Інформація про виконання Програми розвитку освіти міста Новограда-Волинського на 2016-2020 роки

9 Лютого 2017, 8:48

Програма розвитку освіти міста Новограда-Волинського на 2016-2020 роки, затверджена рішенням міської ради від 21.07.2016 № 115, є одним із основних документів, відповідно до якого планується та здійснюється ефективна методична робота з педагогічними кадрами в місті.

Інформаційно-методичний центр забезпечує необхідні умови для ефективного впровадження прогресивних технологій інноваційного розвитку в усіх ланках освіти, виконує вимоги щодо підвищення кваліфікації та фахового зростання педагогічних працівників.

Одним із напрямків реалізації міської Програми розвитку освіти міста є вивчення та запровадження кращого досвіду роботи навчальних закладів  інших регіонів країни. У рамках співпраці з освітянами України в 2016-2017 навчальному році відбулися виїзні семінари заступників директорів шкіл з виховної роботи до м.Острог (20.09.2016 р.), директорів навчальних закладів міста Новограда-Волинського в м.Київ, ЗОШ №28 (13.10.2016 р.), учителів-філологів міста в с.Ярунь Житомирської обл. (19.12.2016 р.).

Керівники навчальних закладів міста Овдіюк В.І., Седлецька К.Д., Добровольна О.Х., Сварицевич О.Г. взяли участь у Всеукраїнському форумі «Сучасний стан освіти і науки України. Стратегія розвитку» (09.12.2016р.)

Методисти інформаційно-методичного центру Кондратець І.В., Марченко Н.М. та вчителі НВК Букша Т.Д. та ЗОШ №2 Бойко О.М.  взяли участь у VІ Всеукраїнському фестивалі педагогічних ідей «Мій особистісно зорієнтований урок» у м. Вінниця.

Досвід роботи працівників дошкільних установ м. Чернівці в рамках засідання Координаційної ради Всеукраїнської громадської організації «Асоціація працівників дошкільної освіти» (19-22.10.2016р.) вивчила та поширила Кондратець І.В., голова місцевого осередку Асоціації у Новограді-Волинському, методист ІМЦ.

Педагогі міста долучаються до кращого європейського досвіду. Учителі ЗОШ №9 Нюкало І.М. та Васянович Ж.М. взяли участь у І Європейському форумі Новітніх технологій та Інновацій в Освіті м. Кельце, Польща. Учителі польської мови колегіуму Зіннуров Е.І., Боровська Л.В., ЗОШ №8  Губень А.С.  взяли участь у проекті «Польська мова. Застосування сучасних технологій у навчанні польської мови – практичні заняття для вчителів польської мови в Житомирській області» у м. Варшава, Польща.

В рамках спільного проекту МОН України та Гете-Інституту підвищила свій фаховий рівень учитель німецької мови СШ №4  Опанасюк О.Л., яка відвідала серію семінарських занять на базі КЗ «ЖОІППО» ЖОР та поділилася досвідом з педагогами міста.

Досвід участі у методичних заходах обласного та всеукраїнського рівня  розміщено на сайті управління освіти і науки та інформаційно-методичного центру.

Вивченню, узагальненню та популяризації перспективного педагогічного досвіду педагогів міста інформаційно-методичним центром УОН приділяється особлива увага. Щорічно проводиться міська педагогічна виставка «Сучасна освіта міста Новограда-Волинського», якій передує місячник інновацій та передового педагогічного досвіду «Освіта сьогодення» на базі навчальних закладів міста. Інформаційно-методичним центром щорічно видаються та розповсюджуються анотовані каталоги, які містять перелік матеріалів, представлених на міській та обласній виставках. У 2016-2017 навчальному році  під час роботи секційних засідань виставки  опрацьовано 131 методичний посібник, 83 з яких відібрано журі, заслухано, погоджено Радою інформаційно-методичного центру та направлено для участі на обласну виставку «Сучасна освіта Житомирщини-2017». Якість робіт та якісний показник участі педагогів міста в обласній виставці щорічно зростають.

Організовано підвищення кваліфікації керівних та педагогічних кадрів, спеціалістів установ і закладів освіти міста на базі КЗ «ЖОІППО» ЖОР, відповідно до вимог Положення про атестацію педагогічних працівників.

