Центральна міська бібліотека ім. Юрія Ковальського провела годину історичної пам’яті

23 Жовтня 2017, 20:48

2017 рік – це рік трагічної дати в історії України та всіх народів колишнього Радянського Союзу  –  80 річчя  Великого терору та українського Розстріляного Відродження.  Саме в осінні дні 1937 року на честь 20-річниці жовтневої революції в урочищі Сандармох (Карелія) було розстріляно 1116 чоловік. 

Сталінський режим, нетерпимий до патріотизму та самовираження, щедро роздавав митцям клеймо «буржуазних націоналістів» та «шпигунів». У 30-х роках почались репресії, арешти, розстріли діячів культури і мистецтва. Хтось не витримував і вкорочував собі віку (як Микола Хвильовий) чи погоджувався (як Павло Тичина) на написання текстів, які хвалили би партію, утім більшість були розстріляними (як Лесь Курбас, Микола Зеров, Микола Куліш), чи померли в концтаборах від нестерпних умов утримання (як Євген Плужник). Деякім пощастило емігрувати (Юрій Клен, Євген Маланюк).  

Про українське Розстріляне Відродження та стан української інтелігенції в період Великого терору йшлося під час години історичної пам’яті «І пам’ятати страшно, й забути неможливо», яку провели працівники центральної міської бібліотеки ім. Юрія Ковальського в міському краєзнавчому музеї. Учні та педагоги загальноосвітніх шкіл № 2, № 3 та інші присутні мали змогу ознайомитися з трагічною долею видатного режисера та реформатора українського театру Леся Курбаса та визначного українського драматурга Миколи Куліша. Вони працювали разом (Лесь Курбас ставив п’єси Миколи Куліша в своєму театрі «Березіль») і були розстріляні в один день 3 листопада 1937 року.

Намагаючись позбавити наш народ його національної свідомості, історичної пам’яті та прагнення до свободи, мільйони українців було закатовано у застінках НКВС, розстріляно, відправлено у табори, тюрми, висилки. Їм було винесено смертний вирок лише за те, що були українцями і мали сміливість говорити про це вголос.

Година пам’яті супроводжувалась презентацією, кадрами кінохроніки. Читались твори Юрія Клена, Василя Симоненка, Анни Ахматової. Було проведено огляд літератури біля книжкової виставки «Минуле з гірким присмаком». Завершився захід музичним номером учнів школи мистецтв.

 

Олена Кобрина, провідний бібліотекар ЦМБ ім. Юрія Ковальського

 

Чат-бот Гаряча лінія