Державна екологічна інспекція України розглянула звернення депутатів Новоград-Волинської міської ради щодо забруднення річок Хомора та Случ
На адресу Новоград-Волинської міської ради надійшла чергова відповідь на звернення депутатів міської ради, яке було прийнято на другому пленарному засіданні четвертої сесії міської ради сьомого скликання 21 квітня 2016 року.
Отож, на виконання доручення Міністра екології та природних ресурсів України Семерака О.М. Державна екологічна інспекція України в межах компетенції розглянула звернення депутатів Новоград-Волинської міської ради щодо забруднення річок Хомора та Случ внаслідок виробничої діяльностіТОВ «Поніківська картонно-паперова фабрика» та ТОВ «Миропільськии папір» і повідомляє наступне:
«Інформація про результати перевірок, які проводилися спеціалістами державних екологічних інспекцій у Хмельницькій та Житомирськш областях,тавжиті заходи впливу надана листами Держекоінепекції України від 28.04.2016 № 2/2-1-2813 та Держекоінспекції у Житомирській області від 06.06.2016 № 2483/04-13.
У період 22-23 червня 2016року спеціалістами Держекоінснекції України проведено позапланову перевіркудотримання вимог законодавства у галузі охорони, раціонального використання та відтворення водних ресурсів ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика».
Встановлено, що діяльність підприємства здійснюється з численними порушеннями вимог водоохоронного законодавства.
Виявлено самовільні скиди зворотних вод у р. Хомора (не враховані в дозволі на спеціальне водокористування), а також самовільне проведення зміни скидного колектору на лоток, що призвело до руйнування русла р. Хомора та порушення природних умов її поверхневого стоку.
У дозволі на спеціальне водокористування від 19.06.2015 № 695, виданного Департаментом екології та природних ресурсів Хмельницької облдержадміністрації, не пронормовано рівень радіоактивності та вміст хімічних речовин у зворотних водах, що використовуються у процесі виробництва. Ліміти забору води та скиду зворотних вод, встановлені у дозволі на спеціальне водокористування, не відповідають фактичним обсягам водоспоживання та водовідведення (значно завищені).
Спеціальне водокористування здійснюється з порушенням встановлених дозволом умов. Має місце порушення водоохоронного режиму на території очисних споруд та проммайданчиківа підприємства.
Санітарно-технічний стан очисних та водозабірної споруд незадовільний. Експлуатація очисних споруд здійснюється з порушенням Технологічного регламенту очистки стічних вод на позаплощадних очисних спорудах.
Заходи щодо попередження забруднення підземних вод в районі розташування мулових майданчиків не здійснюються.
Вимоги Припису Держекоінспекції у Хмельницькій області від 19.08.2015 № 08/02 щодо здійснення заходів запобігання забруднення водних об’єктів зворотними водами, що відводяться з території підприємства, забезпечення у тримання в належному стані очисних споруд не виконуються.
Заповнення Звіту про використання води за 2015 рік за формою № 2ТП-водгосп (річна) здійснюється з порушенням встановленого порядку.
Під час перевірки відібрано проби вод:
– зворотних на скиді в р. Хомора (випуск № 1) та річкової у контрольних створах;
– несанкціонованого скиду у р. Хомору із залізобетонної труби, що виведена за межі підприємства між каналізаційно-насосною станцією промислово-господарських стоків та насосною станцією перекачування конденсату;
– несанкціонованого скиду на рельєф місцевості з подальшим потраплянням у р. Хомору (на відстані 20-25 м від несанкціонованого скиду з залізобетонної труби);
– р. Хомора на відстані 500 м вище та 250 м нижче несанкціонованих скидів зворотних вод.
Проби, відібрані 22-23.06.2016, транспортовані у день відбору до підрозділів інструментально-лабораторного контролю Деожекоінспекції України, держекоінспекцій у Житомирській та Хмельницькій областях для проведення вимірювань показників їх складу та властивостей.
Станом на 16 годину 45 хвилину 23.06.2016 несанкціонований скид на рельєф місцевості з подальшим потраплянням у р. Хомору ліквідовано.
З метою усунення виявлених порушень вимог природоохоронного законодавства до адміністративної відповідальності у вигляді штрафів за статтями 48,59,61 та 188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення притягнуто 6 посадових осіб підприємства на загальну суму 1020 грн., видано приписи про усунення виявлених порушень.
З метою проведення розрахунку збитків, заподіяних державі внаслідок порушення вимог водоохоронного законодавства, опрацьовуються результати інструментально-лабораторного контролю проб вод, відібраних під час перевірки.
За результатами попередніх перевірок дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика», проведених посадовими особами державних екологічних інспекцій у Хмельницькій та Житомирській областях, з метою припинення скидання неочищених зворотних вод та забруднення поверхневих вод р. Хомора Держекоінспекція у Житомирській області звернулася з відповідним листом до Департаменту екології та природних ресурсів Хмельницької облдержадміністрації щодо внесення змін до дозволу на спеціальне водокористування ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика» від 19.06.2015 № 695 у частині зменшення нормативів гранично допустимого скиду забруднюючих речовин у р. Хомора.
Держекоінспекцією у Житомирській області підготовлено адміністративний позов від 05.05.2016 № 2106/11-16 до Житомирського окружного адміністративного суду щодо зупинення господарської діяльності ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика» в частині здійснення скиду зворотних вод в р. Хомора.
Держекоінспекцією України подано пропозиції до Мінекономрозвитку щодо внесення змін до Плану комплексних планових заходів державного нагляду (контролю) органів державного нагляду (контролю) на друге півріччя 2016 року стосовно включення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика» до Плану комплексних планових заходів державного нагляду (контролю) органів державного нагляду (контролю) на друге півріччя 2016 року.
За інформацією Держекоінспекції у Житомирській області ПАТ «Миропільська паперова фабрика» перейменовано на ТОВ «Миропільський папір».
Позапланова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Миропільський папір» проведена спеціалістами Держекоінспекції у Житомирській області відповідно до Ухвали Баранівського районного суду Житомирської області від 27.04.2016.
Перевіркою встановлено, що забір води з р. Случ та скид забруднюючих речовин із стічними водами по випускам №№ 1 та 2 здійснюється за відсутності дозволу на спеціальне водокоркстузання та встановлених нормативів гранично допустимих скидів у водний об’єкт.
30.05.2016 зафіксовано, що з території підприємства здійснюється несанкціонований скид неочищених стічних вод з КНС у р. Случ всупереч вимогам Припису Держекоінспекції у Житомирській області від 20.05.2016 № 42/4.
Для зменшення негативного впливу на воднийоб’єкт ТОВ «Миропільський папір» та Миропільську селищну раду зобов’язано вжити заходи щодо обмеження скидів забруднюючих речовин у водний об’єкт з каналізаційних очисних споруд ТОВ «Миропільський папір».
З метою усунення виявлених порушень вимог водоохоронного законодавства Держекоінспекцією у Житомирській області підготовлено адміністративний позов від 07.06.2016 № 2511/11-16 до Житомирського окружного адміністративного суду щодо зупинення господарської діяльності ТОВ «Миропільський папір» в частині здійснення скиду стічних вод в р. Случ.»
Відділ інформації та зв’язків
з громадськістю міської ради