Магія досконалої посмішки – зброя успішних людей (до Міжнародного дня стоматологів)
Щороку 9 лютого, в день Святої Аполонії, у всьому світі вітають стоматологів з їхнім професійним святом. Історія свята повертає нас у далеке третє століття, коли мученицю Аполонію піддали тортурам через її релігійні переконання. Як покарання за єретичні думки їй вирвали всі зуби, а потім спалили. Всі ці події сталися 9 лютого 249 року. З того самого часу Аполонію вважають покровителькою зубних лікарів і стоматологів. Страждання, християнський подвиг Аполонії так вразили її сучасників і нащадків, що народилася легенда про те, як варто тільки виголосити « Santa Apolonia!» – і зубний біль вщухне.
Але якщо без жартів, то сучасна стоматологія просунулася настільки, що
з розвитком нових методів і підходів перемога над власним страхом і навіть жахом перед прийомом стоматолога дається все легше і легше.
Вся стоматологічна наука має мету – полегшити і допомогти людині впоратись з його одним з найбільших болісних страждань, намагається зробити життя людини, по можливості, комфортніше і безпечніше, адже хвороби зубів та ротової порожнини є гарним трампліном для інших, не менше небезпечних, хвороб у всьому організмі.
Будь-яке захворювання легше попередити, аніж його лікувати. Це стосується і стоматології. Якщо Ви хочете мати здорові зуби та чарівну посмішку, без профілактики та гігієнічних процедур не обійтись. Що ж руйнує нашу посмішку?
Про корисну для зубів їжу ми вже знаємо, проте не секрет, що існує низка шкідливих звичок, які руйнують зубну емаль, травмують зуби і ясна, а також можуть призводити до втрати зубів. Найчастіше це настільки буденні для нас речі, що пацієнти можуть навіть не здогадуватися, що ті чи інші дії є вкрай згубними для їхніх зубів. Тож від чого слід відмовитися заради краси і здоров’я Вашої посмішки.
Паління. Нікотин – це ворог не лише для зубів, але й для всього організму в цілому. Стоматолог одразу помічає курця за специфічним нальотом на зубах, який дуже важко почистити. Окрім цього, з’являється неприємний запах з рота та сухість у ротовій порожнині, як наслідок порушення слиновиділення. Паління також сприяє розвитку таких захворювань, як карієс, пародонтоз та парадонтит.
Звичка гризти нігті, ручки, олівці чи інші сторонні предмети. Не секрет, що під нігтями накопичується багато мікробів і бактерій, які можуть потрапити в ротову порожнину. Окрім того, така шкідлива звичка – це своєрідне перенавантаження на зуби, що здатне викликати сколи та мікротріщини емалі.
Використання зубочисток. Ми завжди наголошуємо Вам, що зубочистки придумали не стоматологи! Їх гострий кінчик здатен травмувати ясна, а стружка із дерева, з якого виготовляються зубочистки, може застрягати в міжзубних проміжках. Альтернатива є – це флоси (зубна нитка), міжзубні йоржики та пластмасові зубочистки.
Гаряче і холодне – не найкраще поєднання. Коли холодне морозиво ми беремося одразу запивати гарячою кавою, наші зуби переживають значний температурний стрес. Як наслідок, можлива поява мікротріщин емалі та підвищеної чутливості зубів. Власникам металокерамічних конструкцій варто пам’ятати, що така різка зміна температур є згубною для керамічного покриття.
Намагайтеся вживати менше солодощів. Всім відомий факт, що мікроби, які викликають карієс, також «полюбляють солодке», тому не підгодовуйте їх! Солодкі газовані напої теж негативно вливають на емаль, адже містять цукрозамінники, які утричі солодші за цукор. Після вживання солодощів бажано почистити зуби або хоча б прополоскати ротову порожнину.
Не зловживайте кавою та чаєм. Ці напої містять кофеїн, який висушує ротову порожнину і провокує швидку появу карієсу. Любителі таких напоїв часто страждають на появу темного нальоту на зубах.
Не використовуйте зуби як «інструменти». Не відкривайте пляшки зубами, не розколюйте горіхи, не перегризайте нитки та цінники з одягу і т.д. Такі звички можуть призвести до появи тріщин, стоншення емалі або деформацію коронкової частини.
Не лузайте насіння зубами! Не зважаючи на те, що насіння корисне за рахунок великого вмісту цинку та олій, воно може приносити шкоду зубам. Дефекти різного розміру на передніх зубах є типовими для всіх любителів соняшника. Звісно, такі дефекти спотворюють Вашу посмішку та підвищують ризик сколу, дефекту емалі.
Домашні засоби для відбілювання зубів. Часто в інтернеті зустрічаються статті, в яких описується, як можна зробити зуби білішими в домашніх умовах, використовуючи такі засоби, як сода, лимонна кислота, активоване вугілля і т. д. Якщо б перераховані методи справді були дієвими, усі б ходили з ідеальними посмішками. Такі домашні засоби пошкоджують емаль та можуть викликати опіки чи запалення ясен. Якщо Вас цікавить відбілювання зубів, то сучасна стоматологія пропонує безпечні та дієві методи, тож краще звернутися до спеціаліста.
Насправді, відмовитися від вищеперерахованих «згубних для зубів» звичок геть не складно, головне – мати бажання. Любіть себе та дбайте про красу Вашої посмішки!
9 лютого – Міжнародний день стоматолога.
Вітаємо лікарів-стоматологів з професійним святом! Ви – справжні чарівники, адже ваша заслуга – робити світ прекрасним, даруючи йому гарні, блискучі здорові посмішки!
Бажаємо вам міцного здоров’я, моральних та фізичних сил, терпіння та успіхів, наснаги на нелегкій стоматологічній ниві. Нехай ваша майстерність приносить задоволення, а пацієнти вас цінують, довіряють та поважають.
Адміністрація КНП «Новоград-Волинське міськрай СМО»