Чи може одинока особа усиновити дитину та виховувати її у своїй сім’ї?

23 Червня 2020, 13:46

Часто-густо у приватних розмовах про сім’ю та наявність у ній дітей, можна почути стандартне судження про те, що коли сімейна пара, по якимось причинам, не може мати своїх дітей, то найкращий вихід – це усиновити дитину-сироту чи позбавлену батьківського піклування. А якщо ви одинока особа, то усиновлювати дітей не маєте права. То насправді, чи може одинока особа усиновити дитину та виховувати її у своїй сім’ї?

Так, може. Особа, яка не перебуває у шлюбі, має таке ж право на виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Чинним законодавством України визначено основну характеристику такої особи у Сімейному кодексі України.

Відповідно до ч. 1 ст. 244, ч. 1 ст. 256-2, ст. 256-6 СК України:

• опікуном, піклувальником дитини може бути за її згодою повнолітня дієздатна особа;

• прийомні батьки – подружжя або особа, яка не перебуває у шлюбі, які взяли для спільного проживання та виховання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування;

• батьки-вихователі – подружжя або окрема особа, що не перебуває у шлюбі, які взяли дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, для виховання та спільного проживання.

Тобто, особа, яка досягла 18-річчя (повноліття) має право звернутися до служби у справах дітей з відповідним пакетом документів.

Так як усиновлення – це прийняття дитини у свою сім’ю на правах власної, то до цієї категорії громадян передбачено додаткові вимоги, а саме:
1)Усиновлювачем дитини може бути дієздатна особа віком не молодша двадцяти одного року, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини.
2)Усиновлювачем може бути особа, яка старша за дитину, яку вона бажає усиновити, не менш як на п’ятнадцять років (ч. ч. 1, 2 ст. 211 СК України).

Варто звернути увагу, що особа, яка не є родичем дитини, повинна досягнути 21 року. Крім того, мінімальна різниця у віці між усиновлювачем та дитиною має бути 15 років. У частині 7 цієї ж статті вказано, що кількість дітей, яку може усиновити один усиновлювач, не обмежується.

Разом з цим, потрібно пам’ятати, що за наявності кількох осіб, які виявили бажання усиновити одну і ту ж дитину, переважне право має подружжя (ч. 2 ст. 213 СК України).

Якщо Ви досягли відповідного віку, маєте всі необхідні умови для виховання дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування, і думаєте, що єдиною Вашою перешкодою є відсутність свідоцтва про шлюб, то після прочитання цієї статті можете сміливо звертатися до служби у справах дітей за місцем проживання з заявою та пакетом документів, які передбачені законодавством, для взяття Вас на облік кандидатом в усиновлювачі. Адже саме Ви маєте можливість подарувати повноцінне щасливе дитинство тим дітям, які цього найбільше потребують!

За більш детальною інформацією щодо усиновлення, звертайтесь до служби у справах дітей управління у справах сім’ї, молоді, фізичної культури та спорту міської ради за адресою: вул.Замкова,3/6, м.Новоград-Волинський, тел. (04141) 2-08-91.

Сергій Трофимчук,
головний спеціаліст сектору опіки, піклування
та усиновлення служби у справах
дітей управління у справах сім’ї, молоді,
фізичної культури та спорту міської ради

 

Чат-бот Гаряча лінія