З метою поповнення  матеріально-технічної та навчальної бази профільних кабінетів, вивчено питання та зібрано заявки (5 навчальних закладів міста) на придбання комплектів «Шкільник-1», що містять прилади для демонстрації законів електрики при вивченні курсу фізики.

Здійснюється методичний супровід дослідно-експериментальної роботи за темою «Реалізація інноваційного потенціалу вчителів у загальноосвітньому навчальному закладі» на базі Новоград-Волинського колегіуму. В рамках дослідно-експериментальної роботи директор колегіуму Седлецька К.Д. брала участь у VІІІ Міжнародному фестивалі педагогічних інновацій у м. Черкаси (22.09.-23.09.2016 р.), засіданні комісії з питань інноваційної діяльності та дослідно-експериментальної роботи Науково-методичної ради з питань освіти МОН України у м. Києві (04.10.2016 р.). На базі колегіуму реалізовано підготовчий, концептуально-діагностичний  та розпочато формувальний етап дослідно-експериментальної роботи. 24 січня 2017 року відбулася регіональна науково-практична конференція «Розвиток особистості вчителя-інноватора в контексті концепції «Нова українська школа».

Управлінням освіти і науки та інформаційно-методичним центром ініційовано участь закладів освіти міста в  інноваційній освітній діяльності із впровадження медико-педагогічного проекту “Гармонія інтелекту та здоров’я”. Наукове керівництво здійснює Яновська Наталія Миколаївна, кандидат медичних наук, Президент Міжнародного інноваційного центру гармонійного розвитку людини. Відповідно до заявок керівників навчальних закладів, управлінням освіти і науки  подано клопотання щодо участі в проекті СШ №4 та ЗОШ №10.

До участі в роботі семінару-презентації ДНУ «Інституту модернізації змісту освіти» з впровадження  науково-педагогічного проекту «Інтелект України» на базі КЗ «ЖОІППО» ЖОР  делеговано керівників навчальних закладів: НВК – Рошку Ю.А., ЗОШ №2 – Гарбовську Л.Г., СШ №4 – Сільвертюк В.А. За результатами участі у семінарі відбулася творча поїздка директора ЗОШ №2 Гарбовської Л.Г. та заступника директора СШ №4 Кубашевич О.А. в м.Харків, гімназія №169. Науково-педагогічний проект «Інтелект України» успішно впроваджується на базі початкової ланки ЗОШ №2. На базі ЗОШ №5 реалізується проект «Росток». Вчителі, задіяні в експериментальній роботі, успішно пройшли курсову перепідготовку, за рахунок бюджетних коштів закуплено відповідні посібники та підручники.

Успішно впроваджуються в навчально-виховний процес  програми розвивального навчання (ЗОШ №7, колегіум). У місті працює 11 класів,  в яких за цією системою навчаються понад 300 учнів. Плідно працює творча група вчителів та  методично-дискусійний клуб «Акме», члени якого пропагують систему розвивального навчання в місті, області, Україні шляхом проведення творчих звітів, майстер-класів, участі в обласних та регіональних конференціях, друку в періодичній пресі.

Особлива увага приділяється роботі з дітьми із особливими потребами, яких станом на 1 листопада 2016 року налічується 119, 90 з яких є інвалідами. Серед дітей із особливими потребами 34 дитини перебувають на індивідуальній формі навчання, 14 на інклюзивній та 71 дитина інтегрована в навчальний процес, що, в свою чергу, також вимагає особливих підходів та якісного психолого-педагогічного супроводу. В рамках реалізації міської Програми розвитку освіти міста на 2016-2020 роки  при інформаційно-методичному центрі перепрофільовано 0,5 ставки методиста та 0,5 ставки інженера-електроніка на посаду учителя-дефектолога. Це дозволило в повній мірі забезпечити  проведення необхідної кількості корекційно-розвивальних занять для дітей, які перебувають на інклюзивній формі навчання (відповідно до вимог обласної психолого-медико-педагогічної консультації).

Методичний супровід інклюзивного навчання здійснюється через систему семінарів, круглих столів та занять з елементами тренінгів, що проводяться для всіх учасників навчально-виховного процесу, які працюють з дітьми із особливими потребами. У ІІ семестрі 2016 – 2017 н.р. з метою вивчення та поширення набутого досвіду заплановано проведення такого заходу на базі ЗОШ №10.

