КП “Звягельтепло” інформує про оплату послуги з постачання теплової енергії в частині оплати витрат теплової енергії на функціонування внутрішньобудинкових систем опалення будівлі/будинку

2 Квітня 2024, 10:08

Шановні споживачі !

На початку грудня 2023 року споживачі з індивідуальним опаленням отримали від КП ЗМР “Звягельтепло” платіжки за послугу з постачання теплової енергії в частині оплати витрат теплової енергії на функціонування внутрішньобудинкових систем опалення будівлі/будинку.

Зважаючи на значний резонанс, якого набула зазначена подія, підприємство вважає за потрібне ще раз роз”яснити своїм споживачам, що це за “новий” вид платежу та чому він є обов’язковим навіть для тих, хто опалює свої оселі самостійно.

Відповідно до законодавства, власники квартир у багатоквартирних будинках є співвласниками усіх допоміжних приміщень будинку та його технічного обладнання, а тому зобов’язані приймати участь у загальних витратах, пов’язаних з утриманням будинку відповідно до частки майна у ньому. Внутрішньобудинкові мережі центрального опалення якраз і належать до інженергого (технічного) обладнання житлового будинку і є його невід’ємною частиною. І, власне, за рахунок тепловиділень від розподільчих трубопроводів, які розташовані в місцях загального користування будинку, створюються сприятливі умови для нормальної роботи мереж водопостачання, водовідведення, інших комунікацій для всіх мешканців будинку, незалежно від того, приєднані їх помешкання до центрального опалення чи від’єднані.

Правила надання послуги з постачання теплової енергії передбачають, що “Відокремлення (відключення) від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води не звільняє власників квартир та нежитлових приміщень від обов’язку відшкодування витрат за обсяг теплової енергії, витраченої на опалення місць загального користування та допоміжних приміщень та на функціонування внутрішньобудинкових систем опалення будівлі/будинку.“

З 01 листопада 2023 року КП ЗМР “Звягельтепло” почало здійснювати розподіл послуги з постачання теплової енергії відповідно до положень Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої Наказом Мінрегіонбуду України 22.11.2018 №315 (зі змінами).

 

До 01.11.2023 З 01.11.2023 року
розподіл обсягу ВСІЄЇ спожитої будинкової енергії (за показниками будинкового лічильника) здійснювався ЛИШЕ між власниками квартир з централізованим теплопостачанням. обсяг теплової енергії, витрачений на функціонування системи теплопостачання будинку (згідно показників теплового лічильника) розподіляється між ВСІМА квартирами (як підключеними, так і відключеними), а ЗАЛИШОК – на квартири з централізованим теплопостачанням.

 

Споживання тепла на функціонування внутрішньобудинкових систем опалення будівлі/будинку визначаються за формулами, які є в згаданій Методиці. Вони ґрунтуються на технічних характеристиках будинку – довжині трубопроводів, площах приміщень, планових втратах і т.п.

З точки зору теплотехніки такий розподіл є справедливим, бо мешканці будинку, чиї помешкання відключені від центрального опалення, згідно із законами фізики, все одно споживають теплову енергію. Так воно є. Тому підприємство зобов’язане всім жителям будинку нараховувати плату за функціонування внутрішньобудинкових систем опалення, бо, в іншому випадку, більше навантаження лягатиме на тих, хто користується центральним опаленням, і в них з цього приводу будуть справедливі претензії.

Окремі жителі обурюються, що їм приходять нарахування в той час, коли у їх під’їздах немає батарей. Але батареї в під’їзді – це далеко не вся система теплопостачання місць загального користування в будинку. Після фундамента теплова енергія подається до приладів обліку, а далі – до квартир. Трубопровід іде транзитом у підвалі, під’їзді, на горища. І ці втрати тепла в місцях загального користування мають оплачувати всі мешканці будинку, а не тільки ті, в кого є центральне опалення.

Від того, що усі жителі будинку сплачуватимуть певну суму за функціонування внутрішньобудинкових систем опалення будівлі/будинку підприємство додаткових коштів не отримає, тому що  кількість гігакалорій, яку використав будинок, обліковується тепловим лічильником і сума нарахування не змінюється, змінюється лише порядок розподілу обсягу спожитої теплової енергії між споживачами.

Наголошуємо, що оплата за послугу з постачання теплової енергії, використану на  забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення будівлі/будинку є обов’язком усіх співвласників житлового будинку, адже навіть ті, хто вважає, що оскільки не укладав письмового договору з теплопостачальним підприємством, то не має такого обов’язку, по факту перебувають у договірних відносинах, адже договір є публічним.

І з цього приводу вже формується стала судова практика. Для прикладу, у лютому 2023 року двоє житомирян звернулися до суду з позовом до КП “Житомиртеплокомуненерго” щодо скасування 3,5 тис. грн заборгованості за опалення місць загального користування та не робити нарахування за такі послуги. Вже у квітні суд відмовив у позові. Апеляційна інстанція залишила рішення суду без змін (справа № Начало формы

296/1025/23).

Також суди задовольняють позовні вимоги теплопостачальних підприємств про стягнення заборгованості за послугу з постачання теплової енергії, використану на  забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення будівлі/будинку. Для прикладу: рішенням Шевченківського районного суду м.Чернівці від 27.11.2023 у справі №727/7449/23 за позовом МКП “Чернівцітеплокомуненерго” було стягнено заборгованість зі споживачів, котрі проживають у квартирі з індивідуальним опаленням у багатоквартирному житловому будинку, в якому у всіх під’їздах, тамбурах, холодних переходах відсутні засоби опалення (радіатори), що підтверджуєть актом обстеження ОСББ, проте суд, керуючись нормами чинного законодавства України (у тому числі Методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженою Наказом Мінрегіонбуду України 22.11.2018 №315) зазначив, що споживач, який відключений від системи централізованого опалення, зобов’язаний брати участь у загальних витратах на опалення, зокрема, місць загального користування, та задовольнив позовні вимоги теплопостачального підприємства у повному обсязі.

Аналогічні за змістом судові рішення на користь теплопостачальних підприємств суди ухвалюють по всій Україні. Відповідні судові рішення набрали законної сили, є загальнодоступними, з текстом рішень можна ознайомитися в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Page/2 (№296/2842/23 від 05.10.2023, №705/4498/22 від 04.12.2023, №727/7449/23 від 27.11.2023, №683/3141/23 від 27.11.2023, №927/1344/23 від 30.11.2023, №335/2588/23 від 03.11.2023, №335/3404/22 від 02.01.2024, №337/1029/23 від 15.03.2024 тощо).Конец формы

 

Тому КП ЗМР “Звягельтепло” наполегливо рекомендує своїм споживачам своєчасно та в повному обсязі оплачувати надані послуги, щоб уникнути перспективи стягнення боргів у судовому порядку, що потягне за собою додаткові витрати по сплаті судового та виконавчого зборів (з 01.01.2024 розмір судового збору становитиме 3028,00 грн. – у разі відсутності письмової заяви-приєднання; 302,80 грн. – у разі наявності письмової заяви-приєднання; розмір виконавчого збору – 10% від суми заборгованості).

 КП “Звягельтепло”

 

Чат-бот Гаряча лінія