Делегація міста Новограда-Волинського переймала досвід європейських практик у Польщі

19 Квітня 2016, 0:45

Наше місто визнано одним з кращих у напрямку спільного підходу влади та громади щодо пошуку шляхів залучення та раціонального використання додаткових фінансових ресурсів для вирішення місцевих проблем, виконання завдань розвитку в інтересах територіальної громади для покращення рівня життя населення.

З метою активізації роботи органів місцевого самоврядування, спрямування потенціалу територіальних громад на пошук інноваційних рішень у різних сферах своєї відповідальності Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України проводить відбір кращих практик за трьома напрямами: «Співробітництво громад: практичні результати та вигоди», «Енергозбереження та енергоефективність», «Стимулювання економічної активності, створення робочих місць».

Згідно наказу Міністерства проект «Енергія в школах Новограда-Волинського» став переможцем у номінації «Міські ради» за темою «Енергозбереження та енергоефективність».

Для стимулювання переможців Конкурсу Рада Європи організувала візит переможців до Республіки Польща. Усі витрати, включаючи виготовлення шенгенських віз, харчування, проживання та транспортних здійснювалися виключно за кошти Ради Європи.

У відрядження до сусідньої країни для обміну досвідом поїхали секретар міської ради Олена Пономаренко і начальник відділу муніципальних ініціатив та інвестицій Ірина Гудзь. Повернувшись з поїздки у конференц-залі Будинку рад делегати зустрілися з головами постійних комісій, депутатських фракцій та депутатської групи міської ради, щоб обговорити підсумки відрядження в рамках співробітництва з програми Ради Європи «Децентралізація та територіальна консолідація в Україні».

На початку зустрічі секретар міської ради Олена Пономаренко повідомила, що в Польщу з України відбула делегація у складі 27 осіб з різних регіонів, зокрема Донецької і Луганської областей.

Конгрес розпочався в м. Краків, в приміщенні конгрес-центру. Сам конгрес проходив у формі пленарних сесій, у конгрес-центрі працювало 8 залів, де одночасно проходили сесії-лекції, які стосувалися роботи органів місцевого самоврядування різного спрямування. Досвідом з практики управління і роботи органів місцевого самоврядування ділилися представники різних європейських країн.

Як зазначила Олена Анатоліївна, досить цікавою була сесія по залученню інвестицій, де своїм досвідом ділився міський голова з Івано-Франківська Руслан Марцінків. Фактично проблеми по залученню інвестицій в Україні і в Європі однакові. Найперше, щоб залучити інвестиції у свій регіон потрібно створити сприятливі умови. Адже інвестор, в першу чергу, звертає увагу на стабільну політичну ситуацію, інфраструктуру, яка розвивається в регіоні та рівень життя громадян в регіоні. Всі європейські практики головною умовою для залучення і підтримки інвестора вважають – надання податкової пільги. Крім того, місцева влада для інвестора створює привабливі умови інфраструктури – дороги, транспорт і комунікації.

За словами Олени Пономаренко, актуальною була пленарна сесія, що стосувалася питань охорони здоров’я. В Україні найбільша увага приділяється онкозахворюванням. В Європі ж, в першу чергу, звертають увагу на сип-захворювання, алергічні захворювання і на стан депресивних захворювань. На сесії було зазначено, що в Європі ці типи захворювань «беруть верх» над онкозахворюваннями. Але в Європі, як і в Україні, основний акцент робиться на профілактику і ранні виявлення захворювань, з метою їх попередження. У Польщі широко використовують підтримку міжнародних організацій у плані фінансування галузі охорони здоров’я.

Що ж стосується сфери благоустрою, то в Польщі відходять від асфальтування тротуарних зон, а викладають їх плиткою. По-перше, це естетично має гарний вигляд. По-друге, це практично в експлуатації, адже всі комунікації знаходяться в зоні тротуарів, і в разі необхідності плитку легше демонтувати та виконати потрібні роботи.

Делегацію вразило ставлення людей до свого міста та культура виховання, адже вулиці Кракова чисті та прибрані, з гарною архітектурою. У громадському транспорті передбачено вільний заїзд для людей з обмеженими фізичними можливостями.

