День краєзнавства в центральній міській бібліотеці ім. Юрія Ковальського
Літо. Спека. Пора відпусток. В закладах культури ремонти йдуть на повну. Та все ж таки саме влітку проводиться низка краєзнавчих заходів, адже в липні ми відзначаємо річницю з дня народження Олени Пчілки. Письменниця, громадська діячка, та, що найголовніше, для поціновувачів історії нашого міста – мати Лесі Українки. Крім того, щороку, в кінці липня, проходить повномасштабне літературно-мистецьке свято «Лесині джерела», присвячене пам’яті Лесі Українки. Тому бібліотеки міста проводять краєзнавчі бесіди, огляди літератури про рідний край, презентують тематичні книжкові виставки…
2 липня в центральній міській бібліотеці ім. Юрія Ковальського пройшов День краєзнавства «До рідного краю серцем прихилюся». Було оформлено книжкову виставку «Наш край легендою і славою овіяний», проведено бесіду «Велич кожного краю – в людях, які тут живуть». Окрасою дня стала зустріч з відомим краєзнавцем Леонідом Григоровичем Коганом, нашим земляком, який зараз проживає у Німеччині, але серцем назавжди залишився у Новограді-Волинському. Його дослідження рідного краю продовжуються і донині, він щоліта приїжджає у Звягель, говорячи про те, що одинадцять місяців живе у гостях, і лише один — вдома…
Леонід Коган — активний член Новоград-Волинського осередку Житомирського Товариства дослідників Волині. Він є автором цілої низки цікавих розвідок. Особливо помітними є його краєзнавчі статті про історію єврейської громади Новограда-Волинського, історію будівництва і знищення Преображенського собору, історію вулиць тощо. Леонід Григорович працював у архівах Новограда-Волинського, Житомира, Києва та інших міст, по крихтам збираючи цікаві факти про рідний Звягель.
На зустрічі в бібліотеці присутнім особливо цікаво було подивитись старі фото Новограда-Волинського і порівняти з сучасними будівлями, які з’явились на місці колишніх. На жаль, з огляду на старі світлини, Новоград втратив своє неповторне обличчя. А ще Леонід Григорович жалкував за тим, що нема серед молодого покоління новоградських істориків справжніх краєзнавців, тих, хто «горів» би своєю справою, кому можна було передати свої знання і досвід.
«Пізнай себе, свій рід, свій народ, свою землю, – і ти побачиш свій шлях у майбутнє…» – ці філософські заповіти Григорія Сковороди, яким понад три століття, актуальні і сьогодні.
Кобрина О.А.,
провідний бібліотекар центральної міської
бібліотеки ім. Юрія Ковальського.