Важливим моментом для успішної реалізації впровадження інклюзивної освіти в місті є забезпечення штатних одиниць помічників учителя в інклюзивних класах. Також  позитивним моментом є введення штатних посад практичних психологів у штатний розклад всіх дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів, соціальних педагогів у школи міста.

Приділяється увага питанням викладання профільних предметів, курсів за вибором, факультативів, гуртків. Створено банк даних щодо факультативів, спецкурсів та предметів, які поглиблено вивчаються  у 5-11 класах навчальних закладах міста із зазначенням програм та задіяних педагогів. Проаналізовано дані щодо тематики гуртків та спецкурсів, що дозволяє  адресно підходити до участі в обласних конкурсах, фестивалях, турнірах з позашкільної освіти.

Стимулювання творчо працюючих педагогів відбувається відповідно до Положення про стимулювання педагогічних працівників за результатами участі  у конкурсах фахової майстерності, інноваційних проектах. Проведено міські етапи конкурсів «Учитель року-2017» та «Шкільна бібліотека – 2017». Нагородження буде проведено під час урочистого міського заходу вшанування переможців у лютому 2017 року.

Одним із пріоритетних напрямків роботи ІМЦ є співпраця з науковцями. Для дошкільних працівників проведено семінари-брифінги, круглі столи, вебінари та «Звягельські діалоги» за участю кандидата психологічних наук, наукового консультанта Інституту психології імені Г.С.Костюка НАПН України С.О.Ладивір.

У рамках реалізації проекту «Підвищення рівня психологічної культури всіх учасників навчально-виховного процесу» інформаційно-методичний центр управління освіти і науки Новоград-Волинської міської ради з серпня 2016 року організовує проведення науково-практичного постійно діючого семінару з проблеми корекції емоційних розладів  засобами арттехнік під керівництвом  кандидата психологічних наук, доцента кафедри психології  КЗ «ЖОІППО» ЖОР Л.А.Кльоц. Організовано та проведено шість восьмигодинних тренінгових занять. Учасниками психотерапевтичної групи є практичні психологи, соціальні педагоги та зацікавлені педагоги закладів освіти міста. Досвід практичної роботи застосовується працівниками психологічної служби на базі закладів міста.

Для випускників шкіл та філологів міста організовано  майстер-клас О.М.Авраменка, доцента Київського університету ім. Бориса Грінченка, завідувача кафедри гуманітарних дисциплін Технічного ліцею НТУУ «КПІ» з теми  «Сучасна українська мова. Особливості вивчення та викладання».

В рамках проведення Всеукраїнського конкурсу «У пошуках літературних талантів» відбувся майстер-клас для учнів шкіл міста від В.Даниленка, відомого діяча культури, голови Спілки письменників Київщини.

20 січня 2016 року у рамках співпраці з кандидатом філософських наук, доцентом кафедри управління освітою Національної академії державного управління при Президентові України С.П.Яциком відбувся тренінг для керівників закладів освіти міста з теми «Стресостійкість  та емоційно-вольова саморегуляція особистості». Планується проведення системи тренінгів  з управлінської діяльності для керівників установ освіти та   слухачів Школи кадрового резерву.

Створено редакційну колегію та відпрацьовано систему  підготовки до друку освітянського часопису «Педагогічний вісник».

Організовано роботу Школи «Обдарована дитина». Відбулося урочисте відкриття Школи «Обдарована дитина». Методистами ІМЦ проводиться системна та результативна робота по організації занять в Школі, відбуваються консультації із керівниками відділень, педагогами, батьками. Проміжні результати участі в обласних предметних олімпіадах дозволяють говорити про підвищення результативності участі   обдарованих учнів в обласних змаганнях.

Відбулося урочисте вручення персональних стипендій міського голови  для обдарованих дітей міста.

Систематично оновлюється інформаційний простір УОН та ІМЦ шляхом створення нових сторінок сайту, відкриття особистого каналу на Youtubе, оновлення матеріалів на сторінці ІМЦ у соціальних мережах, порталі «Педагогічний міст Житомирщини» КЗ «ЖОІППО» ЖОР, що сприяє ефективності та прозорості діяльності управління освіти і науки Новоград-Волинської міської ради, інформаційно-методичного центру.

 

С.В. Філанчук,

завідувач інформаційно-методичного центру

управління освіти і науки міської ради

 

Чат-бот Гаряча лінія