Історія перейменування міста Новограда-Волинського

4 Травня 2017, 7:19

Звягель після приєднання Волині до російської імперії  у 1795 році був перейменований на Новоград-Волинський. Ця назва протягом понад 200 років трансформовувалась: Новоградволинськ, Новоград-Волинськ. До речі, вважається, що певну протекцію новому губернському центру склав брат останнього фаворита російської імператриці Платона Зубова – Валеріян Зубов, котрий був одружений на останні  власниці Звягеля, донці Каспра Любомирського.

Місцевому населенню назва  «Звягель»  була більш до вподоби. Тому виникло бажання повернути місту попередню назву. Приводом для перейменування Новограда-Волинського стало перейменування міста Заславль та повернення йому історичної назви Ізяславль.

Статський радник Б.Ф. Григоренко у квітні 1910 р. підготував для начальника Південно-Західного краю досить ґрунтовну  історичну довідку, в якій детально було описано історію краю з посиланням на літописні джерела і тогочасні архівні документи, та наголошувалося на обставинах, пов’язаних зі зміною статусу міста ( залишення його повітовим центром) і його перейменуванням. Одночасно гласний міської думи капітан І.В.Львович звернувся з такою ж заявою  до міської управи.  Міська управа підняла клопотання перед міською думою, але вона відхилила пропозицію І.В. Львовича, визначивши її неприйнятною. Ось  такою була «патріотична»  позиція  місцевої еліти.

Статський радник Б.Ф. Григоренко, не втрачаючи  надії на позитивне рішення цього питання, звертався із рапортом  до київського, подільського і волинського генерал-губернатора. Однак, мотивуючи тим, що назва  місту «Новоградволинськ» дарована за бажанням імператриці, він отримав негативну відповідь.

Так, проімперська запопадливість великодержавних чиновників та місцевої верхівки завадила  відновленню  історичної справедливості та поверненню  місту  назви Звягель.

Л.В. Заєць,

начальник відділу культури міської ради

 

Чат-бот Гаряча лінія