Начальник відділу муніципальних інвестицій та ініціатив Ірина Гудзь поділилася своїми враженнями від міста Жешув. Саме тут учасників делегації гостинно приймали регіональний директор Фонду підтримки місцевої демократії пані Анна Ягіелло та член виконавчого комітету Підкарпатського воєводства пан Лукян Кужняр, які розповіли про інституційний та туристичний потенціал міста. Жешув є адміністративним центром Підкарпатського воєводства. Розташоване у південно-східній частині Польщі. Має понад 650-літню історію. Населення становить близько 172 тис. мешканців, площа міста 68 км². Населений пункт розташований по обох берегах ріки Віслок, на природному кордоні між Сандомирською котловиною та Карпатським низькогір’ям. Транспортно-географічно воно розташоване на перехресті важливих шляхів автодорожнього, залізничного та авіаційного сполучення.

Також Лукян Кужняр презентував Програму розвитку відновлювальних джерел енергії Підкарпатського воєводства 2014-2020 років. Пан Войцех Трзаска, представник Агенції з питань енергетики Підкарпатського воєводства розповів про законодавче регулювання сфери відновлювальних джерел енергії.

Надзвичайно живою та цікавою стала дискусія професора Войцеха Місяжа, Інститут фінансових досліджень та аналізу щодо обговорення реформи місцевого самоврядування в Україні. Професор розповів, що Жешув має найбільший відсоток українських студентів на території Польщі. В місті активно працюють щодо впровадження ефективних процесів задля децентралізації. Пан Професор провів цікаве порівняння децентралізації з відновлюваними джерелами енергії, зазначивши, що центральна влада повинна дати можливість «вільно дихати» і розпоряджатися своїми бюджетами. А також сформулював найважливіші принципи фінансової системи для України.

В Жешуві представник офісу Маршалка Підкарпатського воєводства Марек Райнер презентував результати Спільної операційної програми прикордонного співробітництва.

Як наголосила Ірина Гудзь: «На даний час ми готуємо проект по транскордонному співробітництву Україна – Білорусь за підтримки Європейського Союзу. Назва проекту «Створення транскордонного туристичного контента міст-побратимів Рогачов-Новоград-Волинський – десять чудес стародавніх міст». Реалізація проекту дозволить сформувати співробітництво транскордонних співтовариств з розвитку туристичної та інвестиційної привабливості власних територій. А також підсилити рекреаційно-ресурсний потенціал міст-побратимів з урахуванням подібних культурно-історичних факторів. В рамках реалізації заходів проекту передбачається придбання автотранспорту, технічне обладнання, мультимедійний комплекс, меблі, театральні костюми, комплекти звуко-підсилювальної апаратури, брендована продукція. Бюджет для нашого міста становить близько 2 млн. гривень».

Також делегація відвідала місто Люблін, яке є одним з найстарших польських поселень. Сьогодні, Люблін – центр Люблінського Воєводства, найбільше місто та промисловий, культурний і науковий осередок у Східній Польщі. З огляду на велику кількість історичних пам’яток, спортивно-оздоровчих об’єктів та готельну базу місто є важливим туристичним центром.

Люблін має одну з кращих стратегій залучення іноземних інвесторів в Європі. Він зайняв третє місце в категорії Стратегія залучення прямих іноземних інвестицій в малих містах від 100 до 350 тис. мешканців, в престижному Європейському Рейтингу міст і регіонів майбутнього.

Секретар міста Люблін Анджей Воєводські разом привітав гостей від імені міської влади. Директор з інвестиційної політики пан Лукаш Гош та Директор зі стратегічного планування пан Марчін Кеко презентували приклади міжмуніципальної співпраці на прикладі міста Люблін та сусідніх громад.

Представники делегації відвідали сучасний культурний центр, який поєднує в собі різноманітні культури у напрямку архітектури, мистецтва, спорту та ін. Це надзвичайно сучасна авангардна будівля оснащена новітньою апаратурою.

Пан Роберт Броніж, директор компанії АВМ Greiffenberger Poland провів екскурсію на підприємстві з німецьким капіталом, яке займається виготовленням двигунів до електромобілів. Також гостей ознайомили з кращими практиками сприяння підприємництву і створенню робочих місць, показали науково-технічний парк міста Люблін та ознайомили з роботою спеціальної економічної зони.

За словами Ірини Гудзь, влада міста зазначала, що промування економічного потенціалу Любліна в Україні буде можливим завдяки організації різного типу заходів, зокрема, проведенню тендерів, конференцій, виставок та видаванню відповідних інформаторів і брошур. Усі ці дії мають на меті інтеграцію підприємців з обох країн.

Як зазначили представники делегації, поїздка до Польщі стала чудовою нагодою отримати досвід європейських практик і налагодити зв’язки для того, щоб брати участь в проектах, та запроваджувати зміни на краще у нашому місті.

 

Відділ інформації та зв’язків 
з громадськістю міської ради

 

Чат-бот Гаряча лінія