Два роки — термін для переходу на систему HACCP

30 Серпня 2017, 7:47

З 1 січня 2019 року настане час для підприємств, які мають справу з тваринницькою продукцією. Вони мають запровадити систему  HACCP. Це абревіатура латиницею, яка розшифровується як Hazard Analysis and Critical Control Points, іншими словами — аналіз ризиків і контролю критичних точок.

Суть системи: виявити усі критичні точки й чинники, які можуть вплинути на безпечність кінцевого продукту, усунути їх і постійно контролювати.

Першими на HACCP звернули увагу експортери продуктів харчування, які почали виводити свої товари на європейські ринки. Держава відреагувала, і 1 жовтня 2012 року наказом Мінагрополітики №590 було затверджено «Вимоги щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах Системи управління безпечністю харчових продуктів (НАССР)». А 20 вересня 2016 року набув чинності розділ VII Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів». В ньому вже сказано конкретно:у всіх операторів ринку харчових продуктів мають бути принаймні програми-передумови впровадження системи НАССР. І встановлені терміни — 3 роки з моменту набрання чинності цієї норми, тобто до 20 вересня 2019 року. Втім, цей термін — крайній термін для усіх операторів ринку. Водночас саме впровадження буде відбуватися у декілька етапів.

Першими вимогу мають виконати підприємства з високим ступенем ризику, чия продукція містить активні компоненти тваринного походження. Зокрема, бійні, молокозаводи та підприємства з переробки й виробництва м’яса. Їм дали термін до 20вересня 2017 року. Як вказано в Законі, НАССР упроваджується «на потужностях, які провадять діяльність із харчовими продуктами, у складі яких є необроблені інгредієнти тваринного походження (необроблене молоко, м’ясо, риба, молюски і ракоподібні, зокрема свіжі, охолоджені або заморожені, яйця, мед, їхні похідні та інші продукти, виготовлені з частин тварин, окремих їхніх органів та/або тканин, призначені для споживання людиною)». По суті, йдеться про сировину. Серед підприємств, які мають до 20 вересня 2017 р. впровадити систему HACCP, належать, зокрема, виробники свинини, яловичини, курятини, молока як сировини. На тваринницьких фермах має бути впроваджена належна виробнича практика (GAP)». Через рік — до 20 вересня 2018 року — цю процедуру мають пройти підприємства, котрі провадять діяльність із харчовими продуктами, у складі яких відсутні необроблені інгредієнти тваринного походження (кондитерські фабрики, підприємства з переробки й виробництва фруктової і овочевої продукції). По суті — готова продукція.

Перші два етапи стосуються передусім ,, великих,,  підприємств. А вже до 20 вересня 2019 року систему мають запровадити на малих потужностях. Вже з 20 вересня 2017 року можуть  стартувати перевірки на предмет того,  які підприємства дотримуються  НАССР (ст. 20 та 21Закону України «Про основні принципи і вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»). За результатами перевірок порушників можуть  оштрафувати (пункт 4 частини першої статті 64 вищезгаданого закону): юридичних осіб — у розмірі від 3075мінімальних заробітних плат (73,6 тис. — 96 тис. грн); фізичних осіб-підприємців — від 315 мінімальних заробітних плат (25,6тис. — 48 тис. грн) та ще й загроза зупинення роботи потужності. Перевірки планується проводити планово.

Отже, якщо  підприємство несерйозно поставилася до вимоги впровадження HACCP, керівництву  доведеться готуватися до неприємних процедур перевірки та до не таких уже й малих штрафів.

Олена Кравчук,

головний спеціаліст відділу безпечності

харчових продуктів та ветеринарної медицини  

Новоград-Волинського районного управління

Головного управління Держпродспоживслужби

В Житомирській області  

 

Чат-бот Гаряча лінія