Досвід Республіки Польща щодо залучення громадян до вирішення важливих питань стратегічного розвитку міст

22 Грудня 2016, 17:52

Минулого тижня перший заступник міського голови Колотов Сергій Юрійович, в.о. начальника відділу підтримки муніципальних ініціатив та інвестицій міської ради Липська Оксана Миколаївна та голова Новоград-Волинської міської Асоціації ОСББ «Вікторія» Лавренчук Катерина Дмитрівна відвідали м. Ґданськ, Республіка Польща.

Навчальна поїздка була організована в рамках українсько-польського проекту «Посилення участі громадянського суспільства в реалізації кліматично-енергетичної політики і стратегії в українських містах» Асоціацією «Енергоефективні міста України» спільно з Європейським центром солідарності за підтримки Уряду Маршалківського Поморського Воєводства, Асоціації «Поморське в Євросоюзі» та Проекту GIZ «Енергоефективність у громадах».

До складу української делегації увійшли експерти Асоціації «Енергоефективні міста України», а також представники органів місцевого самоврядування та громадських організацій 5 муніципалітетів, які активно впроваджують стратегії енергоефективності: Новоград-Волинський, Вараш (Рівненська область), Вознесенськ (Миколаївська область) Миргород (Полтавська область), Первомайськ (Миколаївська область).

Історично склалося, що місто Ґданськ є містом в якому громада має свій «характер». У далекому 1980 році саме активний профспілковий рух заклав початок розпаду комунізму на території Східної Європи. Для польського народу боротьба з тоталітарним режимом є «чорною сторінкою» в історії, яку з особливим болем згадують, а пам’ять про загиблих у боротьбі за свободу слова та права громадян досі жива. В місті створено «Центр солідарності», який визначено одним з кращих музеїв Європи. Ініціаторам проекту через діючі  експозиції музею вдалося відтворити події вісімдесятих років. Приємно відзначити те, що сьогодення характеризує громадянське суспільство Польщі як активне та демократично зріле. Напевно, зовсім невипадковість, що саме м. Ґданськ має гарний досвід активної участі громадян у стратегічному плануванні.

Саме в «Центрі солідарності» делегація з України переймала досвід участі громадянського суспільства в здійсненні місцевого самоврядування.

Ґданськ перше місто в Польщі, де організовано громадянську панель, яка є інструментом для здійснення місцевого самоврядування. Найбільш важливі для міста проекти, які планується впроваджувати, виносяться на громадські обговорення шляхом організації консультацій. Панельні зустрічі з громадою відбуваються впродовж чотирьох днів, але підготовчий період триває більше чотирьох місяців. Учасниками громадянської панелі є мешканці з різних мікрорайонів міста, які обираються шляхом випадкової вибірки з використанням системи RANDOM. Наступним кроком є розсилка для відібраних учасників персональних листів із запрошенням для обговорення із визначеного питання. Далі створюється система голосування та обговорюються усі пропозиції – як позитивні, так і негативні. А потім знаходять конструктивне рішення, яке задовольняє більшість. Після того як минає термін тривалістю в один рік – перед громадою звітують чи виконується рішення прийняте під час громадянської панелі. Орієнтовна вартість підготовки до таких консультацій з громадськістю в гривневому еквіваленті складає 840 0000 грн. На наступний рік темою для обговорення визначено питання: що може зробити місто Ґданськ для скорочення викидів СО2.

Цікавим для делегації з України був досвід Александри Корчинської, яка презентувала кращі практики Поморського воєводства у залучені громадян до зменшення споживання енергетичних ресурсів. У Польщі впроваджувався інноваційний проект ENERGA Living Lab в якому брало участь більш як 300 домогосподарств, які шляхом зміни своїх споживацьких звичок досягли значного скорочення споживання енергії. А заощаджені кошти за умовами участі – були частково компенсовані проектом.

Під час перебування в Польщі учасники проекту прозвітували про результати, досягнуті у співпраці з українсько-польським проектом.

Кожне місто в рамках днів сталої енергії провело консультації з громадськістю в контексті виконання добровільних зобов’язань Угоди мерів, які міста взяли на себе після її підписання. У Новограді-Волинському, під керівництвом Віталія Волкова консультанта Асоціації «Енергоефективні міста України» 23 листопада 2016 року було проведено консультації з громадськістю за участю представників місцевого самоврядування. На початку реалізації проекту основною темою для обговорення з громадськістю було визначено моніторинг впровадження енергоефективних заходів в багатоквартирних житлових будинках, що передбачені Планом дій сталого енергетичного розвитку міста Новограда-Волинського на 2013-2020 роки (ПДСЕР). Для консультацій були розроблені інформаційні буклети про впровадження ПДСЕР в місті, а також анкети про виявлення потреби ОСББ міста Новограда-Волинського у реалізації заходів з енергозбереження. Узагальнені показники будуть використані під час оновлення існуючого ПДСЕР міста.

Участь українських міст в українсько-польському проекті відкрила нові підходи щодо посилення ролі громадян в реалізації місцевих стратегій розвитку. Дякуємо Асоціації «Енергоефективні міста України» за супровід та надійну підтримку в ході реалізації проекту.

 

Відділ підтримки муніципальних ініціатив та інвестицій міської ради

 

Чат-бот Гаряча лінія