Ціннісна українізація в освіті: сучасність і стратегії на майбутнє

23 Листопада 2023, 8:16

Під такою темою відбулося засідання круглого столу, організованого в Укрінформі (м.Київ), в якому взяли участь заступниця міського голови Наталія Борис та директорка Гімназії №2 Любов Гарбовська.

Руслан Гурак, голова Державної служби якості освіти України представив результати моніторингу щодо забезпечення функціонування державної мови в освітньому просторі ЗЗСО. За результатами дослідження, проведеного Державною службою якості освіти України та Уповноваженим із захисту державної мови, понад 90% учителів, батьків та учнів вважають рідною мовою українську та використовують її у всіх сферах свого життя – для спілкування у родинному колі, у навчальній діяльності, культурній практиці тощо. Водночас майже 43% батьків заявили, що незадоволені рівнем знань своїх дітей з української мови та літератури. У межах дослідження шляхом онлайн-анкетування опитали понад 30 тисяч учителів, батьків та учнів. Було зазначено, що популяризація, впровадження та підтримка української мови є головним викликом для системи освіти, особливо для шкільних колективів, які сьогодні працюють в Україні.

Тарас Кремінь, Уповноважений із захисту державної мови, наголосив, що загалом динаміка переходу людей на українську є очевидною. Водночас такі зміни потребують виваженого підходу та чіткого контролю за реалізацією, а це неможливо без чіткої мовної політики держави.

Ігор Хворостяний, генеральний директор директорату шкільної освіти Міністерства освіти і науки, зазначив, що варто звертати увагу на вивчення української мови у закладах освіти. Треба говорити не про кількісні, а про якісні зміни у плануванні, методології, про розширення українського мовного простору у різних сферах.

У своєму виступі заступниця міського голови Наталія Борис зауважила, що обов’язок місцевої влади утверджувати українську мову як державну, створювати освітнє україномовне середовище. Розповіла, що спільно з експертами проєкту Ради Європи «Зміцнення стійкості демократичних процесів через громадську участь під час війни та в післявоєнний період» розробляється Стратегія розвитку громади на 2024-2028 роки. Напрацьовуються пріоритетні завдання галузей, зокрема і освітньої, її подальшої українізації. А це і якість викладання української мови, мовна культура, виховання поваги до української мови і слова.

«Звягель – це український простір.  Виховання дітей та молоді в громаді завжди базувалося на любові до української мови та літератури. Прагнемо, аби наші діти і молодь пишалися своїми геніальними українцями Лесею Українкою та Оленою Пчілкою», – зазначила Наталія Борис.

У засіданні круглого столу також взяли участь громадські діячі, керівники освітніх закладів та представники місцевої влади з різних регіонів України.

Велика вдячність управлінню Державної служби якості освіти у Житомирській області в особі керівника Олексія Редька та працівниці управління Любові Москальчук за можливість представити Житомирську область та Звягельську МТГ в даному заході.

Відділ інформації міської ради

Чат-бот Гаряча лінія