювати в окремій кімнаті, а якщо немає такої можливості – розділити кімнату ширмою чи простирадлом. Той, хто доглядає хворого, повинен користуватися пов’язкою у 4 шари марлі, яку необхідно прасувати або міняти кожних 2 годині. Посуд і рушник хворого мають бути індивідуальні і піддаватись кип’ятінню: посуд – у розчині соди, рушник – зі звичайними миючими засобами.
Необхідно дотримуватись постільного режиму. Приміщення ретельно провітрювати кілька разів на день. Натільну і постільну білизну треба міняти щодня. Вологе прибирання квартири проводити кілька разів на день із застосуванням деззасобів.
Приймати жарознижуючі препарати необхідно при температурі більше 38 градусів.
Хворому необхідно давати теплий чай з лимоном, кип’ячену чи мінеральну воду, приправлену малиною або кислими сортами варення. Велика кількість рідини посилює виділення поту, а з ним з організму виводяться токсичні речовини. У боротьбі з грипом добре зарекомендували себе настої з лікарських трав, що мають потогінну та сечогінну дію, а також аскорбінова кислота, яка стимулює вироблення в організмі інтерферону – імунобіологічної речовини, що згубно діє на віруси. Медикаментозне лікування має призначати лікар. Під час такої небезпечної хвороби, як грип, не варто займатися самолікуванням.
З ціллю профілактики та запобіганню захворюваності на грип та ГРВІ серед населення рекомендовано провести вакцинацію проти сезонного грипу у вересні – жовтні поточного року.
Для проведення вакцинації необхідно звернутися до свого сімейного лікаря, лікаря – педіатра за місцем проживання, щоб отримати згідно стану здоров’я дозвіл на проведення щеплення, рецепт на придбання вакцини в аптеці. Адже більш успішним та ефективним заходом профілактики, а саме специфічна вакцинація проти грипу.
Із настанням холодної пори року ризик захворювання зростає. Сприяє росту захворюваності недотримання температурного режиму на виробництві, в школах, дитячих закладах, установах.
Не хворійте та будьте здорові!.
С.І. Сімак,
завідувачка відділенням лікарів загальної
практики №2 КЗ «ЦПМСД м. Новограда-Волинського»